Restoran ve kafelerin açılış tarihinde yeni formül

Uzun süredir kapalı olan ve açılması dört gözle beklenen kafe, lokanta ve restoranların açılması için yeni formül gündemde. Buna göre vaka sayısı azalan il ve ilçelerde kurallara uyulmak şartıyla ödüllendirme sistemi getirilebilir. Restoran ve kafeler ne zaman açılacak? İşte yanıtı…

Geçtiğimiz Kasım ayında vaka sayılarında yaşanan artış nedeniyle sokağa çıkma yasağı, mekanların kapatılması gibi birçok kısıtlama devreye alınmıştı. ( Haber önerisi: Covid-19 yasakları geri döndü! İşte yeni koronavirüs tedbirleri ) Yakın bir dönemde aşı çalışmalarının da başlamasıyla korona virüsle mücadele kapsamında getirilen kısıtlamaların etkisi vaka sayılarında ciddi düşüşler yaşanmasını sağladı.

Gözler yeni alınacak kararlar için Kabine Toplantısına çevrilirken Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarıyla merakla beklenen kafe, lokanta ve restoranların açılış tarihindeki yeni sistemin detayları bekleniyor.

  • Tedbirlere uyulması kaydıyla vaka ve ölüm sayısında düşün gözüken il ve ilçelerdeki kısıtlamalar azaltılacak. Buna İl Hıfzıssıhha Kurulları karar verecek.
  • Bir il ya da ilçede vaka sayıları ve ölüm oranları azalmışsa, kurallara uyan halk ödüllendirilecek. Böylelikle şehirler veya ilçeler daha çok kendini koruyacak önlemlere başvuracak.
  • Vaka sayıları azalan illerde öncelikli olarak lokanta ve kafeler açılacak. Bu esneklik koronavirüs kurallarına uyulması kapsamında gerçekleştirilecek. Bu mekanlara girişler HES Kodu ile yapılacak. (Haber önerisi: HES kodu nedir, nasıl ve nereden alınır? )

Tüm bu öneriler Beştepe’de Çarşamba günü yapılması beklenen kabine toplantısında tartışıldıktan sonra karara bağlanacak.

#TGilekeşfet okuma önerisi: İstanbul’da restoran sayısı 20 binlere düştü

Kabinenin gündeminde “esneme süreci” var… Yeni kararlar çıkabilir