Rusya’da turizm sektöründe yaşanan son gelişmeler

Rusya’da turizm sektöründe yaşanan son gelişmeler
Moskova'da bulunan Saint Vasil Katedrali

Last Updated on 24 Şubat 2023 by Turizm Günlüğü

Rusya’da turizm sektöründe geçen hafta neler yaşandı? İşte Rusya’da turizm sektöründe yaşanan son gelişmeler…

Pandemi nedeniyle seyahat tercihlerinde içeriye yönelen Rusların, yaptırımlar sonrası yurt dışına erişiminde devam eden sorunlar turizm sektörünü de olumsuz etkilerken, geçen hafta sektörde yaşanan gelişmeler şu şekilde oldu:

AEROFLOT TÜRKİYE’YE DAHA SIK UÇACAK… UÇAK BİLETLERİ UCUZLAYACAK MI?

Rusya’nın ulusal havayolu şirketi Aeroflot, uçuş programına ek Antalya seferleri eklerken, Nisan sonundan itibaren sefer sayılarında kademeli bir artış planlanıyor.

Biletlerin sadece bir kısmı doğrudan satışa sunulurken, geri kalanı tur operatörleri tarafından rezerve ediliyor.

Piyasa uzmanları, yaz sezonu için dış hat seferlerindeki sorunların devam edeceğini vurgularken, bilet fiyatlarının çok yüksek kalacağı konusunda uyarıyor.

Aeroflot, yaz sezonuna yaklaşırken Antalya’ya uçuş sıklığını artırmayı planlarken, taşıyıcı şu anda bu rotada dar gövdeli Boeing-737 veya Airbus A320 ile günde bir uçuş gerçekleştiriyor.    Rusya’da turizm sektöründe yaşanan son gelişmeler

Yaz tarifesinin 26 Mart’ta başlamasıyla günlük iki sefer planlanmış durumda.

22 Nisan’dan itibaren iki uçuştan biri geniş gövdeli Airbus A330 olacak ve 28 Nisan’dan itibaren ve Mayıs tatilleri boyunca günde dört uçuş yapılacak.

Bunlardan üçü yüksek kapasiteli Airbus A330 veya Boeing 777 tarafından gerçekleştirilecek.

Mayıs ve takip eden aylardaki programa göre Moskova’dan Antalya’ya yüksek kapasiteli uçaklarla günde 5 (bazı durumlarda 6) uçuş gerçekleştirilecek.

Aeroflot, bu sıklıkla 28 Ekim’e kadar Antalya’ya uçmayı planlıyor.

YAZ SEZONU İÇİN TÜRKİYE BİLETLERİ YİNE CEP YAKACAK

Uçuş programının genişletilmesinin bilet fiyatları üzerinde henüz olumlu bir etkisi olmadığı kaydedilirken, Aeroflot’tan Mayıs tatili için bagajsız tek yön bilet kişi başına 53 bin 500 Ruble’ye mal olacak.

Gidiş – dönüş bileti ise 1 – 8 Mayıs tarihleri arasında yolcu başına bagajsız 78 bin Ruble’ye mal olacak.

Bagajsız uçmak istemeyenler ise 84 bin 500 Ruble ödemek zorunda kalacak. Belirtilen dönemde her durumda gidiş ve dönüş seferleri gece yapılacak.

Diğer uçuşlarda serbestçe satılan ekonomi sınıfı biletlerinin bulunmadığını kaydeden uzmanlar, tek yön “bussines class” uçak biletinin ise 190 – 260 bin Ruble arasında değiştiğini belirtiyor.

“Economy class” biletlerinin ise Aeroflot’un stratejik ortağı olan tur operatörü Biblio-Globus’un ihtiyaçları için rezerve edildiği ve bu nedenle bağımsız turistlerin erişemediği tahmin ediliyor.

MOSKOVA’DAN ANTALYA’YA GÜNDE 25 UÇUŞ

Mayıs tatillerine ve şu anda bilinen yaz programına bakılırsa, Moskova’dan Antalya’ya günde 25’e kadar doğrudan uçuş planlanırken, Aeroflot mümkün olan en pahalı biletleri sunuyor.

Pegasus Hava Yolları, tek yön bagajlı bilet için 16 bin Ruble’den başlayan fiyatlar sunarken, 1 Mayıs’tan itibaren fiyatları 19 bin Ruble’den başlıyor. Şirketin sunduğu gidiş-dönüş biletleri ise 35 bin Ruble civarında yer alıyor.

Aeroflot, aynı zamanda 27 Mayıs itibariyle Sheremetyevo’dan Boeing 737 uçağıyla Pazartesi, Çarşamba, Cuma ve Cumartesi günleri olmak üzere haftada dört kez İzmir’e uçacağını bildirirken, Moskova’dan İzmir’e biletlerin maliyeti 25 bin Ruble’den gidiş – dönüş biletleri ise 50 bin Ruble’den başlıyor.

UÇUŞ KOTALARININ GENİŞLETİLMESİNE İHTİYACI VAR

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) şu anda Mayıs ayı ve yaz sezonu için planlanan uluslararası hava taşımacılığı hacminin talebi karşılamak için hiçbir şekilde yeterli olmadığına dikkat çekerken, ancak yüksek yaz sezonuna kadar Türk havayolu şirketleri de dahil olmak üzere uçuş programlarının tamamlanacağı ve Rusya ile Türkiye arasında yeni ek kotalar üzerinde anlaşmaya varılacağını umuyor.

Özellikle Antalya’ya uçuş ihtiyacının çok yüksek olduğuna dikkat çeken turizm sektörü temsilcileri, yaz trafiğinin büyük bir kısmını Antalya uçuşlarının oluşturduğunun altını çiziyor.

Bölgelerden Türkiye’ye uçuşlar konusunun da artık acil bir mesele haline geldiğine değinen ATOR, şu ana kadar durumun seyahat endüstrisi uzmanları arasında pek iyimserlik uyandırmadığını, St.Petersburg’tan beyan edilen toplam kalkış sayısının sadece 4’te 3’ünün havacılık yetkilileri tarafından onaylandığını bildirdi.

“Uçuş programının şu anki haliyle beyan edilen kapasiteler Türkiye’deki destinasyonlara yönelik potansiyel talebin en az dörtte üçünü karşılamak için yeterli değil” ifadelerini kullanan ATOR, bunun da uçak bilet fiyatlarının daha da artmasına yol açacağının altını çizdi.

Açıklamada “Sadece Rusya ve Türkiye arasındaki uçuş kotalarının artırılması mevcut talebi karşılayabilir” denildi.

Umut genelde tur operatörlerinin uçuşlarında olurken, turizm uzmanları, yerli uçak sayısı zaten kısıtlı olan Rusya’nın başkalarının uçaklarının uçmasına da izin vermeye istekli olmadığından şikayetçi.

Türkiye güzergâhındaki koltuk sıkıntısının devam etmesi, Rus havacılık otoritelerinin kapasite eşitliğini koruma arzusuyla ilgili olurken, böylece kısıtlı sayıdaki Rus uçakları Türkiye’ye uçarken, bu sayıya eşit Türk uçakları da Rusya’ya uçtuğu kadar uçabilecek.

Sorunun Rus havayolu şirketlerinin sınırlı kaynakları olduğuna dikkat çekilen ATOR açıklamasında, şu anda yurt dışı uçuşları için yaklaşık 180 yabancı yapım uçak ve 150’den biraz fazla yerli SSJ-100 yolcu uçağına sahip olan şirketlerin tamamının uluslararası rotalarda faaliyet göstermek istemediği, daha çok iç hatlara odaklandığı kaydediliyor.

180 yabancı ülke menşeli yolcu uçaklarından bazıları ABD Ticaret Bakanlığı tarafından ek yaptırımlara tabi tutulurken, Türkiye’de ikincil yaptırımlardan korkan yer hizmetlerinin bu uçaklara hizmet vermeye hazır olmadığı gözlemleniyor.

Türkiye’deki sorunun Çin ile de yaşanabileceği tahmin edilirken, durumu inceleyen uzmanlara göre, bu ülkenin havacılık yetkililerinin yaptırım uygulanan Rus uçaklarını kabul etmeye hazır olmadığı, bunun yerine kendi taşıyıcılarının hizmetlerini sundukları belirlendi.

Rusya Ulaştırma Bakanlığı ise yabancı havayolu şirketlerine kotalarda avantaj sağlanmasına karşı çıkarken, Çin ile hava bağlantılarını arttırmak için öncelikle vize sorununun çözülmesi gerektiğinden, şimdilik bu daha az sorun teşkil ediyor.

Uzmanlar, bununla birlikte iki ülke arasında karşılıklı seyahat ilgisinin arttıkça, Türkiye ile yaşanan kota sorununun muhtemelen kendini tekrar edeceğini söylüyor.

Kaynak: Gazetemru