Martı TAG nedir, nasıl kullanılır?

Last Updated on 18 Haziran 2023 by Turizm Günlüğü

İstanbul’da milyonlarca Martı kullanıcısının şehir içindeki yolculuklarını daha çevreci bir şekilde paylaşmalarına imkan sağlayacak yepyeni bir ulaşım çözümü: Tek Araçla Gidelim (TAG). Martı, bu yenilikçi hizmetle sizinle beraber aynı yönde seyahat eden diğer kullanıcıları bir araya getirerek, hem trafikteki yoğunluğu azaltmayı hem de çevre dostu bir seyahat deneyimi sunmayı hedefliyor. TAG sürücü nedir? Martı TAG tam olarak nedir ve nasıl kullanılır? Tüm merak edilenler ve daha fazlası, özel haberimizde sizleri bekliyor.       

Martı, TAG ile aracında boş koltuklarıyla yolculuk yapan sürücülerle aynı yöne gitmek isteyen yolcuları buluşturuyor. Artık bir yere yapacağınız yolculuk sırasında TAG üzerinden araç paylaşımı gerçekleştirebileceksiniz. Mesela, TAG Sürücü iseniz, aynı rotada giden Martı TAG kullanıcılarını anlaştığınız ücret karşılığında aracınıza kabul edebilir, birkaç yolcuyla seyahat edebilirsiniz.

Bu sayede hem trafiğin azalmasında katkıda bulunacak hem de yakıt ücretinden tasarruf edebileceksiniz.

TAG sürücü nedir?

TAG Sürücü nasıl olunur?

İlk etapta mega şehir İstanbul’da hizmete girecek olan Martı TAG’i kullanmak için Martı uygulamasını telefonunuza indirmeniz gerekiyor. Herhangi bir araç kısıtlaması yok.

 • iOS için Apple Store’dan, Android için Google Play Store’dan TAG Sürücü uygulamasını indirin.
 • İstenilen belgelerini yükleyin.
 • Başvurunuz onaylandığında arabanızı paylaşmaya başlayın.
 • Yol arkadaşını istediği yerden al, istediği yere bırak.

TAG Yolcu nasıl olunur?

TAG yolcusu, Martı kullanıcısı olmak zorunda. Yani Mernis’ten geçmiş, selfie yüklemiş, kredi kartı bilgileri yüklemiş olmalı.

Eğer bu işlemleri yaptıysanız aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

 • Martı uygulamasını açın.
 • TAG sekmesine bastıktan sonra gitmek istediğiniz yeri seçin.
 • Sürücüyle eşleşerek istediğiniz yere kolayca ulaşın.
 • Son olarak uygulama üzerinden önceden anlaştığın katkı payını yolculuk sonunda sürücüye nakit olarak takdim et.

Şu anda Martı tarafından kullanıcılar birçok güncel kampanya ile TAG uygulamasının keyfini çıkarabiliyor.

İşte o kampanyalar:

 • Arkadaşını davet et, 500TL akaryakıt kartı kazan!
 • Bugün 2 TAG sürüşü yap, 200TL akaryakıt kartı kazan!
 • 10 TAG sürüşü yap, 300TL akaryakıt kartı kazan!

Martı TAG nedir

Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları: Martı Uygulaması

1. Martı uygulamasını nasıl indirebilirim?

Martı uygulaması hem iOS hem de Android işletim sistemleri için ücretsiz olarak indirilebilir. App Store veya Google Play Store’a giderek “Martı” yazın ve arama sonucunda çıkan uygulamayı indirin.

2. Martı uygulamasına nasıl kaydolabilirim?

Uygulamayı indirdikten sonra, uygulamayı açın ve “kaydol” seçeneğini tıklayın. Sizinle ilgili istenen bilgileri girin ve saniyeler içinde kaydınızı tamamlayın.

3. En yakınımdaki Martıyı nasıl bulabilirim?

Uygulamayı açtığınızda, harita ekranında en yakınınızdaki Martıyı görebilirsiniz. Haritada gösterilen Martı ikonlarına tıklayarak, belirli bir Martı’nın mevcut durumu ve şarj seviyesi hakkında bilgi alabilirsiniz.

4. Martı’nın kilidini nasıl açarım?

Martı’nın kilidini açmak için, uygulamayı açın ve Martı’nın üzerindeki QR kodunu tarayın. Bu, Martı’nın kilidini açar ve hareket etmeye hazır hale getirir.

5. Martı ile nasıl sürüş yaparım?

Martı’nın kilidini açtıktan sonra, üzerine çıkın ve gitmek istediğiniz yöne doğru harekete geçin. Uygulamadaki talimatları takip ederek sürüşün keyfini çıkarın.

6. Martı’yı nereye park edebilirim?

Martı’yı, uygulamada belirtilen park alanlarına veya uygun görülen diğer alanlara park edin. Yayaların ve diğer araçların geçişini engellememek için kurallara uygun park etmeye dikkat edin.

7. Sürüşümü nasıl sonlandırabilirim?

Sürüşünüzü bitirmek için, uygulamada “sürüşü bitir” seçeneğine tıklayın. Martı’nın kilidi otomatik olarak kapanır ve sürüş ücretiniz uygulamadaki kayıtlı ödeme yönteminizden tahsil edilir.