Pandemi sonrası güvenle gideceğiniz vizesiz ülkelerden biri olacak

Coronavirüs salgınına karşı başarılı bir mücadele gösteren Güney Kore; Türk turist ve seyahat severler için pandemi sonrası vizesiz gidilebilecekleri “en güvenli ülkelerden” biri konumunda… 🇰🇷🇰🇷🇰🇷

Türkiye ve Güney Kore Cumhuriyeti arasındaki “Vize Muafiyeti Anlaşması” çerçevesinde, iki ülke vatandaşları turistik amaçlı seyahatlerinde 3 aya kadar vizeden muaf şekilde seyahat edebiliyor.

Bu muafiyet, pandemi nedeniyle 2020 yılının Nisan ayında askıya almasına karşın normalleşmenin hız kazanmasıyla yeniden uygulamaya geçmesine az bir zaman kaldı.

🇰🇷 SALGINLA MÜCADELEDE ÖNEMLİ BAŞARI GÖSTERDİ 

Hatırlanacağı üzere Güney Kore, coronavirus vakalarının ortaya çıktığı ilk ülkelerden biriydi. Koreli yetkililer ilk etapta daha önce böyle bir salgınla karşılaşmadıklarını için ilk olarak bir şok yaşadıklarını fakat sonrasında etkili bir “kriz” ve “risk yönetimi” ile kısa sürede salgını kontrol altına almayı başardıklarını açıkladı.

Deyim yerindeyse; Güney Kore bu süreçte salgının hızlı bir şekilde nasıl kontrol altına alınabileceğinin kitabını yazan ilk ülkelerden biri oldu.

OKUMA ÖNERİSİ: Mutlaka denemeniz gereken Kore yemekleri

🇰🇷 SOYOUNG PARK: 20 GÜN İÇERİSİNDE SALGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Direktörü Soyoung Park, Güney Kore’nin coronavirus salgınına karşı yürüttüğü başarılı mücadele, çalışmalar ve bu süreç hakkında açıklamalarda bulundu.

Güney Kore’nin pandemiyle mücadelede gösterdiği başarıya ve ülkesinde 20 gün içerisinde salgının kontrol altına alındığına dikkat çeken Soyoung Park; bu başarının ardında “hızlı – ücretsiz test uygulaması, kapsamlı izleme teknolojisi ve ciddi vakaların zorunlu izolasyonunu” kapsayan stratejinin yer aldığını açıkladı.

Güney Kore, bu başarısını sürdürmeye devam ediyor. Uzakdoğu ülkesi, Ekim ayı itibariyle tüm halkının %70’inin aşılanmasını tamamlamayı hedefliyor.

🇰🇷 “ÇOK KISA BİR SÜRE İÇERİSİNDE HER ŞEY NORMALE DÖNECEK”

Tüm dünyayı etkisi altına alan COVID-19 salgını nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde Türkiye ve Güney Kore arasındaki vize muafiyetinin 13 Nisan 2020 tarihinden itibaren geçici bir süreliğine askıya alındığını hatırlatan Kore Turizm Organizasyonu İstanbul Ofisi Direktörü Soyoung Park; “Şunu önemle ifade etmek isterim ki vize muafiyetinin askıya alınması pandemiyle mücadele kapsamında alınmış geçici bir uygulamadır. Çok kısa bir süre içerisinde her şey normale dönecek” açıklamasında bulundu.

OKUMA ÖNERİSİ: Güney Kore ile ilgili doğru bilinen yanlışlar

🇰🇷 “TÜRK SEYAHAT SEVERLERİ GÜNEY KORE’YE BEKLİYORUZ”

“KTO İstanbul Ofisi olarak; seyahat etmeyi özleyen ve dört gözle bekleyen herkesi Güney Kore’de ağırlamak için sabırsızlandıklarını” belirten Soyoung Park; “Daha önce olduğu gibi, pandemi sonrası için de Güney Kore’nin tanıtımına yönelik çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz.

Türkiye’den de tüm seyahat severleri tarih, doğa, kültür-sanat ve modern hayatın yeniliklerini bir arada sunan Güney Kore’ye bekliyoruz” dedi.

—O—

PANDEMİ DÖNEMİNDE GÜNEY KORE’YE GİRİŞ KOŞULLARI

🇰🇷 Güney Kore’ye gidildiğinde havalimanından itibaren COVID-19 önlemleri başlıyor:

  • İner inmez karantina formu, varış kartı ve özel beyan formu doldurtuluyor.
  • Telefonunuza Kore hükümetinin “Kendini Karantinaya Alma Güvenlik Koruması” adında uygulamayı indiriyorsunuz. Bu uygulamada günlük değerlerinizi paylaşıyorsunuz. Ayrıca bu uygulama ile karantina yerinizden çıkamıyorsunuz çünkü uygulama anlık olarak konumunuzu gösteriyor.

  • Havaalanlarından kolayca çıkmak yok! Sizleri bekleyen karantina ekipleri ve özel otobüsler var. Buradan otobüslerle ya da taksilerle 14 günlük karantinanızı geçireceğiniz yerinize bırakılıyorsunuz.
  • İlk gün hava alanında PCR testini gösterdikten sonra, ertesi gün en yakın sağlık merkezinde gidip test oluyorsunuz.
  • Bu süreçte Kore devletinin çok büyük bir desteği oluyor. Kaldığınız yere görevliler gelip dezenfektanından maskesine, covid19 bilgilendirme broşürlerinden getiriyor. Ayrıca kargo ile 14 günlük karantina için erzak kolisine de yollanıyor.
  • Ayrıca karantinayı uygulamazsanız $10.000 cezası var.