Rus acentalardan ödemeler için değişiklik talebi

Rusya 2024 Yılında Ekonomide
Rusya Merkez Bankası

Last Updated on 18 Nisan 2022 by Turizm Günlüğü

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Merkez Bankası’ndan yabancı şirketlere ödeme kurallarını değiştirmesini istiyor.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Merkez Bankası’na mektup yazarak ülkedeki tur operatörlerinin yabancı ortakların hizmetleri için tam olarak ön ödeme yapmasına izin vermesini istedi.

Rusya’daki tur operatörlerinin Merkez Bankası Yönetim Kurulu’nun 1 Nisan 2022 tarihli kararıyla yerli firmaların yabancı şirketlerle arasındaki sözleşme tutarının ön ödemelerde yalnızca yüzde 30’una kadarını yurt dışına transfer edebilmesi zorunluluğunun iptal edilmesini istediğini aktaran ATOR, yabancı şirketlerin Rus tur operatörlerine verdiği hizmetlerinde yüzde yüz ön ödeme talep ettiğini ifade etti.

“Seyahat şirketlerinin sözleşmeleri, geleneksel olarak yüzde yüz ön ödemeli olarak gerçekleşmektedir. Bu, ulaşım, konaklama, gezi ve otel transferleri için gereklidir” ifadelerine yer verilen ATOR mektubunda, mevcut kısıtlamaların tur operatörlerinin yabancı ortaklara karşı sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmesine izin vermediği, bu durumun paket tur satın almış olan tatilciler için risk haline gelebileceği aktarıldı.

ATOR, özellikle pandemiyle birlikte turizm sektöründe verilen tüm hizmetlerde yüzde 100 ön ödeme ilkesinin işlemeye başladığını belirtirken, yabancı seyahat acentelerinin Rus tur operatörlerinden yalnızca yüzde 30’luk ön ödemeli çalışma formatına hazır olmadıklarını, özellikle yaptırım koşulları altında Rus tur operatörlerinden yapılan her ödemenin alıcılara en az beş ila on gün sürdüğünü ekledi. (Gazetemru)