İBB, İstanbul Havaalanı’nda hizmet veren 700 taksiden 400’ünü bağladı

Last Updated on 23 Temmuz 2021 by Yaşar Çelik

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), İstanbul Havalimanı’nda hizmet veren 400 taksicinin çalışmasını durdurdu.

400 taksinin; “NTaksi” denilen kendi yazılımlarını kullandıkları, bu yazılımın İBB’nin taksimetre yazılımı olan İ-Taksi’yle entegre olmadığı ve bu yüzden denetlenemediği belirlendi.

İ-Taksi Yerine NTaksi

Havalimanı taksilerinin, İ-Taksi’yi kullanmaları için İBB tarafından defalarca uyarıldığı ancak kendi yazılımlarını kullanmaya devam ettikleri belirtildi. Bunun üzerine, 400 taksinin faaliyetinin, bayramdan önce durdurulduğu bilgisi verildi.

İBB yetkilileri, “Taksiciler kendi yazılımlarını yapmışlar, bu durum denetim dışı. Yapılan tüm uyarılara rağmen kendi yazılımlarını kullanmaya devam ettiler ve bu yüzden taksilerin çalışması durduruldu. Fakat bayramda mağdur olmamaları için geçici olarak açıldı” bilgisini aktardı.

İBB MECLİS ÜYESİ DUYURDU

İstanbul Büyükşehir Belediyesi yetkililerinden alınan bilgiye göre İBB’nin; bayramdan sonra İstanbul Taksiciler Esnaf Odası, İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi ile sorunların giderilmesi için bir araya gelip, çözüm arayacağı belirtildi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu bilgiyi verdi:

“İBB, İstanbul Havalimanı’nda çalışan 700 takside yaptığı denetimde taksimetreleri standartlara uygun olmayan 400 taksinin çalışma iznini askıya aldı” dedi.