Turizm bölgelerinde konut fiyatlarında sert artış

Deprem sonrası Rusların konut talebinde düşüş

Last Updated on 20 Ekim 2021 by Turizm Günlüğü

Muğla ve Antalya konut fiyat artışı %100’ü geçti.

Ağustos ayındaki yüzde 3.9’luk konut fiyat artışı 2010’un başından beri açıklanan veri setinde üçüncü en yüksek aylık artışı oluşturdu.

Mayıs 2020’de yüzde 6.6 ile aylık rekor artışa ulaşan konut fiyatları bu yılın Mayıs ayında yüzde 3.9 ile ikinci en yüksek ayı yaşamıştı.

3.9’luk aylık artışla konut fiyatları yıllık bazda yüzde 33.4’e yükseldi.

Böylece yıllık artışta rekor kırıldı. Bundan önceki en yüksek yıllık artış yüzde 32.4 ile Nisan 2021’de gerçekleşmişti.

– Rekor artışın ağustos ayına denk gelmesi bir rastlantı olmayabilir. Yurt dışı gurbetçiler bir yıllık aradan sonra yaz aylarında Türkiye’ye daha çok geldiler. Daha fazla konut aldılar. Fiyat yükselişlerinde bunun da bir etkisi olabilir.

FİYAT ARTIŞININ BAŞKENTİ BODRUM

Habertürk’ten Abdurrahman Yıldırım’ın derlediği habere göre; fiyat artışlarında tatil beldeleri olarak bilinen güney illeri ilk sırada yer alıyor.

– En başta Bodrum, Marmaris’in de bulunduğu Muğla, Aydın ve Denizli illeri grubunun artış oranı yüzde 53.7. Üç ili ayırmak mümkün değil.

– Ama fiyat artışlarında en önde Bodrum olduğu düşünülebilir. Özellikle pandemi döneminde tatil beldelerinin yüksek rağbet görmesinden en çok bu ilçe nasibini aldı. Artık Bodrum’un fiyat artışının ortalamanın bayağı üzerinde olduğu kesin.

– Turizmin başkenti Antalya’da ise konut fiyatları yüzde 42 arttı. Balıkesir ve Çanakkale’deki fiyat artışları da yüzde 41’i buldu.

KONUT FİYATLARI %75 ARTTI

– Ancak konut fiyatlarında son dönemde meydana gelen sert artış baş döndürücü. Yıllık en yüksek rakamları yukarıda verdik. Bir de fiyatların tırmanışa geçtiği Mayıs 2019’dan bu yana geçen 2 yıl bir çeyreklik döneme bakalım. 2.5 yılı bile bulmayan bu dönemde Türkiye konut fiyat endeksi yüzde 74.8 arttı. Ortalama artış bu.

– Muğla, Aydın, Denizli grubunun fiyat artışı ise yüzde 108.1 ile en yüksekte. Muğla’da fazla, Denizli’de daha düşük artışların olduğunu varsaymak lazım.

– Diğer tatil beldesi Antalya’da konut fiyatlarının 2 yıl 1 çeyreklik artışı yüzde 101.6 ile ikinci sırada.

Son 2 yıl bir çeyreklik dönemde Balıkesir, Çanakkale, Diyarbakır ve Şanlıurfa’da fiyat artışları yüzde 92’yi buldu.

KONUT BALONU VAR MI?

– Bu durumda konut balonu tanımına henüz giren bir grup yok. Ama olabilir. Robert Schiller’in tanımına göre son 5 yılda fiyatlar reel olarak yüzde 100 artmışsa orada konut balonunda söz etmek mümkün. Bizdeki ise henüz nominal artış ama 5 yılın dolmasına 2 yıl 3 çeyreklik dönemle daha çok var.

– Konut fiyatları alıp başını giderken Türkiye’de konut sahipliği ise artmıyor. Uzun yıllar yüzde 59-61 arasında dalgalanan konut sahipliği oranı 2020 yılında ilk kez yüzde 57’ye geriledi. Yani konutları birden çok konutu olanlar, yabancılar veya gurbetçiler aldı. Fiyatlar yükseldiği için konutlar giderek erişilemez oldu.

Eylül ayında yabancılara kaç konut satıldı?