UNESCO Türkiye foto safari başlıyor

Last Updated on 9 Haziran 2021 by Turizm Günlüğü

Ülkemizin kültürel miras değerlerinin UNESCO’ya gerek adaylığa hazırlama sürecinde gerekse de tanıtılması sürecinde çok ciddi bir misyon üstlenen ve bugüne kadar bu konuda çeşitli çalışmalar yürüten TUTAP bugünlerde çok önemli bir çalışmaya daha imza attı.

En güvenli ve sağlıklı turizm biçimi

Bu yıl UNESCO Kültürel Miraslarını 18 ana unsurda fotoğraflayan bir organizasyon yaptıklarını belirten TUTAP (Türkiye Tanıtma Platformu) Genel Koordinatörü Serdar Karaduman şunları söyledi: “2021 UNESCO Türkiye Foto Safari vesilesiyle kültür turizmine hem dikkat çekmeyi hem de halkımızda farkındalık yaratmayı amaçlıyoruz. Pandemi kısıtlamalarıyla yaşadığımız bu süreçte, en güvenli ve sağlıklı turizm biçiminin Kültürel Turizm olduğunu düşünüyorum. Buradan yola çıkarak; Sağlıklı ve eğlenceli bir iç turizm hareketi olan foto safari projemizi başlattık. İlk yıl UNESCO ana unsurlarıyla, önümüzdeki yıllarda ise aday unsurları da ekleyerek projemizi geleneksel hale getireceğiz. Türkiye’nin önemli fotoğraf sanatçılarından oluşan bir seçici kurul oluşturduk. En iyi kültürel miras fotoğraflarımızı hem jürimiz hem de halkımızla birlikte seçerek para ödülü vereceğiz. Halkımızı kendi ülkesinde bulunan dünya kültürel miraslarını keşfetmeye davet ediyoruz. Fotoğraf çekmeyi seven herkes, makinesini kapsın ve safarimize katılsın” dedi.

18 UNESCO ana unsurunda gerçekleşecek

UNESCO Foto Safari projesi kapsamında tüm fotoğraf tutkunlarını, amatör ve profesyonel fotoğrafçılar 18 UNESCO ana unsurunda yarışacaklar. Tüm fotoğraf severlerle beraber 18 ana unsur bir yarışma heyecanıyla fotoğraflanacak ve en iyi fotoğraflar seçilerek, ödüllendirecek. Organizasyon 29 Haziran 2021’de Bergama-Efes turu ile başlayacak ve Aralık ayına kadar devam edecek. 18 Ana unsuru görmek isteyen tüm fotoğraf tutkunları safariye katılabiliyor.

Kusursuz bir kamp için almanız gereken kamp malzemeleri