Uçak bileti cep yakıyor: Rus turist sayısı 5 kat azalabilir

Mayıs ayında Türkiye’ye uçan Rus turist sayısı bu yıl 5 kat azalabilir. Kommersant Gazetesi, yüksek bilet fiyatları nedeniyle Rus turistlerin bu yıl Mayıs tatilini es geçebileceğini yazdı.

Ukrayna’ya düzenlenen askeri operasyon sonrası havayolu taşımacılığını hedef alan yaptırımlar, Rus şirketleri uçamaz hale getirmiş, Rusya’dan Türkiye’ye uçan şirketlerin THY ve Pegasus ile sınırlı olması bilet fiyatlarını yükseltmişti.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Mayıs ayında genelde 1 milyona yakın Rus turistin Türkiye’de tatil yaptığını, bu yıl ise sayısın 200 binle sınırlı kalacağını öngörüyor.

ATOR verilerine göre, Mart ayında Türkiye’ye uçan Rus turist sayısı 3-4 kat azalırken, tur acentesi Rozovıy Slon yetkilileri de Nisan ayı satışlarının dört kat gerilediğini açıkladı.

Acente temsilcileri şu anda Antalya’da 4 yıldızlı bir otelde 1 hafta tatil yapmanın maliyetinin 300 bin Ruble civarında olduğunu söyledi.

Kommersant Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan sektör temsilcileri, Rus havayolu şirketlerinin bu yıl Türkiye’ye en fazla 500 bin kişi taşıyabileceği görüşünde.

Önceki yıllarda bu sayı 4 ile 6 milyon arasında değişmekteydi.

Turkrus.com’un aktardığı habere göre; Türk havayolu şirketleri ise bu yıl 1 milyon civarında Rus turisti Türkiye’ye getirecek.

Rus tur operatörleri, Türkiye’ye turist taşımak için Türk şirketlerin uçuş kapasitesinden yararlanmak istiyor.

Ancak kimi sektör temsilcileri bu seçeneğin ekonomik açıdan uygulanabilir olmadığı görüşünde.