Bakan Ersoy’dan Yenikapı cruise limanı açıklaması

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport’a demirleyen Costa Venezia kruvaziyer gemisini ziyaret etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Galataport İstanbul’a demirleyen Costa adlı kruvaziyer gemisini ziyaret etti.

Gemiyi gezdikten sonra basın mensuplarına açıklamada bulunan Ersoy, 2024’te yeni bir limana ihtiyaç duyulacağını ve Yenikapı’da cruise gemilerine özel bir liman yapılması konusunda çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Bakan Ersoy, büyük bir inşaat sürecinden geçen Galataport’un baştan sona yenilendiğini ve modern haliyle hizmete girdiğini söyledi.

İstanbul’un dünyada ilk sırada gösterilen bir porta sahip olduğunu dile getiren Ersoy, “Tabii bu yetmez. Önemli olan böyle değerli bir portun amacına ve hedeflerine uygun şekilde pazar payını oluşturmak” dedi.

“HOMEPORT OLMAK İÇİN GEREKLİ TÜM ÖZELLİKLER İSTANBUL’DA VAR”

İkinci aşamaya geçtiklerini ve İstanbul’un cruise gemileri için yıllar sonra tekrar ilk hareketin yapıldığı “homeport” seviyesine getirildiğini aktaran Ersoy, “İstanbul çok şanslı, homeport olmak için gerekli bütün özellikler İstanbul’da var. En önemli konulardan biri uluslararası havalimanınızın büyüklüğü. Şu anda dünyanın en büyük havalimanlarından birine İstanbul sahip.” ifadesini kullandı.

Bakan Ersoy, İstanbul Havalimanı’ndan 330 şehre direkt uçuş yapılabildiğini, ayrıca Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının İstanbul Havalimanı’nı hem Galataport’a hem şehir merkezine bağlayacak metro akslarını tamamlayacağını kaydetti.

“2024 İTİBARIYLA YENİ BİR PORTUN İSTANBUL İÇİN ÖNEMLİ İHTİYAÇ OLACAĞINI DÜŞÜNÜYORUZ”

Mehmet Nuri Ersoy, Costa kruvaziyer gemisinin Galataport İstanbul’da olmasının önemine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Costa, dünyanın sayılı cruise operatörlerinden biri ve ayrıca dünya genelinde çok büyük bir zincir grubun da parçası. Costa Venezia gemisi şu anda İstanbul’a yanaştı. 1 Mayıs itibarıyla düzenli olarak, İstanbul merkezli çıkışlara, Türkiye ve Yunanistan dahilinde cruise operasyonlarına başlayacak. İlk etapta minimum 25 sefer planlanıyor. Kışa kadar bu seferler devam edecek. Kıştan sonra da Akdeniz üzerinden Mısır’a uzanan bir sefer programı gerçekleştirecekler.”

Yılın 12 ayında düzenli olarak Costa’nın bir gemisinin İstanbul’da olacağını aktaran Ersoy, “Bu seneki hedef kapasitesini önümüzdeki sene iki katına çıkarmayı planlıyor. Zaten şu anda Galataport’a gelen rezervasyonlar da çok önemli. Şu anda 200’ü geçmiş gemi rezervasyonu var bu yaz için. Biz bunun hızla önümüzdeki sene iki katına çıkacağını düşünüyoruz. 2024 itibarıyla yeni bir portun İstanbul için önemli ihtiyaç olacağını düşünüyoruz. Bu bağlamda Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı çalışmasını yapıyor. Yeni bir port ihalesi daha yapılıp İstanbul’un geçmişten çok daha fazla cruise müşterisi almasını hatta Avrupa’daki sayılı cruise destinasyonlarında ilk sıraya gelmesini 2024-2025 yılları için hedefliyoruz.” dedi.

Bakan Ersoy, TGA’nın Costa’ya vereceği tanıtım desteğinin diğer cruise operatörlerine örnek olacağını dile getirerek, İstanbul’dan umutlu olduklarını ve turizm verilerinde yeni rekorlar kırılmasını beklediklerini ifade etti.

5 YILLIK BÜYÜME PLANLARINDA İSTANBUL BİRİNCİ

Ersoy, Yenikapı civarında çalışmaları süren yeni limanın tamamlanmasının ardından, cruise operatörlerine tanıtımının yapılacağını vurgulayarak, “Biz İstanbul’un geleceğinin, cruise seyahatleri için çok parlak olduğunu düşünüyoruz. Zaten konuştuğumuz cruise tur operatörleri de 5 yıllık büyüme planlarında İstanbul’un birinci, homeport destinasyon olacağını dile getiriyor. Hedeflerini o şekilde belirlemişler.” ifadelerini kullandı.

Ziyarette Bakan Ersoy’a, Costa Group CEO’su Micheal Hamm, Costa Crociere Başkanı Mario Zanetti, Ay Cruise Yönetim Başkanı ve Costa Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Ay eşlik etti.