Ruslar cruise gemileriyle hangi ülkelere seyahat edebiliyor?

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Rusların hangi ülkelere gemiyle seyahat edebileceğini açıkladı. İşte detaylar…

Daha önce birçok kruvaziyer seyahat organizasyonunun Rusya pazarı için iş birliğine yanaşmadığını ve bilet satmadığını belirten Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), bu yaz Rusların Akdeniz’de ve Basra Körfezi’nde deniz yolculuklarına çıkabileceğini yazdı.

Rus tatilcilerin deniz seyahatlerine büyük ilgi gösterdiğini hatırlatan ATOR açıklamasında; gemiyle seyahat etme fırsatı sunan uluslararası kruvaziyer seyahat organizasyonlarının Ruslara gemi turu satmaması nedeniyle büyük sıkıntı yaşandığını, ancak Rus turistlerin Türkiye’nin Ege’de bulunan Bodrum’dan Yunan adalarına ve Dubai’den Basra Körfezi’ne aktif olarak gemi turu satın aldığını bildirdi.

Özellikle Dubai’den Basra Körfezi’ne cruise turları taleplerinin pandemi öncesi 2019 seviyelerine ulaştığı belirtilirken, tur operatörlerinin sonbahar ve kış aylarında daha fazla deniz seyahati alternatifi sunacağını tahmin ediyor.

Cruise turuna çıkmak isteyen Rus turistlerin en çok, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Katar ve Suudi Arabistan ziyaretlerini içeren kruvaziyer tatil turlarıyla ilgilendikleri vurgulanırken, kış aylarında gemiyle seyahat alternatiflerine Mısır, Suudi Arabistan ve Ürdün gezilerini içeren Kızıldeniz turu olacağı da aktarıldı.

ATOR, kış ayları için gemi seyahatlerinde BAE kruvaziyer tur bilet fiyatlarının iki kişi için 900 Euro olduğunu kaydederken, Mısır turlarının ise iki kişi için 600 Euro’ya mal olacağını, ancak uçak biletinin ayrı satın alınması gerektiğini ekledi.

Gazetemru.com’un haberine göre ATOR, yakın zamanda Batı yaptırımları ve Rusya karşıtlığı sebebiyle Carnival Cruise Line, Princess Cruises ve Costa Cruises dahil olmak üzere tatil severlere gemiyle seyahat etme fırsatı sunan kruvaziyer seyahat organizasyonlarının Rusya pazarıyla işbirliğine yanaşmadığını belirterek Rus turistlere gemi turu satmadığını açıklamıştı.

Carnival Corp Holding’in bir parçası olan Costa Cruises’ın ortakları, kruvaziyer şirketlerinin artık Rusya ve Belarus vatandaşları ile birlikte Ukrayna’nın Donetsk ve Lugansk bölgelerinde ikamet eden vatandaşlardan gemi seyahati taleplerini kabul etmeyeceğini bildirirken, Carnival Cruise Line, Princess Cruises, Cunard Line, Holland America Line Cruises, Regent Seven Seas Cruises ve Seabourn Cruise Line şirketlerinin de benzer kararlar aldığı iddia edildi.

İsmi geçen gemi turu şirketlerinin henüz resmi açıklama yapmamasına rağmen Rus vatandaşları için bilet satışlarının kısıtlandığına işaret eden ATOR, Nisan ayında bir başka dev kruvaziyer şirketi Quark Expeditions’ın Rus müşterilerini gemi seyahatleri ile ilgili olası zorluklar konusunda bilgilendirdiğini, satın alınan seyahatler için para iadesi teklif ettiğini aktardı.

Aynı zamanda dünyanın en büyük kruvaziyer gemilerine sahip olan Costa Cruises, mevcut ve önceden onaylanmış rezervasyonların iptal edilmeyeceğini söylerken, ancak uygulamalarında yaptırım rejiminin bazı özelliklerinin de dikkate alınacağını ekledi.