Müberra Eresin: Avrupa fuarlarından olumlu sinyaller alıyoruz

Last Updated on 31 Aralık 2021 by Turizm Günlüğü

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin’den 2021 yılı değerlendirmesi ve 2022 yılı beklentileri ve öngörüleri…

Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin, 2021 yılını değerlendirdi ve 2022 yılına yönelik öngörülerini paylaştı.

TÜROB Başkanı Müberra Eresin, “Mevcut koşulların “iyileşerek” devam etmesi durumunda 2022 yılında 2019 rakamlarının yakalanabileceğini, 2023 yılında da turizmde yine rekor sayılara ulaşabileceğimizi” belirtti.

Eresin, “uzun bir aranın ardından sonra Avrupa’da yeniden fiziki olarak başlayan fuarlardan olumlu sinyaller aldıklarını” açıkladı.

Müberra Eresin’in konuya ilişkin değerlendirmeleri şu şekilde:

2021 YILI NASIL GEÇTİ?

2020 yılının ardından, bütün dünyayı küresel ölçekte etkileyen pandeminin gölgesinde geçen bir yılı daha geride bırakıyoruz.

Turizm sektörü salgından en olumsuz etkilenen sektör olarak bu süreçten çok dersler alıp olumsuzluklara karşı mücadele yöntemlerini de geliştirdi. 2020 yılında Türkiye’de ve dünyada turizm açısından tarihin en kötü dönemi yaşanırken, çok da fazla şikayet veya yakınmada bulunmadan kolları sıvayıp kamu-özel sektör birlikteliğinde hayata geçirdiğimiz “Güvenli Turizm Sertifikası”, sektör kuruluşlarımızın bireysel çabalarının yanında Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın sonuç odaklı tanıtım ve farkındalık yaratma çalışmalarının neticesi olarak, 2021 yılının ikinci yarısı itibariyle olumlu talebin hem bugün hem de geleceğe yönelik umut verdiğini söyleyebiliriz.

2021 yılı sonunda Kültür ve Turizm Bakanlığı öngörülerine paralel olarak yaklaşık 30 milyon ziyaretçi, 24 milyar dolar turizm geliri elde edilmesini bekliyoruz.

Turizmde zirve olarak yaşadığımız 2019 yılı verilerine henüz ulaşamadık ancak sevindirici bir gelişme olarak 2019 yılındaki ivmeye yaklaştığımızı söyleyebiliriz.

AŞILAMA 2022 İÇİN GÜVEN VERİYOR

Pandemi veya mutasyon yüzünden yeniden kapanmalar ve kısıtlamaların olmaması halinde 2022 yılında 2019 yılı verilerine ulaşmayı hedefliyoruz.

Bütün dünya artık Covid ile yaşamayı öğrendi. Salgının ilk dönemlerinde yaşanan kısıtlamalar, sağlık, ekonomik ve sosyal etkileşimleri dikkate alınarak büyük ölçekte kaldırıldı. Aşılamanın toplumun tüm kesimlerine yaygınlaştırılması artık dünyada ortak hedef. Aşılama oranlarındaki artış insanlara yeniden seyahat planları yapmak konusunda güven ve motivasyon veriyor.

Türkiye’ye olan talebi de gördüğümüz için 2022’nin ikinci yarısından itibaren olumlu bir beklenti içindeyiz. Turizmde çift haneli büyüme hedeflerimiz devam ediyor.

Uluslararası düzeyde 2022 yılının ilk aylarına talep alıyoruz. Hatta 2022’nin Temmuz, Ağustos aylarına uzayan rezervasyonlar geliyor.

Mevcut koşulların “iyileşerek” devam etmesi durumunda 2022 yılında 2019’u yakalayabiliriz, 2023 yılında da turizmde yine rekor sayılara ulaşabiliriz.

DOLULUKLAR ARTTI AMA GELİRLERE HENÜZ YANSIMADI

Otellerimizin hemen hemen hepsi 2020 yılından ve 2021 yılının ilk yarısından farklı olarak açık durumda.

2021 başından bu yana ortalama doluluklar Türkiye genelinde ve İstanbul’da yüzde 40’larda gerçekleşti. Yıl geneli için düşük bir oran olsa da son 2-3 aya baktığımızda doluluk oranlarının yüzde 60-70’lere yükseldiğini görüyoruz. Dolulukların yükselmesi maalesef henüz gelirlere yansımadı.

Geldiğimiz noktada biz konaklama sektöründe 2020 verilerini tamamen yok saymak durumundayız zaten ve o nedenle karşılaştırmaları yaparken, 2021 yılını 2020 yılıyla değil, 2019 yılıyla kıyaslama yapmak daha uygun olacaktır.

Oda başı gelirlerde hâlâ 2019 yılının yüzde 35-40 gerisindeyiz maalesef.

YILBAŞI DÖNEMİ TALEP YÜKSEK

Mevcut koşulların “iyileşerek” devam etmesi durumunda Aralık ayında ve yılbaşında dolulukların özellikle İstanbul’da yüzde 80-85’leri bulmasını bekliyoruz.

Yılbaşı dönemi için yabancı taleplerinde belirgin bir artış söz konusu. Körfez ülkelerinden, Balkanlardan, Rusya’dan, Ukrayna’dan talepler var.

Avrupa henüz sınırlarını açmadığından Avrupa’dan talepler ise henüz çok düşük seviyelerde.

FUARLARDAN OLUMLU SİNYALLER

Yurt dışında, başta Avrupa pazarları olmak üzere birçok ülke pandemiye bağlı olarak dönem dönem kapalı kaldı. Birçok yeni uygulama misafirlerin seyahat taleplerini ertelemesine yol açtı.

İngiltere’nin Türkiye’yi “Kırmızı Liste”den çıkarmasının hemen akabinde çok hızlı şekilde talep yönünde artış kaydedilmesi, gerek Türkiye’nin tüketici tercihlerindeki sağlam konumunu gerekse kısıtlamaların kaldırılması ile talebin süratle ortaya çıkabileceğinin çok önemli bir göstergesi oldu.

Avrupa’da yeniden fiziki olarak başlayan fuarlardan olumlu sinyaller alıyoruz. Fiziki olarak gerçekleştirilen WTM Londra, IBTM Barselona ve ILTM Cannes fuarlarında İstanbul, Antalya, Muğla, Kapadokya ve İzmir başta olmak üzere Türkiye’nin tüm destinasyonları öne çıkıyordu.

Tatil ve lüks turizm talebinin 2019 yılı seviyesine ulaşacağını öngörüyoruz.

Türkiye’nin gerekli önlemleri alarak Rusya, Ukrayna, Balkanlar ve Ortadoğu ülkeleri başta olmak üzere bütün dünya ile sınırlarını açık tutmasının olumlu sonuçlarını tüm sektör olarak yaşadık. Latin Amerika’nın ve Japonya’nın da seyahat etmeye başlamasıyla şehir otelleri çok daha rahat bir nefes alacaktır.

Şu anda İstanbul’da hatırı sayılır bir düzeyde Ortadoğu kökenli turist ağırlıyoruz. Bunun yanı sıra Rusya’dan, Ukrayna’dan, Balkanlardan, Polonya’dan misafir ağırlığı var. Antalya Rus turistlerin ana destinasyonu olmasının yanında Ukrayna, Polonya ve Balkan ülkelerinden talep görüyor.

KÜLTÜR TURİZMİNDE ATAK

Diğer yönden, pandemi süreci, Türkiye’nin başta İstanbul ve Ankara olmak üzere kültür ve sanat altyapısını geliştirdiği bir dönem olarak tarih sayfalarında yerini alacaktır. Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Binası, Atatürk Kültür Merkezi (AKM), Atlas Sineması, Galata Kulesi, Beyoğlu Kültür Rotası ve adını sayamadığımız birçok eser, festival ve projenin önümüzdeki dönemde turizmin çeşitlendirilmesine önemli katkılar sunmasını bekliyoruz.

Galataport’un hizmete açılması ile kruvaziyer turizminde İstanbul ve Türkiye’nin yakın geçmişteki parlak günlerine kavuşması artık çok uzağımızda değil.

2022 yılında kültür, gastronomi, MICE ve sağlık turizminin ürün çeşitliliği ve talepte olumlu etkisinin hissedilmeye başlayacağını umuyoruz.

—O—

2021 YILI DEĞERLENDİRMELERİ / 2022 ÖNGÖRÜLERİ

Orhan Sancar 2022 için Akdeniz rekabetine dikkat çekti

Tarkan Akyüz: Pandemi sonrası en fazla 15 gün sonrasını görür hale geldik

Cüneyt Tansu Demir 2022’de ülke turizmini rahatlatacak “basit dokunuşları” sıraladı

Taşkın Arık: Turizm taşımacıları 2021 yılını ağır yaralı olarak tamamlıyor