Rusya yabancı yatırımcılara “daimi oturum” verecek

Rusya’da yabancı yatırımcıların geçici oturum almadan (RVP) direkt daimi oturum (VNJ) alabilmesine yönelik düzenlemeler sürüyor.

Rusya’da hükümet, yabancı yatırımcıların ikamet edinme prosedürünü basitleştirmeyi gündemine aldı.

Hükümet yetkilileri, yabancılar için zorunlu olan geçici oturma izni alma aşamasını iptal ederek yabancı yatırımcıların Rusya’da oturma izni alma prosedürünü basitleştireceklerini söyledi.

Tasarı Rusya’da yatırım yapmış ve hükümetin belirlediği kriterleri karşılayan yabancı bir vatandaş ve aile üyelerine geçici oturum izni düzenleme aşamasını atlayarak basitleştirilmiş bir şekilde Rusya’da daimi oturma izni alma fırsatı sunuyor.

Bu fırsattan yabancı ülke vatandaşının ailesi ve çocukları da yararlanabilecek.

EN AZ 10 MİLYON RUBLE’LİK YATIRIM GEREKİYOR

Haberrus.ru’nun Rus basınından aktardığı habere göre; oturma izni almak için Rusya’da en az 10 milyon Ruble (yaklaşık 1 milyon 90 bin TL) yatırım yapılması gerektiğini veya en az 30 milyon RUB değerinde devlet tahvili ya da gayrimenkul satın alınması gerektiği bilgisini paylaşıyor.

Tasarının görüşülmesine devam edildiği detayların henüz tam olarak netleşmediği belirtiliyor.

Devlet Duma’sının, belirli güvenlik soruşturmalarından geçen ve Rusya’da yaşamak isteyen yabancıların kontrolünün sağlanması şartıyla tasarıyı destek görmesi bekleniyor.

Bu yeni düzenlemenin “Rusya Federasyonu’ndaki Yabancı Vatandaşların Hukuki Statüsü Hakkında” yasasında yapılacak değişikliklerle önümüzdeki günlerde yürürlüğe girmesi bekleniyor.