PCR testi ne zaman kalkacak?

Almanlar En Çok Hangi Ülkelere Seyahat Etti?

Last Updated on 19 Haziran 2021 by Yaşar Çelik

Havalimanlarında uygulanan PCR testi hangi ülkelerde, zaman ve hangi şartlarda kalkıyor? 

Avrupa’da ve dünyada koronavirüs aşılarının 2 dozunu yaptıranların sayıları gittikçe artıyor. 2021 yaz sezonunda başladığı bu günlerde gezginler ile tatilciler araştırmalara başladı. Aşılanan Avrupa Birliği vatandaşlarının seyahatlerinde kolaylık sağlayacak olan AB Dijital Covid Sertifikası 1 Temmuz’da yürürlüğe girecek. Ayrıca AB ülkeleri, aşılarını tamamlayan üçüncü ülke vatandaşlarının da AB’ye seyahatine izin verdi.

Bu içerik, yerli ve yabancı haber kaynaklarına bakılarak hazırlanmıştır

İşte PCR testini gerekli koşullar sağlandığında istemeyen ülkeler

ABD

19 Haziran’dan itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nin Alaska eyaletindeki Bethel Havaalanında artık Kovid-19 testi sunulmayacak. Azalan talep nedeniyle havaalanında koronavirüs testinin artık yapılmayacağı yetkililer tarafından söylendi.

Hawaii’de 15 Haziran’dan itibaren adalar arası seyahat için tüm kısıtlamalar kaldırıldı. Hawaii’de de artık ABD’nin herhangi bir yerinde aşılanan gezginler artık eyalete girişte koronavirüs için test edilmemesi için eyaletin yüzde 60’ının aşılanması gerekiyor.

Almanya

Almanya’ya AB ve Schengen Bölgesi dışından yapılacak seyahatlere hâlâ sadece zorunlu hallerde izin veriliyor. Buna rağmen Almanya bazı durumlarda kovid-19 sertifikalarını kabul etmeye başladı. Almanya’ya uçakla gelenlerden, hareket etmeden önce PCR testi istenirken, aşı olduğunu belgeleyenler bu testten artık muaf tutuluyor. Almanya’nın “risk bölgesi” olarak saydığı ülkelerden gelenlerin karantinaya girmesi gerekirken, aşı yapıldığının belgelenmesi halinde karantina süresinin kısaltılabileceği kaydediliyor.

Fransa

Fransa, dünyanın bütün ülkelerinden aşılarını tamamlamış ziyaretçiler için kapılarını 9 Haziran’da açtı. Yeni kurallara göre, aşı olan AB vatandaşları ile Fransa’nın “yeşil” listesinde yer alan ülke vatandaşları kovid-19 testi istenmeksizin ülkeye seyahat edebilecek. AB ile bu ülkelerden gelen, ancak aşısı olmayanlar ise ancak kovid-19 test sonucu negatif olduğu takdirde ülkeye giriş yapabilecek. “Turuncu” listede yer alan ülkelerden gelen aşı olmuş turistlerin Fransa’ya giriş yapabilmesi için artık çok gerekli bir neden aranmayacak. Bu ülkelerin vatandaşlarına karantina uygulanmayacak, ancak kovid-19 testinin sonucunun negatif olduğunu göstermeleri gerekecek.

Portekiz – Madeira Özerk Bölgesi

Portekiz’e bağlı Madeira Özerk Bölgesi, turistlerden karantina veya test istemiyor. İngilizce aşı belgesi istenirken, resmi makamlar tarafından verilmiş olması gerektiği vurgulanıyor. Aşı belgesinde, seyahat eden kişinin kimlik bilgilerinin yanı sıra aşının türünün, ne zaman yapıldığının belirtilmesi gerekiyor. Koronavirüsü atlatmış olanlar testten muaf tutuluyor.

Avrupa da karantina uygulayan ülkeler

Diğer AB ülkeleri 

Danimarka, Slovenya, Letonya, Estonya, Avusturya, Polonya ve Litvanya gibi AB ülkeleri de Almanya’ya benzer bir tutum izliyor. AB dışından gelenlerin zorunlu haller dışında ülkeye seyahatlerinde kısıtlamalar uygulanırken, aşı olanlar test ve karantinadan muaf tutuluyor. Bazı AB ülkeleri yapılan aşıları kabul etmek için ikili anlaşmalar imzaladı. Örneğin Macaristan; Türkiye, Slovenya ve Sırbistan’dan gelen aşı olmuş kişileri kısıtlamalardan muaf tutuyor.

Bosna Hersek

Koronavirüs salgın tedbirleri kapsamında ülkeye girişte ibraz edilmesi istenen negatif PCR testi zorunluluğunu kısmi olarak kaldırdı. Bosna Hersek Bakanlar Konseyinden yapılan açıklamada, 14 ila 180 gün önce Kovid-19’u atlatan veya en az 14 gün önce aşı işlemini tamamlamış olan yabancı ülke vatandaşlarının ülkeye girişte, negatif PCR testi ibraz etme zorunluluğundan muaf tutulacağı ifade edildi.

Bir ülke daha aşı pasaportu için tarih verdi