Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye güncel giriş koşulları

İstanbul Havalimanı

Covid-19 tedbirleri kapsamında yabancı ülkeler girişlerde PCR testi ve karantina uygulamalarını sürekli güncellerken, yurt dışından ülkemize yapılan girişlerde hangi şartlar aranıyor? İşte Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye giriş koşulları…

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından güncellenen Covid-19 Tedbirleri Kapsamında Ülkelere Giriş Tablosuna göre Almanya, Bulgaristan, Fransa, Hırvatistan, Hollanda, İspanya, İtalya, Ukrayna ve Yunanistan‘dan Türkiye’ye gelecek yolcular için ülkemiz girişlerinde geçerli olan koşullar şöyle:

“Ülkemize girişlerde girişten en az 14 gün önce aşı yaptırıldığına ve/veya ilk PCR pozitif test sonucunun 28. gününden başlamak üzere hastalığı son 6 ay içinde geçirdiğine dair ilgili ülke resmi otoritelerince düzenlenen belgeyi ibraz edenlerden ayrıca negatif sonuçlu PCR testi raporu ibrazı talep edilmeyecek ve bu kişiler için karantina tedbiri uygulanmayacaktır. Ülkemize girişlerde aşı sertifikasının veya hastalığı geçirdiğine dair belgelerin ibraz edilememesi durumunda girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif sonuçlu PCR test raporu veya girişten azami 48 saat önce yapılmış negatif hızlı antijen test sonucunun ibrazı yeterli görülecektir.

Ülkemize yapılacak girişlerde kişiler Sağlık Bakanlığı tarafından varış noktalarında örnekleme (sampling) temelinde PCR testine tabi tutulabilecektir. Bu kapsamda gelen kişilerin test örnekleri alındıktan sonra nihai varış yerlerine gitmelerine izin verilecek, test sonuçlarının pozitif çıkması durumunda Sağlık Bakanlığı COVID-19 rehberi doğrultusunda tedavileri yapılacaktır. Test sonuçları pozitif çıkan kişiler ile yakın temasta bulundukları kişiler kendilerinin belirledikleri adreslerde 14 günlük süre ile karantinaya alınacaklar ve 10. günün sonunda yapılacak PCR test sonuçlarının negatif olması durumunda karantina koşulları sonlandırılacaktır. Bu kişilerden Hindistan mutantı taşıdığı tespit edilenlerin karantina koşulları 14. günün sonunda PCR testi negatif sonucuyla sonlandırılacaktır. Ayrıca seyahatten 72 saat önce register.health.gov.tr adresinde yer alan yolcu bilgi formunun doldurulması zorunludur.”

Birleşik Krallık / İngiltere‘den Türkiye’ye gelecek kişiler için ise;

Türkiye’ye girişten azami 72 saat önce yapılmış negatif PCR test sonuçlu rapor ibrazı talep edilecektir.

Listemizde yer alan bu ülkelere Türkiye’den gidişte uygulanan güncel giriş şartlarını okumak için tıklayın: 10 Avrupa ülkesine güncel giriş koşulları