Şerif Yenen’den tanıtım bombardımanı

Last Updated on 7 Şubat 2022 by Turizm Günlüğü

Şerif Yenen’in “Did you know?” (Bunları biliyor muydunuz?) isimli video serisi, 50 ülkede 2 milyona yakın izlendi. Kültür ve seyahat severler için ön bilgi niteliği taşıyan bu klipler ülkemizin tarihi ve kültürel mirasından seçmeleri kısa, öz bilgilerle ve zengin görsellerle tanıtıyor.

Profesyonel turist rehberi, seyahat yazarı ve uluslararası konuşmacı Şerif Yenen’in turizm yayıncılığındaki atılımları ses getiriyor.

Ülkemizin tanıtımına büyük katkı sağlayan yayınlarla gönüllü bir “Turizm Elçisi” gibi çalışan Yenen’in bir yıldır sosyal medya üzerinden yayınladığı “Did you know?” (Bunları biliyor muydunuz?) video serisi büyük ilgi görüyor.

Türkçe ve İngilizce olarak şimdiye kadar 104 video yayınladığını söyleyen Yenen, 50 ülkede 2 milyona yakın izlendiğini bildiriyor.

OKUMA ÖNERİSİ: Şerif Yenen’den 2022 turizm trendleri

“Üzerinde yaşadığımız topraklar o kadar zengin bir kültürel birikime sahip ki, bakan herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Hangi açıdan bakarsanız ayrı bir özellik, yeni bir “ilk,” ilk defa fark ettiğiniz bir “en” yakalıyorsunuz. Saymakla bitmiyor, görmeye devam ediyorsunuz” diyen Yenen, işte bu çarpıcı bilgileri ortalama birer dakikalık kısa videolar şeklinde “Did you know?” (Bunları biliyor muydunuz?) başlığıyla dünyaya sunuyor. Videolarda ülkemizin tarihi ve kültürel mirasından seçmeler; kısa, öz bilgilerle ve zengin görsellerle tanıtılıyor.

Konu başlıklarından birkaç örnek şöyle:

  • Dünyadaki ilk beyin ameliyatlarının Anadolu’da yapıldığını biliyor muydunuz?
  • “Frig beresi”nin özgürlük mücadelesi veren Fransız ve Amerikalıların simgesi haline geldiğini biliyor muydunuz?
  • Hint-Avrupa dillerinin Anadolu’da doğduğunu biliyor muydunuz?
  • İlk uluslararası barış antlaşmasının Hititler ile Mısırlılar arasında imzalandığını biliyor muydunuz?
  • Demirin tarihte ilk defa Anadolu’da kullanıldığını biliyor muydunuz?
  • Homeros’un İzmirli olduğunu biliyor muydunuz?
  • Roma imparatorlarından dört tanesinin ölümünün Anadolu topraklarında gerçekleştiğini biliyor muydunuz?

📺 Videoların tanıtım klibini izlemek için tıklayınız 📺

Türkçe ve İngilizce yapılan bu videolar sadece bir dakika sürüyor ve kültür ve seyahat severler için ön bilgi niteliği taşıyor.

TANITIM BOMBARDIMANI

Bu videoların ülkemizin yurt dışında tanıtımına büyük katkısı olduğunu, çok güzel geri dönüşler aldığını ifade eden Şerif Yenen, gönüllü bir turizm elçisi olarak çalışmaktan gurur duyuyor. Turizme başladığından bu yana, teknoloji geliştikçe ilk kullananlardan olduğunu vurgulayan Yenen, yıllardır birlikte çalıştığı ekip arkadaşlarıyla sosyal medyanın tüm kanalları üzerinden tanıtım bombardımanı yapıyor.

Şerif Yenen, geçtiğimiz günlerde de İstanbul ve Türk kültürü üzerine İngilizce bir seyahat belgeseli olan “Istanbul Unveiled” filmini internette ücretsiz olarak seyircisiyle buluşturdu. İzlenme rekorları kırarken, çok olumlu tepkiler aldığını belirten Yenen, “30 yılı aşkın süredir icra ettiğim rehberlik mesleğinden elde ettiğim deneyimler sayesinde çağımızın gezginlerinin neye ihtiyaç duyduğunu anlayıp, bu ihtiyaçlara hitap eden yayınlar gerçekleştiriyorum. Youtube kanalımı açtığımdan bu yana birçok seri yayın yaptım ve yapmaya devam edeceğim” diye ekliyor.