Erdoğan açıkladı: Turizmde KDV desteği 1 ay daha uzayabilir!

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan
Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, turizm sektörüne yönelik önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “Turizmde KDV noktasındaki desteği Haziran sonuna kadar uzattık, Bakanımız Mehmet Bey, ‘1 ay daha uzatalım’ diyor. Pazartesi günü Kabine Toplantımızda bu müjdeyi veririz” dedi.

Kemer’de NG Phaselis Bay Oteli’nin açılışına katılarak sektörü yakından ilgilendiren açıklamalarda bulunan Recep Tayyip Erdoğan, KDV desteğinin uzatılması konusunu pazartesi günü yapılacak Kabine Toplantısı’nda tekrar masaya yatıracaklarını belirtti.

“Destek ve teşviklerle sektöre her türlü kolaylığı gösteriyoruz”

Türkiye’nin turizmde hala çok büyük yatırım ve kazanç potansiyeli barındıran bir ülke olduğunun altını çizen Erdoğan, salgın döneminde turizm sektörünü ayakta tutmak için yoğun gayret gösterdiklerini ifade etti.

“Turizm Bakanımız adeta kısa mesafe koşucusu”

Erdoğan, “Kendisi de sektörün içinde olan Kültür ve Turizm Bakanımız, yurt içinde ve yurt dışında gereken her adımı attı, adeta kısa mesafe koşucusu diyeceğim, maraton biraz uzun olur, gidilmedik ülke bırakmadı. Bir taraftan Almanya, bir taraftan İngiltere, bir taraftan Rusya, bütün bunlarla bu koşturma yapılırken biz de telefon diplomasimizi yoğun şekilde devam ettirdik ve hamdolsun sonunda bu ülkelerden müjdeler gelmeye başladı” diye konuştu.

Türkiye seyahat kısıtlama listelerinden çıkıyor

Geçen yıl tüm sıkıntılara rağmen 16 milyon turistin ağırlandığını anımsatan Erdoğan, bu yıl çok daha yukarıda rakamlara ulaşılacağından ümitli olduğunu söyleyerek “Ülkemiz yavaş yavaş seyahat kısıtlamalarıyla ilgili listelerden çıkmaya başladı. Fransa’nın ardından Rusya’nın da bu doğrultuda aldığı kararı memnuniyetle karşılıyoruz. En son NATO Zirvesi’nde Sayın Macron ile yaptığımız görüşmenin meyvesini aldık. Fransa da olumlu adımını bu konuda hamdolsun attı, atıyor. Önümüzdeki haftalarda bu sürecin daha da hızlanacağı anlaşılıyor. Böylece turizmcilerimizin 2021 sezonunun en azından ikinci yarısını değerlendirebilmelerini temin edeceğiz” dedi.