Pekin Oteli, ‘bilinmeyen’ şirkete satıldı

hotelpeking
Hotel Peking

Moskova’nın merkezindeki Pekin Oteli, 65,5 milyon dolara Soçi merkezli Jemçujina Otel Kompleksi şirketine satıldı.

Moskova’nın merkezindeki, 1958’de Sovyet-Çin dostluğunun simgesi olarak inşa edilmiş tarihi Pekin Oteli, 4,8 milyar rubleye, yani yaklaşık 65,5 milyon dolara satıldı. Mülkün sahibi durumundaki en büyük devlet bankalarından VTB Bank, Soçi merkezli otel zincirleri sahibi “Jemçujina Otel Kompleksi” şirketine oteli sattı.

SATIN ALAN ŞİRKETİN SAHİPLERİ BİLİNMİYOR

Vedomosti gazetesi, yüzde 34,04 hissesi Kıbrıs’ta kayıtlı Pecomalco Investments Limited’e ait olan bu grubun Rusya’da “sahiplik yapısı hakkında en az bilgi bulunan, en gizli sermayedar yapılı şirketlerden biri olduğunu” yazdı.

Tversakaya Ulitsa ile Sadovoyo Kaltso’nun (çember yol) birleştiği yerde, Bolşaya Sadovaya Dom 5’te bulunan tarihi otelin 26 bin m2’lik binası ve 5 bin 600 m2’lik arsası bulunuyor. Otel, 1939-1958 yıllarında mimar Dmitry Çeçulin’in projesi olarak inşa edilmişti.

OTEL 2019’DA SATIŞA ÇIKMIŞTI

Satış anlaşmasını açıklayan VTB, 2,6 milyar ruble gelir elde ettiğini duyurdu. VTB Bank, 2019’da oteli açık artırmada 5,6 milyar rubleden başlayan fiyatla satmak istemiş ama talipli çıkmamıştı.

Daha sonra Çinli bir yatırım grubu binaya talip olmuş ama satış gerçekleşememişti.

Bina ve bulunduğu arsa, Moskova’nın “en kıymetli emlak varlıkları” arasında sayılırken, piyasa şartları ve borçlar nedeniyle düşük bir bedelle satış gerçekleştiği belirtiliyor.

Kaynak: Turkrus.com