İngiltere ilk olarak hangi ülkelere yeşil ışık yakacak?

Last Updated on 24 Nisan 2021 by Yaşar Çelik

İngiltere, Mayıs ayında uluslararası seyahatlere yeniden izin vermeye hazırlanıyor. Peki ilk etapta “yeşil kategoride” yer alması muhtemel ülkeler hangileri olacak? İşte detaylar…

İngiltere, 17 Mayıs itibariyle koronavirüs pandemisi nedeniyle askıya aldığı uluslararası seyahatleri yeniden başlatmayı planlıyor.

İngiliz medyasında yer alan haberlerde; “ilk etapta yeşil ülkeler listesinde 20 – 30 arasında ülkenin yer alacağı” ve “İspanya, Yunanistan ve Portekiz’in popüler tatil adalarının da bu listede yer almasının muhtemel olduğu” öne sürülüyor.

https://t.me/turizmgunlugu
https://t.me/turizmgunlugu

YEŞİL KATEGORİDE YER ALMASI MUHTEMEL ÜLKELER

İlk etapta “yeşil kategori” ülkeleri arasında İsrail, Barbados, Fas, Maldivler, Seyşeller, Grenada, St Lucia, Antigua Bermuda ve Turks & Caicos Adaları gibi Britanya Denizaşırı Bölgeleri’nin karantinasız seyahat edilebilecek destinasyonlar arasında yer alacağı belirtiliyor.

PORTEKİZ, İSPANYA VE YUNANİSTAN ADALARI DA LİSTEDE YER ALABİLİR

Diğer yandan bazı kaynaklar İspanya’nın Kanarya Adaları, Portekiz’in Azor Adaları, Girit ve Santorini gibi Yunan Adaları’nın da (ülkelerinin anakaralarına yönelik seyahatlerin yasak olmasına rağmen) yeşil listeye eklenebileceklerini öne sürdü.

ADALARA YÖNELİK SEYAHAT KORİDORU UYGULAMASI

Birleşik Krallık Ulaştırma Bakanı Grant Shapps bu hafta yaptığı açıklamada; COVID-19 vakalarının ülkelerinin anakarasından daha düşük olduğu adalara yönelik “seyahat koridoru” uygulamasının bu yaz yeniden uygulanmasının muhtemel olduğunu söyledi.

İngiliz Hükümeti’nin, “trafik lambası sistemi” kapsamında “yeşil”, “sarı” ve “kırmızı” olarak sınıflandırdığı ülkeleri iki hafta içinde açıklaması bekleniyor.

TÜRKİYE’YE YÖNELİK ÖNGÖRÜ

Seyahat danışmanlığı firması PC Agency CEO’su Paul Charles; ilk etapta 20 – 30 ülkenin yeşil listede yer almasının “yüksek olasılık” dahilinde olduğunu öne sürdü.

Paul Charles, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu: “Hükümetin trafik ışığı sistemi kapsamında kırmızı, sarı ve yeşil renk kategorilerinde yer alan ülkeleri” 6 veya 7 Mayıs’ta açıklayacağını umuyorum.

Diğer yandan Charles ilk etapta, “tüm Avrupa ülkelerinin ve Türkiye gibi ülkelerin, sarı veya yeşil kategoride yer alabileceğine inandığını” belirtti.

KRİTİK TARİHLER

Paul Charles kaleme aldığı yazıda, Mayıs ayı sonrasında 28 Haziran, 31 Temmuz ve 1 Ekim tarihlerinin uluslararası seyahatler için kritik dönüm noktaları olacağını da öne sürdü.