THY’nin iptal seferleri artıyor

Türk Hava Yolları'nın bugün 407 seferi iptal edildi.

Türk Hava Yolları’nın (THY) ilave iptallerle birlikte bugün İstanbul Havalimanı’ndan 357, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise 50 olmak üzere toplam 407 seferi iptal edildi. Uçağı iptal edilen yolcular ne yapacak? 

İstanbul’da etkili olan ve bu akşam şiddetini artırması beklenen kar yağışı nedeniyle uçak seferlerinde de iptaller artıyor. 

THY’den alınan bilgiye göre, MADKOM (Meteorolojik Acil Durum Komitesi) kararı gereği iptal edilen uçuş sayısı 357’ye ulaştı.

THY, Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise bugün plânlanan 32 iç hat uçuşunu daha iptal etti. Böylelikle toplam iptal edilen uçuş sayısı Sabiha Gökçen Havalimanı’nda 50 oldu.

UÇUŞU İPTAL OLAN YOLCULAR NE YAPACAK?

Seferi iptal olan yolcular uçuş saatine kadar web sitesi ve mobil uygulaması üzerinden değişiklik / iade işlemlerini sıra beklemeden, kolay ve hızlı bir şekilde tamamlayabilirler.

THY’den yapılan açıklama şu şekilde;

İstanbul’da yaşanan hava muhalefeti nedeniyle, 10-11-12 Mart 2022 tarihli İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı uçuşlarımızda iptaller yaşanmaktadır. Uçuşlarınız ile ilgili güncel bilgiye uçuş sorgulama ekranlarımız üzerinden; uçuş numaranızı veya parkurunuzu girerek ulaşabilir, iade, değişiklik veya açığa alma gibi haklarınızı yine aynı sayfadan öğrenebilirsiniz.

Seferi iptal olan yolcularımız uçuş saatine kadar web sitemiz, mobil uygulamamız, çağrı merkezimiz ve biletin düzenlendiği acente üzerinden değişiklik veya iade işlemlerini tamamlayabilirler.

Uçuş saati geçen yolcularımız değişiklik veya iade işlemleri için +90 850 333 0 849 numaralı çağrı merkezimizle iletişime geçebilirler.

Uçuşu iptal edilmeyen yolcularımıza sağladığımız ayrıcalıklar 

12 Mart 2022 ve öncesinde düzenlenmiş biletler için 10 Mart 2022-13 Mart 2022 tarihlerinde İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı kalkışlı, varışlı ve aktarmalı tüm Türk Hava Yolları ve AnadoluJet seferlerine kayıtlı yolcularımızın, 21 Mart 2022 tarihine kadar işlem yaptırmaları kaydıyla aşağıdaki hususlar uygulanacaktır:

1. Yeni rezervasyonun 31 Mart 2022 (dahil) tarihine kadar olan bir uçuşa yapılması durumunda rezervasyon ve güzergâh (Yeni seyahatin aynı seyahat bölgesinde olması kaydıyla) değişiklikleri ücretsiz yapılacaktır..

2. İade talepleri:

a) Hiç kullanılmamış biletlerin ücret iadesi yapılacaktır.

b) Kısmi olarak kullanılmış, seyahatin tamamlanmamış olduğu biletlerde; biletteki kullanılmayan uçuşların ücret iadesi yapılacaktır.

3. Bilet süresinin uzatılması: Biletin geçerlilik tarihi herhangi bir ücret farkı ve ceza alınmaksızın 31 Mart 2022 (dahil) tarihine kadar uzatılabilecektir.

İlgili uygulamalar sadece Türk Hava Yolları ve AnadoluJet seferlerinde geçerli olacaktır.

Bilet değişiklik ve iade işlemleri çağrı merkezi, satış ofisi ve biletin satın alındığı acenteler tarafından yapılabilecektir.