Rusya’da pasaport krizi

Bir ülke daha Ruslar için vizeyi kaldırdı
Rusya pasaportu

Last Updated on 3 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Rusya’da pasaport krizi: Rusya’nın bazı bölgelerinde pasaport verilmesi durduruldu.

Rusya Federasyonu’nun bazı bölgelerinde vatandaşlara biyometrik pasaport verilmesi, devlet sisteminde yaşanan bazı sıkıntılardan dolayı Mart ayına kadar durduruldu.

RİA Novosti’nin haberine göre, e-devlet “Gosuslugi” portalı, pasaport basımından sorumlu matbaa fabrikası Goznak sisteminde yaşanan teknik nedenlerle Mart ayının ikinci yarısına kadar yeni biyometrik pasaport verilmesinin askıya alınması konusunda Rus bölgelerinin sakinlerini uyarmaya başladı.  Rusya’da pasaport krizi

Haberrus’un haberine göre; yeni pasaport almak isteyen vatandaşların “10 yıllık biyometrik pasaport” yerine “5 yıllık eski tip pasaport” almaları tavsiye edildi.

Öte yandan Moskova’da ikamet edenler için biyometrik pasaport verme prosedürü öngörülen şekilde ve gecikmeden gerçekleştiriliyor.

Gosuslugi Platformu’nda yer alan açıklamada, “2 Şubat’tan itibaren elektronik ortamda yeni tip uluslararası pasaport düzenleme başvurularının kabulü geçici olarak durdurulmuştur” ifadelerine yer verilirken, kamu hizmetleri portalı üzerinden daha önce pasaport başvurusu yapan vatandaşların işlemleriyle ilgili yanıt beklemeleri ve talimata göre hareket etmeleri gerektiği ifade edildi.