Pandemi sonrası için seyahat planlama önerileri

Last Updated on 19 Ocak 2021 by Yaşar Çelik

Korona ne zaman gidecek, korkusu ne zaman bitecek tam bilemesek de 2021 yazı için kurduğumuz seyahat hayallerini çok iyi planlamak ‘güvenli seyahatin’ olmazsa olmazı.

Neredekal.com’un Blog Yazarı Arzu Aksaya tarafından hazırlanan “Pandemi Sonrası Gelecek Seyahatlerinizi Planlama Rehberi”, iyi bir planlamayla ‘iyi ki gittim’ diyeceğiniz keyifli ve güvenli seyahatleri yaşamanız için öneriler sunuyor.

ALTERNATİFLİ DESTİNASYON SEÇİMİ

Dünyada ve ülkemizde aşılama için verilen tarihler 2021 yazının daha güvenli geçeceği yönünde olsa da tek bir destinasyon üzerine kesin plan yapmamakta fayda var. Baktınız A planındaki destinasyonun salgından etkilenme riski fazla, rotanızı B planına ya da başka yönlere çevirebilirsiniz. Mesela outdoor etkinlikleri, wellness ve doğa turizmi rotaları gibi…

HENÜZ KEŞFEDİLMEMİŞ YERLER

Korona öncesindeki kitle turizminin yerini şimdilerde butik turizm aldı. Gezginlerin yeni mottosu ise tüketmeden keşfetmek. Son yıllarda gözlerden uzak sakin yerlerde tatil yapmanın oldukça trend olduğunu ve sosyal medyanın bu yerlerin keşfinde çok önemli rolü olduğunu da söylemeden geçmeyelim.

#TGilekeşfet önerisi: 10 ipucunda doğru bavul alma rehberi

SEYAHAT ROTANIZ BÜTÇENİZİ ZORLAMASIN

Gideceğiniz destinasyonda ulaşım, konaklama ve diğer gider kalemlerini önceden araştırmanız seyahatinizin tam da istediğiniz gibi geçmesi açısından önemli. Uçak biletini uygun fiyata almanız gideceğiniz yerdeki harcamaların da cebinize göre olacağı anlamına gelmiyor. Konaklama alternatifleri bol mu, yeme içme açısından her bütçeye hitap ediyor mu, deniz kenarıysa plajlar ücretli mi önceden araştırma yapmanız halinde bütçesini de az çok tahmin edebilirsiniz.

BİREYSEL Mİ TURLA MI?

Pandemi seyahat şirketlerinin güvenilirliği için çoktan bir ölçüt haline geldi bile. Ayrıca avantajlı erken rezervasyon kampanyaları da başladı. Seçeceğiniz turun rezervasyon iptallerinde müşterisini mağdur etmeyen, geri ödemeler konusunda zorluk yaşatmayan ve tatil ertelemelerini sorunsuz halleden şirketlerin düzenlediği turlardan olmasına özen gösterin. Örneğin 2020’deki memnuniyet sınavını geçmiş, bol referanslı firmaların turlarını incelemekle başlayın işe!

#TGilekeşfet önerisi: Pratik tatil bavulu hazırlamak için 20 tüyo

SEYAHAT SİGORTASI

Riskleri düşünmek, öngörmek ve tedbir almak için seyahat sigortası ve diğer garantilerin teminini göz ardı etmeyin. Seyahat sigortasıyla bavulunuzu kaybetmeniz halinde zararınız, bilet iptaliniz, kazalardan tutun; hastalık halinde hastane ve tedavi, 7/24 tıbbi danışma hattı gibi ani gelişen durumları da güvence altına almış oluyorsunuz.

PANDEMİ KURALLARINA UYGUN SEÇİMLER

Seyahate kendi aracınızla çıkmayacaksanız, seçeceğiniz ulaşım araçları veya transferlerde önceliğiniz sağlığınızı düşünen firmalardan yana olsun. Sosyal mesafe kurallarına göre yolcu alan, maske konusunda titiz davranan ve hijyene dikkat eden firmalardan bilet alın.

KONAKLAMA SEÇENEKLERİNİ ARAŞTIRIN

Konaklamada sadece sizin kalacağınız bir ev kiralamayı tercih edecekseniz lokasyon belirleyip aylar öncesinden araştırmaya başlamanız gerekiyor. Çünkü birçok seyahatsever tıpkı sizin gibi sosyal mesafe kontrolünü sağlayabildikleri evlerde kalmayı tercih ediyor. Ama otel ve tatil köyleri de elbette önlem alıyor. Açık büfe uygulamaları, sosyal alan kullanımları ve dezenfekte kurallarıyla güvenli bir tatil vadeden oteller bünyelerinde villa tipi oda seçenekleri ve kat özelleştirme hizmeti sunmaya başladılar bile. Pandemi koşullarına uygun hareket eden otellere verilen “Güvenli Turizm Sertifikası” konaklama yerine karar verirken değerlendirebileceğiniz kriterlerden biri. Ama dilerseniz tekne turları, butik oteller ve glamping seçeneklerini de alternatif olarak düşünebilirsiniz.