Toplu aşılamada öncelik turizme verildi!

Üniversite Hastaneleri Alarmda: COVID-19 Vakalarında Ciddi Artış
Üniversite Hastaneleri Alarmda: COVID-19 Vakalarında Ciddi Artış

Last Updated on 5 Nisan 2021 by Yaşar Çelik

Koronavirüse karşı toplu aşılamada ilk önce turizme öncelik veren Tayland, Phuket Adası’ndaki nüfusunu ülkenin geri kalanından iki ay daha önce aşılayacağını duyurdu.

Turizmin çok önemli bir gelir kaynağı olduğu ülkede, aşılanmış denizaşırı ziyaretçilerin artık karantinaya alınmasına gerek kalmayacağı 1 Temmuz’a kadar en az 460 bin kişiyi aşılanması hedefleniyor.

Phuket Vali Yardımcısı Piyapong Choowong Reuters’e yaptığı açıklamada, “Adadaki nüfusun yüzde 70-80’ine bağışıklık kazandırabilirsek, karantinaya ihtiyaç duymadan aşılanmış yabancı turistleri kabul edebiliriz” dedi.

İlk aşılananlar sağlık çalışanları, kabine üyeleri ve 65 yaş üstü nüfus olurken, Tayland’ın Phuket’i ülkenin diğer bölgelerine göre önceliklendirme kararı, turizmin ekonomideki rolü.

Hükümetin gelecek dönem hedef ve beklentisi şu şekilde: Üçüncü çeyrekte Phuket’e en az 100 bin turistin ziyaret etmesi isteniyor. Dünya çapında aşılamalar ilerledikçe dördüncü çeyrekte talepte bir artış göreceğini ve ülke çapında 6,5 milyon ziyaretçinin yıl sonuna kadar 11 milyar dolar harcamış olacağını umuyor.