Ankara’nın keyif veren tarihi sokağı: Bülten Sokak

Eski Ankaralıların ya da hayatının belli bir döneminde Tunalı’nın keyif veren sokaklarında kendini kalabalığa kaptırmış olanların illa ki duymuş olduğu eski bir sokaktır Bülten Sokak.

Heybetli çınar ağaçları, eski karakterli Ankara evlerinin mimarisi, Esat yönüne doğru yürüdükçe artan tatlı yokuşu ile Tunalı’nın keyifle yürünecek sokaklarının en başında gelir benim için. Kişisel sevgimin yanı sıra, Tunalı’ya son birkaç gidişimde gözlemlediğim farklı bir şey daha vardı. Sayısı epey artan, tasarım ve mis gibi kahve kokan çeşitli kafeler, pandemiye rağmen kahkahaların yükseldiği yeni nesil publar sokağın sakinliğini bozmadan, kendi içlerinde güzel bir ahenk yakalamışlar. Şehir planlama adına ne değişmiş bilmiyorum ama yılların sokağı artık cadde olarak anılıyor ve bu yeni isminin hakkını Tunalı’nın tüm gençlerini içine çeken birbirinden keyifli kafeleri ile veriyor…

Tatlı Bir Kaçamak: Viya

Camekanındaki “Tea Coffee and Sweet Things” – “Çay Kahve ve Tatlı Şeyler” yazısı ile beni içeri davet eden Viya, ferah ve sade iç mekan tasarımını oldukça güler yüzlü ve hoş sohbet sahipleri ile desteklerken, kendinize verdiğiniz tatlı ödüllerini değerlendirmenin pek çok lezzetli yolunu size sonuna kadar sunuyor. Yeni mezun Mimar İrem Kuluhan ve Mimar Demet Er’in hem tasarlayıp hem keyifle hizmet verdikleri Viya; iki genç tasarımcının kendi ayakları üzerinde durmak ve bunu hayal ettikleri çizgide bir mekanda gerçekleştirmek istedikleri için pandemiye rağmen 3 ay önce açtıkları, güzel kahve, tatlı ve hoş sohbet vaat edilen sakin ve güzel tasarlanmış harika bir alternatif. Umarım uzun ömürlü olur…

www.instagram.com/viyacoffeeandmore/
Tunali Hilmi Caddesi, Bülten Sk. No:20/A, 06680 Çankaya/Ankara

Sıcak Yaz Akşamlarının Serinletici Adresi: Minister Pub

Bizim 20li yaşlarımızda okul ya da iş çıkışında buluşma adresimiz hala sapa sağlam ayaktan duran Sakal Pub iken, gençlerin ve genç hissedenlerin yeni buluşma yeri Minister Pub olmuşa benziyor. Bülten Sokak’ta uzunca yıllardır kaliteli ve niş tatların güzel şaraplarla buluştuğu Sardunya Kafe’den sonra sokağın ikinci alkollü restoranı ünvanını alan Minister ne zaman önünden geçsem neşe dolu gençlerin sesleri ile insanı resmen içeri doğru buyur ediyor. Pandemi koşulları ve kurallarının doğrultusunda zaman zaman çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapan pubda şu anda en gözde etkinlik elbette dev ekranda izlenen futbol maçları ve ona eşlik eden buz gibi içecekler!

www.instagram.com/minister_pub/
Barbaros, Tunalı Hilmi Cad, Bülten Sk. 22/A, 06700 Çankaya/Ankara
0536 218 64 46

Acıkanlara İtalya Molası: Pizza Il Forno

Ankara’da yaşıyorsanız ve gerçek bir pizza düşkünü iseniz yıllarca Turan Güneş’teki ilk adresi ile hizmet veren Pizza Il Forno’yu illa ki duymuşsunuzdur! Bu eşsiz lezzetler zamanla yeni şubeleri ile şehrin tüm köşelerine ulaşır hale gelmişken, Tunalı’nın payına düşen Bülten Sokak’ın başında minik ve mis kokulu bir mekan olmuş. Önünden geçerken sokağa yayılan mis gibi taze hamur kokusu, pizza yemek aklınızda yokken bile sizi cezbedebilir.

www.instagram.com/pizzailfornotr/
Barbaros, Bülten Sk. No:18/C, 06680 Çankaya/Ankara
(0312) 466 24 66

Namı Ankara’yı Aşmış Meşhur Kruvasante

Bülten Sokak’ta hizmet veren ve lezzetleri ile ünü şehir dışına taşınmış olan Kruvasante, belki çok düşkünü olmadığım için, benim radarıma İstanbul’da yaşayıp Ankara’ya geldiğinde gitmek istediği yerlerin listesini yapan bir arkadaşım sayesinde girdi. Uzunca zamandır Instagram hesabından takip ettiğim Kruvasante benim gibi kruvasan düşkünü olmayan birini bile cezbetti. Şimdi konsolosluklar caddesine yakın bir sokakta yeni yeri için kolları sıvayan Kruvasante, kesinlikle Ankara’yı daha güzel yapan mekanlar arasında yer alıyor. Kruvasan deyip geçmeyin, onlar bu Fransız hamurunun akla hayale gelmez çeşitleri ile içeri buyur ettikleri her müşteriyi oradan yüzünden gülümseme ile yolcu ediyor. Başta da söylediğim gibi şehir dışından bile sevenleri olan bu küçük mekana gitmek ve yer bulmak için mümkünse hafta içi sakin saatleri tercih etmenizi öneririm.

www.instagram.com/kruvasante/
Barbaros, Bülten Sk. 31/A, 06680 Çankaya/Ankara
0542 899 98 28

Yılların Vazgeçilmez Klasiği: Elizin Pastanesi

Yılların Bülten Sokağı’nı adeta bir gastronomi caddesine dönüştüren bunca yeni ve güzel mekanın yanında bu şehre geldiğimden beri hakkıyla hizmet veren, istisnasız hiçbir tadı ile insanı üzmeyen sokağın adeta imzası haline gelen, Elizin Pastanesi ile yazımı bitirmek istiyorum. Klasik pastane tatlarından hoşlanıyor, annenizle bir pastayı bölüşüp birer köpüklü Türk kahvesini keyifli bir sohbet eşliğinde yudumlamak istiyorsanız, bana göre Tunalı’daki öncelikli adresiniz burası olmalı.

Kavaklıdere, Tunalı Hilmi Cd. 81/A, 06680 Çankaya/Ankara
(0312) 427 40 44