Atatürk Havalimanı’ndan ikinci taşınma

Last Updated on 17 Aralık 2021 by Turizm Günlüğü

Kargo, teknik, ikram ve iş jetlerine hizmet veren Atatürk Havalimanı’nda ikinci taşınma…

Habertürk’ün köşe yazarlarından Güntay Şimşek, kaleme aldığı “Atatürk’ten İstanbul Havalimanı’na ikinci taşınma 2022’de” başlıklı yazısıyla Atatürk Havalimanı’ndan düzenlenen kargo, teknik, iş jeti uçuşlarının; 2022 yılında İstanbul Havalimanı’na gerçekleştirilecek taşınma operasyonuyla sona ereceğini belirtti.

Güntay Şimşek’in konuya ilişkin kaleme aldığı satırlar şu şekilde:

Atatürk Havalimanı halihazırda kargo uçaklarına ve iş jetlerine hizmet veriyor.

Yaklaşık olarak yüzde 60 kargo ve yüzde 40 iş jeti hareketliliğiyle Türkiye’nin en yoğun 5’inci havalimanı oldu.

Ama artık bu süreçte geride kalacak zira ikinci büyük taşınmada 2022’de peyder peyder olacak.

İstanbul Havalimanı’na başta Türk Hava Yolları (THY) olmak üzere yolcu hizmeti veren tüm şirketler büyük bir operasyonla taşındı, ama kargo, teknik, ikram ve iş jetlerine hizmet veren genel havacılık birimleri İstanbul Havalimanı hazır olmadığı için taşınamamıştı.

2022’nin ilk aylarında hatta yılbaşında Atatürk’ten ilk giden THY Kargo olacak. Ardından teknik, ikram ve genel havacılık gibi birimler taşınacak.

Atatürk Havalimanı’nda sadece Devlet Konuk Evi, hastane ve bir pist hizmet vermeye devam edecek.

İstanbul Havalimanı’ndaki Genel Havacılık Terminali yaza doğru biteceği için bu esnada Atatürk’teki ilgili kuruluşların da yeni merkezlerine gitmeleri yönünde bir hareketlenme olacak.

Zira 2022’den itibaren Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Atatürk Havalimanı’ndaki Genel Havacılık Terminali’nin işletmesini TAV’dan devir alarak taşınma işlerini organize edecek.

—O—

Güntay Şimşek’in “Atatürk’ten İstanbul Havalimanı’na ikinci taşınma 2022’de” başlıklı köşe yazısının tamamını okumak için tıklayınız.