Cihat Gazel: Yeni sezonda Club & Hotel Letoonia’da aktivite odaklı turizm yapacağız

Club & Hotel Letoonia Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Gazel

Last Updated on 9 Şubat 2021 by Yaşar Çelik

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemiden en çok etkilenen sektörlerden biri de turizm oldu. Uzun bir dönem sıkıntılar yaşansa da yeni normalin gerekliklerine ayak uyduran turizm tesisleri bu dönemi en az hasarla belki de en verimli şekilde geçirebildi. Bu otellerden biri de Club & Hotel Letoonia. Yeni sezon hazırlıklarına başladıklarını kaydeden otelin Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Gazel, bu yıl deneyimlere daha da fazla odaklanmaya karar verdiklerini söyleyerek “Tesisimizden ayrılan misafirlerin yanlarında yalnızca güzel tatil anılarını değil, kendilerini keşfetme yolculuklarına değer katacak yeni hobi ve becerileri de götürmelerini hedefliyoruz” dedi.

Tatil planlarımızı uzunca bir süre askıya aldığımız bu dönemi hemen hemen hepimiz evde sıkılarak geçirdik. Yeni turizm sezonunu iple çektiğimiz bugünlerde beklediğimiz müjde Club & Hotel Letoonia’dan geldi. Sadece gidip konaklamanın ötesinde yeni deneyimler edebileceğimiz aktiviteleri hayata geçirmeye odaklanan Club & Hotel Letoonia, kapılarını misafirlerine açacağı 9 Nisan tarihini bekliyor.

Sektörün en beğenilerek takip edilen gazetesi Turizm Günlüğü ailesi olarak Club & Hotel Letoonia Yönetim Kurulu Başkanı Cihat Gazel ile 2020 turizmini ve 2021 yılı öngörülerini masaya yatırdığımız bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte yeni sezona hazırlanan tüm sektöre bol tüyolu söyleşimizin detayları:

Club & Hotel Letoonia’da Champagne beach’in tam ortasında yer alan bu bungalov evlerde izole bir tatil yapabilirsiniz.

“TESİSİMİZİ ‘YENİ NORMAL’E ADEPTE ETTİK”

Otel/tatil köyü sektörü 2020’de neler yaptı? 2021 planlarında neler var?

Mart ayı itibariyle başlayan seyahat yasakları, dikkat edilmesi gereken hijyen ve sosyal mesafe kuralları insanların büyük bir bölümünün tatil planlarını ertelemesine neden oldu. Bu süreç içerisinde misafirlerini kabul eden tesisler olduğu gibi, hizmet vermeyen kurumlar da oldu. Biz Club & Hotel Letoonia olarak 2020 yılını Turizm Ar-Ge’sine odaklanarak ve hayatımıza giren “yeni normal” kavramına tesisimizi adapte ederek değerlendirdik. Tesisimizde hizmete ara verdiğimiz 2020 yılı bu yönüyle kendimize döndüğümüz, yeni hizmet ve deneyimleri planladığımız ve tesisimizi hem yenilediğimiz hem de sosyal mesafe kurallarına daha uygun hale getirdiğimiz bir dönem oldu. Bu dönemi de çok verimli geçirdiğimizi söyleyebilirim.

2021 sezonumuzu 9 Nisan tarihinde açacağız ve 165 bin m2’lik, doğayla iç içe tesisimizde misafirlerimize hem eşsiz bir tatil sunarken, bu yıl sadece güzel anılarla değil, aynı zamanda tatildeki deneyimlerinden oluşturdukları fiziksel bir parçayı da yanlarında götürmelerini sağlayacağız.

PANDEMİNİN ETKİSİNİ AKTİVİTELERE DAYALI YENİ DENEYİMLER İLE ATACAĞIZ

Pandemi ile birlikte yeni tatil konsept ve deneyimlerin nasıl olacağını düşünüyorsunuz?

Evlere kapandığımız bu pandemi süreci tatil, keşfetme ve kendine dönme motivasyonlarımızı artırdı. Doğadan, temiz havadan ve yeni deneyimlerden mahrum kaldığımız bu süreçte insanların tatil iştahlarının da kabardığını ifade edebiliriz. Elbette her sektörde olduğu gibi turizm sektöründe de geleceğe “yeni normaller” perspektifinden bakılıyor. Dolayısıyla sosyal mesafe ve hijyen duyarlılığının yanı sıra yeni deneyimlere olan özlem de ciddi oranda artmış görünüyor. Hayatımız “yeni normal” kavramının etkisiyle şekillenirken bizim de bu kavramı es geçmemiz beklenemez.

Bu süreçle birlikte biz de tesisimizi sosyal mesafeye uygun olarak yeniden yapılandırdık. 2,5 kilometrelik sahilimizde ve 165 bin m2’lik doğayla iç içe bir alanda kimseyle temas etmeden, sosyal mesafe kurallarından feragat etmeden tatil yapabileceksiniz. Devreye alacağımız aktiviteler ve sağlıklı beslenme önerileriyle hem ruhsal hem de bedensel bir yenileme sürecinin keyfini çıkarabileceksiniz.

Bu yıl deneyimlere daha da fazla odaklanmaya karar verdik. Tesisimizden ayrılan misafirlerin yanlarında yalnızca güzel tatil anılarını değil, kendilerini keşfetme yolculuklarına değer katacak yeni hobi ve becerileri de götürmelerini hedefliyoruz. Bu yıl gerçekleştireceğimiz seramik atölyesi, batik boyama, yemek yapma ve farklı spor dallarından oluşan deneyim sınıflarımızla kendilerini yenilemelerini sağlayacağız.

Club & Hotel Letoonia

“OTEL STANDARTLARIMIZI PANDEMİ KURALLARINA GÖRE DÜZENLEDİK, HAZIRIZ!”

Sosyal mesafe kuralları bu tür yerlerde nasıl sağlanacak?

Turizm Bakanlığımızın sunduğu “Güvenli Turizm Kriterlerini” karşılamak ve gerekli sertifikaları almak kritik önem taşıyor. Tesisimizin kapalı olduğu süreçte bile kriterleri karşıladık ve bu alandaki standartlarımızı da düzenli olarak güncellemeye devam ediyoruz. HES kodu ile misafir kabul etme, ateş ölçme ve hekim desteği gibi konularda da büyük bir özenle hazırlıklarımızı tamamladık. Tesisimizdeki restoran, toplantı odaları ve açık alanlardaki tüm oturma ve dinlenme alanlarını da buna göre düzenledik.

“TÜM DÜNYAYI MİSAFİR EDECEĞİZ”

Bu yıl hangi pazarlardan turistler gelecek?

2021 yılı itibariyle İngiltere, Rusya, Ukrayna, Almanya ve Hollanda başta olmak üzere tüm dünyadan misafirlerimizi kabul edeceğiz. Tabii bu dönem içerisinde geçmiş yıllara oranla yerel misafirlerimizden de daha fazla ilgili görüyoruz. Club & Hotel Letoonia’da sunduğumuz deneyim ve huzurlu ortam özellikle iç pazardaki misafirlerimizin bizi tercih etmesini sağlıyor. Kendilerini evlerinde hissettirdiğimiz yerli misafirlerimizin önemli bir bölümü tesisimizi sonraki yıllarda da ziyaret ediyor.

Club & Hotel Letoonia

“YERLİ TURİSTLER İÇİN GÜVENLİ TURİZMDE İDEAL KONUMDAYIZ”

Yerli turistlerin ilgisi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Club & Hotel Letoonia olarak çok uzun yıllardır yerli misafirlerimize büyük bir keyifle hizmet veriyoruz. Öyle ki bebekliğini, çocukluğunu ve gençliğini burada ailesiyle birlikte geçiren ve her yaz büyümesine şahit olduğumuz misafirlerimiz bulunuyor. Artık işletme – misafir ilişkisinden çıkıp bir aile olduğumuz birçok misafirimiz bulunuyor. Bu süreçte Türkiye’den misafirlerin ilgisinde doğal olarak bir artış var. Bu artışta özellikle Fethiye’deki Club & Hotel Letoonia’nın bulunduğu konumunun etkisi olduğunu söyleyebilirim. Doğa ile iç içe, herkesten uzak ve mesafeli, farklı koyları, birçok açık alanı bulunan bir tesis olması nedeniyle güvenli turizm için ideal bir lokasyonda yer alıyoruz. Biz de kendilerini büyük bir heyecanla tesisimizde ağırlamak için bekliyoruz.

Okuma önerisi: Fethiye’de tarihin izinde bir gün

“ÇEVREMİZDE KURDUĞUMUZ EKOSİSTEM İÇİN YATIRIMLARIMIZA DEVAM EDECEĞİZ”

Sektörde yapılan yatırımları değerlendirir misiniz? Yatırım yapmayı planlıyor musunuz?

Biz her yıl misafirlerimize daha iyi bir deneyim sunabilmek adına önemli yatırımlar yapıyoruz. Bu yatırımlar sadece tesisimizle sınırlı kalmıyor. Çok uzun yıllardır bölgemize de yatırım yapıyoruz. Club & Hotel Letoonia olarak “Giveback” yani toplumdan aldığını topluma geri verme kültürüne çok inanıyoruz. Bizi bu günlere getiren, dünyanın kendi alanındaki sayılı tesislerden biri olmamızı sağlayan etmenlerden birinin de bu kültür olduğuna inanıyoruz.

Club & Hotel Letoonia’nın kurmuş olduğu bir ekosistem var. Bu ekosistem ile bölgemizin çiftçisi de, organik pazarımızın esnafı da kazanıyor. Her yıl 100’ün üzerinde turizm eğitimi almış nitelikli genç personeli sektöre kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Bölgemizin kültür ve spor faaliyetlerine büyük bir heyecanla yatırım yapıyoruz. Pandemi süreci birbirimize destek olmanın, paylaşmanın önemini bir kere daha gösterdi. Biz de hali hazırda kültür kodumuzda olan sürdürülebilir turizmi destekleyen bu çalışmalara hız vererek artırmaya devam edeceğiz.