2020’nin en çok tercih edilen otobüs rotaları

2020 yılında hayatımıza giren pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri seyahat sektörü oldu. İlkbahar ayları için yapılan seyahat planlarını ertelemek zorunda kalan yolcular, seyahat edebilecekleri yaz aylarını iple çektiler. Seyahat yasaklarının kaldırıldığı 1 Haziran 2020’den sonra ise seyahat severler ertelenen planlarını gerçekleştirme fırsatı buldular.

OTOBÜS BİLETİ SATIŞLARINDA SEYAHAT SERBESTESİ SONRASI ARTIŞ YAŞANDI

Seyahat yasakları kalktıktan sonra otobüs bileti satışlarında gözle görülür bir artış yaşandı. Ancak salgın nedeniyle şehirlerarası ulaşım araçlarına getirilen sosyal izolasyon kurallarına uyma zorunluluğu otobüs bileti fiyatlarını etkilemişti. İkili koltukların sadece aynı ailenin üyelerine yan yana satılması ve otobüslerin yüzde 50 kapasitede yolcu taşıma zorunluluğu, otobüs bileti fiyatlarını iki katına çıkarmıştı. Bunun yanında otobüsle seyahat etmeyi en çok tercih eden öğrencilerin pandemi dolasıyla online eğitime geçip memleketlerine kalıcı olarak dönmesi otobüs firmaları için kayba neden olmuştu. Bu da fiyatların artmasında büyük bir etken olarak rol oynamıştı.

OTOBÜSLER ALINAN ÖNLEMLERLE PANDEMİ DÖNEMİNİN GÜVENİLİR ULAŞIM ARAÇLARI OLDU

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı, bu artışı durdurmak için tavan fiyat güncellemesi kararı aldı ve otobüs biletleri 70 TL ile 375 TL arasında değişen fiyatlarda satılmaya başladı. Bu fiyat güncellemesiyle otobüs bileti fiyatları yüzde 30’a varan oranlarda düştü. Bu nedenle de otobüs biletleri, yaz aylarındaki seyahatler için daha çok tercih edildi. Özellikle otobüslerde tekli koltuk imkanının sağlanması ve ikili koltuklarda tanımadığınız biriyle yan yana oturma zorunluluğun ortadan kalkması, otobüsleri pandemi döneminin güvenilir ulaşım araçları haline getirdi.

2020’DE EN ÇOK SATILAN OTOBÜS BİLETİ ROTASI İSTANBUL-ANKARA OLDU

Tavan fiyat uygulaması ile en fazla 120 TL’ye satılan İstanbul – Ankara otobüs biletleri, Enuygun.com kullanıcılarının 2020 yaz aylarında en çok satın aldığı rota oldu. Bu rotanın hemen ardından ise yazın en turistik adreslerinden olan İstanbul – İzmir geldi. İzmir’e ulaşımı hızlandıran otoyolun tamamlanmasıyla otobüsle gitmenin daha hızlı hale gelmesi, pandemi dolayısıyla deniz kenarında olmaya ve tatil yapmaya büyük özlem duyan İstanbulluları otobüs biletine yönlendirdi. Aynı şekilde Ankara’dan İstanbul’a ve İzmir’e gitmek isteyen yolcular, otobüste tekli koltukta yolculuk yapmanın güvenini tercih ettiler.

İSTANBUL-ANTALYA OTOBÜS BİLETİ EN ÇOK TERCİH EDİLENLER ARASINDA

2020 yazını Akdeniz kıyılarında geçirmek isteyen seyahat severler de otobüs yolculuğunu tercih etti. Özellikle yaşanan yoğun talep nedeniyle uçak bileti fiyatlarında yaşanan artışlar, otobüs biletlerini daha uygun seyahat araçları haline getirdi. 120 TL’ye satılan Ankara – Antalya ve İstanbul – Adana ve 165 TL’te satılan İstanbul – Antalya otobüs bileti Enuygun kullanıcılarının en çok tercih ettiği rotalar arasında yer aldı. Havalimanı olmayan Mersin’e İstanbul’dan gitmek isteyen kullanıcılar da Adana’ya uçup Mersin’e gitmek yerine direkt Mersin’e otobüs bileti satın almayı tercih etti.