Rus vatandaşlarının Türkiye’deki akrabalarına müjde

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus vatandaşlarının diğer ülkelerde yaşayan yakın akrabalarının vize almasını kolaylaştıran yeni yasayı imzaladı.

Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus vatandaşlarının yabancı ülkelerde yaşayan yakın akrabalarının yanı sıra Rusya’ya çalışmak veya okumak için gelenler için vize almayı büyük ölçüde kolaylaştıracak yeni yasayı imzaladı.

Rusya hükümeti tarafından hazırlanan yasa, Rus vatandaşlarının yurt dışından gelecek akrabalarına davetiyeye gerek duyulmadan uzun süreli özel vize verilmesini mümkün kılarken, akraba olarak nitelendirilen kategoride eşler, çocuklar, tam veya üvey erkek ve kız kardeşler ile Rus vatandaşı olan çocukların büyükbaba ve büyükanneleri de bulunuyor.

SÜRE UZATILDI

Bu kategorideki yabancı vatandaşların vizelerinin geçerliliği bir yıla çıkarılırken, yabancıların daha önce her 180 günlük süre içerisinde 90 günü geçmemesini içeren kalış süresi kısıtlamaları da iptal edildi. Buna göre Rus vatandaşlarının yabancı akrabaları, sahip oldukları bir yıllık vize süresi içinde istediği kadar ülkede kalabilecek.

1 EYLÜL İTİBARİYLE YÜRÜRLÜĞE GİRECEK

Putin tarafından imzalanan yasada, Rus vatandaşının yakın akrabası olan yabancıların ciddi bir hastalık veya ölüm nedeniyle Rusya topraklarında üç aylık kalışına izin verilirken, yabancı vatandaşın Rusya sınırlarında sağlık tedavisini bir yıl içerisinde tamamlayabilmesine izin verilecek.

Gazetemru.com’un haberine göre Rus vatandaşlarının Türkiye’deki akrabalarını da ilgilendiren yasa, 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.