“Rus turistler mutasyonlu virüsle en çok Türkiye’den dönüyor”

Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova

Rusya Tüketici Haklarını Koruma ve İnsan Sağlığı Denetleme Merkezi (Rospotrebnadzor) Başkanı Anna Popova, covid-19’a yakalanın Rusların yüzde 80’inin Türkiye’den döndüğünü açıkladı. Popova, ayrıca Rus turistlerin Türkiye’den çeşitli mutasyonları da getirdiğini söyledi.

“Sınırlardaki durumu çok sıkı kontrol ediyoruz. Elimizdeki verilere göre, dış hat uçuşları açıldıktan bu yana, yurt dışından dönen yaklaşık 3 milyon kişiye koronavirüs testi yapıldı. 25 bin 40 kişinin testi pozitif çıktı. Bu, toplam sayının yaklaşık yüzde 1’i demek. Bu oldukça yüksek bir rakam. Testi pozitif çıkanların yaklaşık yüzde 80’inin de Türkiye’den dönen vatandaşlarımız olduğunu kaydetmek isterim” şeklinde bir açıklama yapan Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova, Türkiye’deki vakaların dörtte üçünün yeni mutasyonlarla ilgili olduğunu vurguladı.

Popova, “9 Nisan itibariyle 10 binden fazla örnek inceledik ve 193 mutasyon tespit ettik. Bugün itibariyle 128’i İngiltere varyasyonu. Bir hafta önce bu rakamın 101 olduğunu kaydetmek isterim. Bunlar büyük oranda Türkiye ve Tanzanya’dan getirildi” dedi.