Dijital göçebe olarak yapılabilecek en popüler meslekler

Turizm Haberleri
Son dakika Turizm Haberleri

Last Updated on 28 Kasım 2022 by Turizm Günlüğü

Seyahat ederek çalışmak gerçekten mümkün mü? Teknoloji ve web, dijital göçebe olmak isteyenler için sonsuz profesyonel olanaklar sunuyor.  en popüler meslekler

Günümüzde birçok insan büyüleyici manzaralara sahip ülkelere veya tropik noktalara seyahat etmenin ve aynı zamanda online bir şekilde para kazanmanın yollarını arıyor. Bu süreç hem dünyayı dolaşmak hem de çalışmak için “dijital göçebe” kavramını ortaya çıkarıyor. Dijital göçebelik giderek daha popüler bir trend haline geliyor.  Bugün işi yaşam tarzınıza uyarlayıp, çalışırken seyahat etmeyi – veya seyahat ederken çalışmayı hayatınızın bir parçası haline getirebiliyorsunuz.

Peki dijital göçebe olarak yapılabilecek en popüler meslekler nelerdir?

  • Pazarlama yöneticisi, SEO uzmanı, sosyal medya stratejisti ve metin yazarı
  • Programcı ve yazılım geliştirici
  • Web ve grafik tasarımcıları
  • Fotoğrafçılar ve video yapımcıları
  • Çevrimiçi Öğretmenler
  • Koçlar ve danışmanlar
  • Blogcular, içerik oluşturucular, influencerlar ve stoksuz satış yapanlar
  • Serbest çevirmenler
  • Yazarlar ve gazeteciler
  • Kendi işi olan girişimciler

Dijital göçebelerin ve uzaktan çalışanların çoğu, iletişim dünyasından eğitime, girişimcilikden, bilgi teknolojisi, çeviri ve pazarlamaya kadar değişen becerilerle katma değeri yüksek sektörlerde çalışıyor.              en popüler meslekler

Peki çalışırken dünyayı nasıl gezeceksiniz? Dijital göçebe olmaya nasıl başlayacaksınız? Dijital göçebe ve çevrimiçi eğitim platformu GoStudent öğretmeni Mehlika Babaoğlu, uzaktan öğretimle para kazanarak dijital göçebeliği benimsemek isteyenler için tavsiyeler hazırladı.

1) Bir internet ağına erişiminiz olduğundan emin olun ve testlerle güvenilirliğini doğrulayın.

Bir dijital göçebenin hayatı, iyi bir internet ağına bağlıdır. Ders vermeye karar verdiğiniz yerin internet bağlantısı olduğundan emin olmanın yanı sıra, bağlantının yeterli hızda (en az 400 kb/s) olduğunu anlayın. Bunun için ölçüm testleri yapın.

Her zaman yanınızda bir ethernet kablosu taşımak da harika bir cankurtaran halatı olabilir.

2) Her zaman ve dünyanın her yerinden bağlanmak için taşınabilir bir erişim noktasına sahip olun.

Wi-Fi bağlantınız yeterli değilse telefonunuzun mobil verisini kullanarak başka bir telefon, tablet veya PC’yi internete bağlayarak akıllı telefonunuzu hotspot olarak kullanabilirsiniz.  Mobil veriyi kullanmak yurt dışına çıktığınızda pahalı olabilir, o noktada taşınabilir bir erişim noktası edinin. Böylelikle yerel bir SIM kart satın alıp, çok daha az maliyetle bir veya daha fazla cihazla internete bağlanabilirsiniz.

3) Güvenli bir şekilde internette gezinmek için bir VPN kullanın.

Dijital göçebelere yönelik en büyük siber tehdit, güvenli olmayan bağlantılar kullanmaktır. Kötü amaçlı yazılım saldırılarını önlemek ve kendiniz, müşterileriniz veya öğrencileriniz için yüksek düzeyde güvenlik sağlamak için, en iyi çözüm bir VPN kurmaktır. VPN, gönderilen ve alınan tüm verileri şifreleyen ve konumunuzu, çevrimiçi etkinliğinize istemediğiniz bağlantıları  engelleyen gizlilik ve güvenlik sağlayan sanal bir özel ağdır.

4) Ortam gürültüsünü azaltmak ve konsantrasyonu yüksek tutmak için kulaklık takın.

Gürültü önleyici mikrofona sahip iyi bir kulaklık, şüphesiz hareket halindeyken uzaktan çalışmak için mükemmel bir yatırımdır. İyi bir kulaklığa sahip olmak, arka plandaki gürültüyü azaltmanıza ve iletişimi net ve etkili tutmanıza olanak tanır. Böylece havaalanları gibi çok gürültülü ortamlarda bile kişinin konsantrasyonu, öğrenci dikkati ve dersin kalitesi etkilenmeden çevrimiçi öğretmenin mesleğini icra etmesi mümkündür.

5) Ofis yerine alternatif bir yer bulun: kafeler, restaurantlar ve ortak çalışma alanları mükemmel bir alternatif olabilir.

Son yıllarda uzaktan çalışma giderek daha popüler hale geldi ve dijital göçebeler için bile ev dışında huzur içinde çalışabilecekleri alanlar bulmak daha kolay hale geldi. Bu alanların kolayca erişilebilir olmaları önemlidir. Ayrıca, iyi bir Wi-Fi bağlantısı, çok sayıda elektrik prizi bulunması ve uzaktaki çalışanlar için rahat ve mümkünse sessiz çalışma ortamları olmaları önemlidir.

Yeni bir şehre seyahat ettiğinizde yapacağınız ilk iş, çalışacağınız yeri ve mekanı belirlemek olmalıdır.  Diğer çevrimiçi olarak çalışılan mesleklerin aksine, çevrimiçi öğretmenler için rahat ve sessiz bir ortamının olması, ders sırasında dikkatin dağılmaması ve dersin etkili geçmesi için oldukça önemlidir.

6) ‘Dijital göçebe dostu’ konaklama lokasyonlarını tercih edin.

Konaklama arayışı herhangi bir gezgin için temel bir unsurdur, ancak seyahat ve çalışmayı birleştirme ihtiyacı duyanlar için daha da önemlidir.

“Dijital göçebe dostu” bir konaklama oteli seçmek, çevrimiçi öğretmenlik mesleğini ya da herhangi bir çevrimiçi mesleği yaparken alternatif çalışma ortamları bulmak zorunda kalmadan, doğrudan otelden

çalışmanıza olanak tanır. Ayrıca oteldeki çalışma alanı fikir ve deneyim alışverişinde bulunmak için diğer birçok dijital göçebeyle iletişim kurmanın harika bir yoludur.

7) Dersleri önceden hazırlayın.

Her öğretmen gibi bu mesleği uzaktan yürütenlerin bile derslerini önceden hazırlamaları gerekir. Dijital göçebeler söz konusu olduğunda, önceden hazırlık daha büyük önem taşır. Alternatif bir yaşam tarzını benimsemek, dijital göçebeleri geleneksel öğretmenlere kıyasla aksiliklere, planlanmamış veya öngörülemeyen olaylara karşı daha fazla riskli konuma getirebilir. İşlenecek konuları ve ders programını çok önceden planlamak, son dakika aksiliklerini en aza indirmek ve öğrencilerinize her zaman maksimum profesyonellik ve öğretim kalitesini sunmak için mükemmel bir stratejidir.

8) Seyahatlerinizi dersleriniz için ilgi çekici bir nokta olarak kullanın.

Özgün olmak, derslerinizi ilgi çekici hale getirmenin ve öğrencilerle iyi bir sinerji yaratmanın harika bir yoludur. Bu anlamda seyahat, sonsuz fikirler sunar ve eğitmenin en özgün ve kişisel yönlerini ortaya çıkarmasına olanak tanır. Örneğin bir fotoğraftan yola çıkarak öğrencilere ilham verecek ve onları motive edecek ilginç sohbetler başlatmak mümkündür.

Yabancı dil öğretmenleri seyahatlerini, zamanların ele alındığı gramer derslerinin yanı sıra kelime bilgisi derslerine dahil edebilir. Güncel olaylar ve jeopolitik konular bile genellikle öğrenciler tarafından sevilir.                                      en popüler meslekler

Ayrıca, öğretilen dilin akıcı bir şekilde konuşulduğu ülkelerde uzun süreler geçirmek, öğretmenlerin kendileri için sürekli pratik yapmaya devam etmeleri, yeni yerel kullanımlar ya da  günlük deyimler konusunda güncel kalmaları için mükemmel bir yoldur.