Rusların gelmesiyle Antalya, Akdeniz’de liderliği ele aldı

Antalya Havalimanı

Last Updated on 30 Haziran 2021 by Yaşar Çelik

Recep Yavuz, Rusya’nın uçuşları tekrar başlatması ile Akdeniz turizminde dengelerin değiştiğini belirterek, Antalya’ya 8 günde 120 bin Rus turist geldiğini söyledi.

Antalya Kent Konseyi Turizm Çalışma Grubu Başkanı Recep Yavuz, kendi blogunda yayınladığı “ANTALYA’YA 8 GÜNDE 120.000 RUS MİSAFİR GELDİ” başlıklı yazısında; son iki ayı Ukrayna, Doğu Avrupa ve kısıtlı miktarda Batı Avrupa ülkelerinden gelen turistlerle diğer Akdeniz ülkelerinin gerisinde geçiren Antalya’nın, Rusya uçuşlarının başlaması ile haziranın son haftası itibarıyla en çok turist ağırlayan tatil destinasyonu olduğunu kaydetti. İşte Recep Yavuz’un yazısının tamamı…

ANTALYA’YA 8 GÜNDE 120.000 RUS MİSAFİR GELDİ

Rusya’nın uçuşları tekrar başlatması ile Akdeniz Turizminde dengeler değişti. Son iki ayı Ukrayna , Doğu Avrupa ve kısıtlı miktarda Batı Avrupa ülkelerinden gelen turistlerle diğer Akdeniz ülkelerinin gerisinde geçiren Antalya, Rus uçuşlarının başlaması ile Haziranın son haftası itibarı ile en çok turist ağırlayan tatil destinasyonu oldu.

RUSLAR DENGELERİ DEĞİŞTİRDİLER

  • Rus turistlerin tekrar Türkiye tatiline başlaması ile birlikte yılbaşından bugüne kadar yaklaşık 1,5 milyon turist gelişinin yaşandığı Antalya, tekrar eski günlerine dönmeye çalışıyor.
  • 26 Haziran cumartesi günü Antalya 60.000 yurt dışı gelişi ile yılın bugüne kadar gerçekleşen en yüksek sayısına ulaştı. Aynı gün 18.000 Rus misafir şehrimize tatile geldi.
  • Rusya kısıtlı miktarda Güney Kıbrıs ve Yunan Adalarına charter seferlerine devam ediyor.
  • Ancak Nisan ortasında büyük ümitlerle Rus misafirler için hazırlıklar yapan ve naklen yayınlarla çeşitli tanıtım faaliyetleri yürüten Mısır’ın tatil bölgelerine Rusya’dan halihazırda herhangi bir uçuş gerçekleşmedi.
  • Rus turistler ancak Kahire’ye inen tarifeli seferlerle uzun bir otobüs yolculuğu sonrasında Kızıldeniz sahillerine gidebildiler. Mısır artan sıcaklarla birlikte sanırım temmuz itibarı ile sezonu kapatarak, ümitlerini sonbahara erteledi.

Türkiye uçuşlarının başlaması sadece Mısır’ı değil, Yunanistan , Kıbrıs ve Adaları da etkiledi. Anlaşmalar gereği kısıtlı kontenjanla gerçekleşen uçuşların artması planlanırken, Antalya’nın devreye girmesi ile resim tamamen değişti.

Örneğin bugün Rusya’dan Girit’e 1, Güney Kıbrıs’a 8 uçuş gerçekleşirken Antalya’ya 58 uçuş gerçekleşiyor.

  • Uçuş yasağının kalkması üzerine Rus misafirlerin Antalya gelişleri artarak devam ediyor.
  • Buna göre yasağın kalkması ile birlikte 22 Haziran-29 Haziran haftasında 8 gün içinde 120.000 Rus misafir Antalya’ya geldi.

22 Haziran 9.686

23 Haziran 11.523

24 Haziran 14.200

25 Haziran 14.074

26 Haziran 17.911

27 Haziran 14.774

28 Haziran 15.654

29 Haziran 18.668

Toplam 119.490

DELTA VİRÜSÜ ENDİŞE VERİYOR

Artan sayılar turizm dünyasının yüzünü güldürürken, Rusya’daki Delta virüsünün tehlikeli boyutlara ulaşması endişe veriyor. Vaka sayılarının yüksek, aşılanma oranının düşük olduğu Rusya’da halk pandemiye rağmen normal yaşantısını sürdürüyor.

29 Haziran itibarı ile Rusya’daki aktüel Korona rakamları şu şekilde;

7 günlük insidans 93,5

Günlük yeni vaka 21.258

Toplam vaka 5.408. 744

Günlük Ölüm 601

Toplam Ölüm 131.671

İki doz aşı oranı %11

Nüfus 145.934.460

Bu endişe verici rakamlar özellikle Rusya’dan turist alan ülkelerde dikkatle takip ediliyor. Türkiye Haziran başından itibaren ülkeye giriş şartlarını yeniden düzenledi. Buna göre Ülkemize giriş yapmak isteyen Rus misafirler, uçağa binmeden önce ya aşı olmak, ya hastalığı geçirmiş olmak ya da seyahatten önce PCR veya hızlı test yaptırmak zorundalar. Bununla birlikte tatilleri boyunca Türkiye’nin uyguladığı Güvenli Sağlık programı kurallarını uymak zorundalar.

Turizm bu yaz koronaya rağmen sağlıklı seyahat edebilmenin sınavını veriyor. Hem sağlık hem ekonomik olarak ayakta kalmalıyız….

Not; Rakamlar resmi veriler değildir.