Turizm sektöründe en çok ihtiyaç duyulan hukuki hizmetler neler?

Turizm sektörünün öncü hukuk bürolarından Şahin & Partners avukatları Murat ve Hande Şahin
Turizm sektörünün öncü hukuk bürolarından Şahin & Partners avukatları Murat ve Hande Şahin

Turizm sektörünün öncü hukuk bürolarından Şahin & Partners; konaklama, ağırlama, hizmet, eğlence, sağlık turizmi ve diğer birçok alanda iş sözleşmeleri, hizmet sözleşmeleri, alım-satım sözleşmeleri, kişisel verilerin korunması ve elektronik ticaret mevzuatlarına uyum ve ayrıca turizm tesislerinin inşası, devredilmesi ve kiralanması, vergi ve güncel mevzuata uyum ile bu konularda ortaya çıkabilecek her türlü uyuşmazlıkta müvekkillerine hizmet sağlıyor. Turizm Sektörü Hukuki Danışmanlık

Turizm sektörü özelinde uzmanlaşmış tecrübeli avukat ekibi; oteller ve kurumsal seyahat şirketleri gibi çeşitli sektör oyuncularına üst düzeyde hizmet sunuyor.

Turizm sektörünün önde gelen avukatları Av. Hande Elverdi Şahin ve Av. Murat Şahin ile turizm sektörü hukuki danışmanlık ve turizm sektörünün sorunlarına dair değerlendirmeler.

Turizm sektörünün öncü hukuk bürolarından Şahin & Partners’ın kurucu ortakları ve aynı zamanda turizm haberleri yayıncılığı yapan turizm gazetesi turizmgunlugu.com isimli web sitemizin yazarlarından olan Av. Hande Elverdi Şahin ve Av. Murat Şahin ile turizm sektörünün hukuki ihtiyaçları ve sorunları üzerine konuştuk.

Av. Hande Elverdi Şahin
Av. Hande Elverdi Şahin

Kadınlara öncelik tanımak gerekirse öncelikle Hande Hanım sizden başlamak isterim. Av. Hande Elverdi Şahin ve Şahin & Partners’tan kısaca bahsedebilir misiniz?

Merhaba, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler bölümlerinden mezunum. Meslek hayatıma Telekomünikasyon sektörünün öncü firmalarından birisinde başladım. Yoğun bir tempo ile meslek hayatımın ilk yıllarında in-house şirket avukatlığı yaptım.

Sonrasında City University of London’da İngiliz Hukuk Sistemi ve Metodolojisi eğitimi almak için yurtdışına gittim. Şu anda da Bahçeşehir Üniversitesi Özel Hukuk bölümünde yüksek lisans eğitimime devam etmekteyim. İleri derecede Fransızca ve İngilizce konuşabilmekteyim.

Türkiye’ye dönmemle birlikte eşim ve ortağım Av. Murat Şahin ile birlikte Şahin & Partners Hukuk ve Danışmanlık Bürosunu kurduk. Şahin & Partners olarak bireysel ve kurumsal müvekkillerimize Türkçe, İngilizce ve Fransızca olarak danışmanlık hizmeti sunmaktayız.

Av. Murat Şahin
Av. Murat Şahin

Peki Murat Bey, Av. Murat Şahin kimdir ve Şahin Partners’ın işleyişi nasıldır?

Merhaba, ben de Ondokuz Mayıs Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezunum, Eşim ve ayrıca ortağım Av. Hande Elverdi Şahin ile tanışıklığımız üniversite yıllarına dayanmaktadır. Meslek yaşamıma daha üniversite yıllarında öğrenciyken bankacılık sektörünün önde gelen avukatlık ortaklıklarından birinde başladım. Burada bankacılık sektörüne ve ticari hayatın işleyişine dair önemli tecrübeler edindim. Sonrasında uzun yıllar binlerce araçlık bir operasyonel/ filo kiralama şirketinin avukatlığını yaptım. Tabi ki aynı zamanda bireysel müvekkillerimizin de gerek kamu hukukundan (ceza hukuku, idare hukuku vb.) gerek özel hukuktan (aile hukuku, gayrimenkul hukuku vb.) doğan uyuşmazlıklarında aktif rol aldım.

Daha sonrasında Av. Hande Elverdi Şahin ile Şahin& Partners’ı kurduk. Şahin & Partners’ı diğer hukuk bürolarından ayırdığına inandığımız en önemli husus; genç ve kurumsal bakış açımız ile şeffaf ve raporlanabilir bir hukuki danışmanlık ve avukatlık hizmeti sunmamızdır. Şahin & Partners’ ı kendi içerisinde kurumsal ve bireysel olarak ayırdık. Bu sayede şirketler ve bireysel müvekkillerin işlemleri ile ilgili iş bölümünü profesyonel biçimde gerçekleştirerek müvekkillerimize karmaşıklıktan uzak, hızlı ve etkin bir şekilde hukuki danışmanlık hizmeti ve avukatlık hizmeti sunabilmekteyiz.

Turizm sektöründe en çok ihtiyaç duyulan hukuki hizmetler neler oluyor?

Çalışan Fesih Süreçleri ve İş Davaları

Vekilliğini yaptığımız oteller ve diğer firmalardan bize en çok gelen talepler iş hukuku alanında oluyor diyebiliriz. Şöyle ki, turizm sektörü işçi giriş ve çıkışının en sık yaşandığı sektörlerden. Sürekli bir sirkülasyon olduğu için oteller sık sık iş davaları ile karşı karşıya kalabiliyor. Burada öncelikle dikkat edilmesi gereken fesih süreçlerinin doğru yürütülmesi oluyor. Çünkü bu süreçlerin doğru yürütülmesi halinde davaların daha açılmadan önüne geçilmesini sağlayabiliyoruz. Bu yüzden iki taraf için en kısa ve sağlıklı yollarla dava süreçlerinin önüne geçilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Buna rağmen işçiler tarafından bir dava açılırsa da; dava öncesinde fazla mesai, işçilerin sözleşmesinin akdedilmesi, yıllık izin, primlerin takibi ve özellikle fesih süreçlerinde sunmuş olduğumuz hukuki danışmanlık hizmeti sayesinde davanın kaybedilmesine ilişkin riski minimize edip davaların çoğunlukla lehe sonuçlanmasını sağlayabiliyoruz. Eğer ki dava ile karşı karşıya kaldıysak da dava sürecin iyi takibi çok önemli. Her aşamada müvekkilimizi gelişmelerle ilgili bilgilendirerek onlarla birlikte dava sürecini baştan sona kapsamlı, şeffaf, titiz ve raporlanabilir bir şekilde takip edip müvekkilimizin haklarını koruyoruz.

Çalışanların Maaş Haczi Süreçleri

Otel çalışanları ile ilgili gelen maaş hacizleri olabiliyor. Bu süreçte insan kaynakları departmanı ile birlikte çalışarak gerekli bilgilendirmeleri yapıp, müzekkerelere cevapların süresi içerisinde sunulmasını sağlıyoruz.

Kişisel Veri Sisteminin Kurulması ve Düzenli Takibi

Son dönemde bildiğiniz gibi kişisel veri süreçleri büyük önem kazandı. Otellerin de veri sorumlusu olarak birçok görevi bulunmakta kişisel veri süreçlerinin takibi bu açıdan çok önemli. Kişisel Verileri Koruma Kurumu geçtiğimiz yıllarda Türkiye’de de yerleşik ABD’li bir otel zincirine yaklaşık 1.5 milyon TL’lik idari para cezası uyguladı. Bunun üzerine oteller birçok zorunluluğu ilk aşamada yerine getirdi ancak bu süreçler tek seferlik bir hazırlık aşamasıyla bitmiyor. Düzenli şekilde kişisel veri süreçlerinin kontrollerinin yapılması ve imha aşamalarının da gerçekleştirmesi, raporlanması gerekiyor. Kişisel Veri süreçleri ülkemizde henüz yeni olduğu için her gün yeni bir karar ile yeni yaptırımlar getirilebiliyor bu nedenle Kişisel Verileri Koruma Kurulunun kararları ile mevzuatın sürekli takip edilerek şirketlerin kişisel verilere ilişkin süreçlerinin düzenlik bir şekilde güncelleştirilmesi yeni uygulamaların çalışanlara aktarılması çok büyük önem arz ediyor. Aksi takdirde şirketler ciddi miktarda idari para cezası ödemek zorunda kalabiliyorlar.

Cezai Süreçler

Maalesef zaman zaman otellerde hırsızlık vakaları ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bu gibi durumlarda hızlı bir şekilde reaksiyon alarak otelin prestijini de zedelemeden olabilecek en gizli ve hızlı şekilde savcılık ve dava süreçlerinin takibini yapıyoruz.

Tedarikçi İlişkilerinin Yönetilmesi

Otellerin tedarikçileri ile akdetmiş olduğu sözleşmelerin hazırlanması, revize edilmesi ve sözleşme akdedildikten sonra da yaşanan herhangi bir problemde bu sözleşmeler ile ilgili hukuki aksiyonları hızlı bir şekilde almaktayız.

Günlük Hukuki Görüş İhtiyaçlarının Giderilmesi

Ayrıca müvekkillerimiz yukarıda temel başlıklar olarak bahsettiğimiz konular dışında da gündelik ticari hayatta aniden bir takım hukuki problemlerle karşı karşıya kalabilmektedir. Bu şekilde ortaya çıkan anlık hukuki görüş ihtiyaçlarında da gerek yazılı olarak mail yoluyla gerek de telefonla hukuki danışmanlık hizmeti sunarak müvekkillerimiz bakımından olası riskleri minimize etmek amacıyla müvekkillerimize hukuki danışmanlık hizmeti vermekteyiz.

Bu keyifli sohbet için sizlere turizmgunlugu.com olarak çok teşekkür ederiz. Bu arada Av. Hande Hanım ve Av. Murat Bey ile ilgili detaylı bilgiye de www.sahinpartners.com isimli web sitesinden okuyucularımızın ulaşabileceğini de belirtmek isteriz.