Uçuş yasağı bugün başlıyor

Rusya’nın Türkiye seferlerine getirdiği 1,5 aylık durdurma kararı 15 Nisan’da başlayacağı için, iki ülke vatandaşlarından acilen memleketlerine dönmek zorunda olanlar sıkıntılı anlar yaşıyor.

12 Nisan’da alınan kararın, tahliye uçuşları için süre tanımadan 15 Nisan’da uygulamaya girmesi, “sadece haftada İstanbul-Moskova arasında karşılıklı iki sefere izin verildiğinin” açıklanması zorluk yarattı.

 • Rus basını, İstanbul’u transit merkez olarak kullanan 70 bine yakın Rusya vatandaşının yurt dışında kaldığını ve ülkeye dönüş sorunu yaşadıklarını yazıyor.
 • Diğer yandan Moskova’ya fuara gelen bir grup Türk işadamı dahil, Rusya’dan Türkiye’ye erken dönmek isteyenler için de sıkıntılar yaşanıyor.
 • Pek çok kişi “son seferlerle” dönmeye çalışırken, bilet bulmakta zorluk yaşandığı, fiyatların anormal rakamlara çıktığı haberleri geliyor.

TÜRKİYE’DE TATİLDE OLAN RUSLAR DÖNÜŞTE SORUN YAŞAMAYACAK

Rusya da tur satın alan 30 binden fazla vatandaşının şu an Türkiye’de tatilde olduğunu, dönüşlerinde bir sorun yaşanmayacağını, gerekirse devletin devreye girerek yardımcı olacağını açıkladı.

İSTANBUL AKTARMALI UÇUŞLARDA SORUN OLABİLİR

Rus basınına yansıyan haberlere göre, hükümetin Türkiye uçuşlarını sadece 3 gün mühlet vererek 15 Nisan’da durdurması yüzünden, Türk ve Rus havayolu uçakları ile başka ülkelere giden 60-70 bin kadar yolcu Rusya’ya dönememe problemi ile yüz yüze.

 • Kommersant’ın aktardığına göre, Rus makamlarının Türkiye ve Tanzanya ile hava trafiğini kısıtlama kararı, İstanbul üzerinden Rusya’ya dönmeyi planlayan bağlantılı uçuşların yolcularını şoke etti.
 • Türkiye’de aktarma yaparak uçmayı planlayan yaklaşık 60-70 bin transit Rus turistin, “eve dönerken” sorunlarla karşılaşacakları belirtiliyor.
 • Bir yetkili, şu anda her gün yaklaşık 2 bin kişinin İstanbul üzerinden aktarmalı bir uçuşla Moskova’ya döndüğünü ancak 15 Nisan’dan itibaren bu koridorun gözle görülür şekilde daralacağını söyledi.
 • Aynı kaynak, yalnızca Mısır tatil beldelerinde bağlantı uçuşları iptal edilen 5-7 bin Türkiye bağlantılı Rus yolcu olduğunu belirtiyor.

TÜRK HAVA YOLLARI, MOSKOVA’YA PAZARTESİ VE CUMA GÜNÜ OLMAK ÜZERE HAFTADA 2 SEFER DÜZENLENECEĞİNİ AÇIKLADI

Rusya’nın 1,5 aylık uçuş sınırlaması kararının ardından Türk Hava Yolları, Moskova’ya pazartesi ve cuma günü olmak üzere haftada 2 sefer düzenleneceğini açıkladı. Bu açıklamanın ardından bilet almak için THY web sitesine girenler, çok az sayıda koltuk olduğu için, 1,5 aylık yasak dönemimde fiyatların kelimenin tam anlamıyla “uçtuğunu gördü. Ekonomi sınıfında neredeyse hiç bilet kalmadı.

 • Örneğin 3-17 Mayıs gidiş-dönüş ekonomi bileti 134 bin ruble (11 bin 200 lira) olarak hesaplandı.
 • 19-26 Nisan için business class bilet ise 268 bin ruble (yaklaşık 28 bin 500 lira) olarak fiyatlandı.
 • Pek çok gün için ekonomi sınıfında bilet kalmadığı, az sayıda business bilet olduğu görüldü.
 • “Fahiş bilet fiyatları” yasağın geçerli olduğu 1,5 aylık dönem için beklenirken, örneğim temmuz ayı uçuşlarında 24 bin ruble civarında fiyatla gidiş-dönüş ekonomi sınıfı bilet, satın almak mümkün.
 • Bu arada örneğin Skyscanner’a göre, yine 19-26 Nisan Moskova-İstanbul uçuşu, Areoflot ile gidiş Viyana üzeri (6 saat 50 dakika), dönüş Berlin üzerinden (8 saat 35 dakika) yapıldığında 37 bin 745 rubleye bilet bulunabiliyor.

THY’DEN AÇIKLAMA

Rusya, koronavirüs vakalarında görülen artış üzerine 15 Nisan-1 Haziran tarihleri arasında Türkiye’ye charter seferi yapılmasını durdurmuştu. Tarifeli uçuşlar haftada 2 ile sınırlandırıldı.

Türk Hava Yolları da konuyla ilgili Rusya Federasyonu çıkışlı ve varışlı tüm seferlerin askıya alındığını ve bu süre boyunca karşılıklı olarak haftada 2 sefer düzenleneceğini açıkladı.

Bu arada Rus havayolu şirketi Aeroflot, İstanbul’a haftada iki, çift yönlü tarifeli uçuş düzenleneceğini ve Antalya’dan Rusya’ya üç tahliye seferi yapılacağını açıkladı.

AEROFLOT’TAN AÇIKLAMA

Sputnik’in haberine göre, Rusya’nın Türkiye’de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarında yaşanan keskin artış nedeniyle Türkiye’yle havayolu ulaşımını 1 Haziran’a kadar kısıtlama kararı almasının ardından ülkenin en büyük havayolu şirketi Aeroflot’tan bir açıklama geldi.

 • 15 Nisan-1 Haziran döneminde İstanbul’a ve tersi yönde 16, 18 Nisan ve sonrasında haftada iki tarifeli sefer düzenleneceğini belirten Aeroflot, seferlerin salı ve cuma günleri gerçekleştirileceğini ifade etti.
 • Aeroflot, İstanbul seferlerinin Rusya’nın hangi kentinden düzenleneceğine dair bir bilgi paylaşmadı.
 • Ayrıca şirket, Aeroflot yolcularının Antalya’dan Rusya’ya dönmeleri için 17, 24 ve 30 Nisan’da Antalya-Moskova güzergahında üç özel tahliye seferi yapılacağını vurguladı.

Kaynak: www.turkrus.com