Mustafa Türk’ten ITB Berlin 2023 Fuarı değerlendirmesi

Mustafa Türk ITB Berlin Fuarı değerlendirmesi
Paximum Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Türk

Last Updated on 15 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Paximum Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Türk’ten ITB Berlin 2023 Fuarı değerlendirmesi… Mustafa Türk, “fuar izlenimlerine göre sektörün toparlanacağını ve oldukça hareketleneceğini ön gördüklerini” belirtti.

Paximum Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Türk, pandemi nedeniyle üç yılın ardından düzenlenen ITB Berlin Fuarı’na yönelik değerlendirmelerde bulundu.

İlk olarak ITB Berlin 2023 Fuarı hakkında genel değerlendirmede bulunan Mustafa Türk; “pandemi öncesinde 5 gün süren fuarın, bu yıl 3 gün olması nedeniyle sektör odaklı ziyaretçiler ile çok yoğun ve verimli geçtiğini” belirtti.

Paximum Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Türk, bu yılki ITB Fuarı için şu değerlendirmelerde bulundu:      Mustafa Türk’ten ITB Berlin 2023 Fuarı değerlendirmesi

“Turizm ve seyahat fuarları arasında en büyüklerden biri olan ITB Berlin Fuarı, düzenlendiği 3 gün boyunca oldukça yoğun geçti. Pandemi öncesinde 5 gün süren fuar, bu yıl 3 günde tamamlandı ve halka kapalı olarak gerçekleşti.

“BU PRESTİJLİ ETKİNLİĞİN KATILIMCISI OLMAKTAN GURUR DUYDUK”

Dolayısıyla sürenin azalmasıyla ve sektör odaklı ziyaretçi ile çok yoğun ve verimli geçti diyebiliriz.

Fuardaki hareketlilik turizm endüstrisindeki inovasyonun nasıl hızlanmaya devam ettiğini gösterdi. Dünyanın dört bir yanından 10 bine yakın katılımcı ve 180’den fazla ülkeden toplam 90 bin üzerinde ziyaretçinin katıldığı bu prestijli etkinlikte yer almaktan gurur duyduk.

PAXIMUM SEKTÖR LİDERLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

SAN TSG olarak, turizm teknolojileri konusunda geliştirdiğimiz çözümlerimizi tanıtmak ve sektör paydaşlarımızla buluşmak bizler için çok yararlı oldu. Ayrıca Paximum’un otel, uçak bileti, rent a car, transfer gibi ürünlerini paylaşmak ve sektör liderleriyle tekrar bir araya gelmek çok sevindiriciydi.”

“BU YILKİ FUARA ARAP ÜLKELERİNİN KATILIMI YÜKSEKTİ”

ITB Berlin 2023 / Messe Berlin Güney Girişi / Foto: press.messe-berlin.com

Bu yılki ITB Berlin Fuarı’nda gözlemlediği değişiklikler hakkında yönelttiğimiz soruya Mustafa Türk şu yanıtı verdi:

ITB Berlin katılım ve büyüklük açısından her zaman dikkat çeken bir turizm fuarı oldu. Fakat bu yıl, bazı salonlar kapalıydı ve yapılan etkinlikler ya yapılmadı ya da kısıtlı olarak gerçekleşti. Arap ülkelerinin katılımı yüksekti. Sürdürülebilirlik, seyahat teknolojileri ve yapay zeka alanındaki gelişmeler fuarda göze çarpan trendlerdi.

TÜRKİYE’NİN KATILIMI BU YIL BİRAZ ZAYIFTI DİYEBİLİRİZ

Paximum Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Türk, Türkiye’nin ve Türkiye standının bu yılki performansına ilişkin olarak ise; “ITB Berlin Fuarı’nda Türkiye’nin bulunduğu salon her zaman dikkat çekici olmuştur. Bu yıl Suudi Arabistan ile aynı salonda yer alan Türkiye için aynı şeyi söyleyemeyeceğiz. Türkiye’nin katılımı bu yıl biraz zayıftı diyebiliriz.” ifadelerini paylaştı.

REZERVASYONLAR BUNDAN SONRA NASIL BİR TREND İZLEYECEK?

Son olarak 6 Şubat Depremi nedeniyle düşüş yaşanan Türkiye rezervasyonlarının ITB Berlin Fuarı sonrası nasıl bir seyir izleyeceğine yönelik öngörülerini paylaşan Mustafa Türk; şunları söyledi:

“Geçen yıl ile kıyaslarsak maalesef ki ülkemizde yaşanan deprem felaketinden sonra rezervasyonlarda elbette ki düşüş var. Ancak Nisan ve Mayıs aylarında ivmenin yukarılara kayarak hareketleneceğini düşünüyoruz. Fuar izlenimlerimize göre sektörün toparlanacağı ve oldukça hareketleneceği öngörülüyor.”


KISA KISA

  • Bu yılki fuarın öne çıkan ülkeleri veya markaları: Arap Ülkeleri
  • Bu yılki fuarda öne çıkan trendler: Teknoloji, Sürdürülebilirlik, Yapay Zeka
  • Bu yılki fuarın öne çıkan standları: Seyahat Teknolojileri Standları (TravelTech)
  • Bu yılki fuarın öne çıkan tanıtım etkinlikleri: GIATA’nın düzenlediği etkinlik
  • Türkiye standının “artı” ve “eksi” yönleri: Türkiye standının eksi yönleri geçen yıllara göre daha küçük bir alanda yer alması ve Suudi Arabistan standının Türkiye standını gölgede bırakması
Foto: press.messe-berlin.com