Rusya’dan yeni uçaklar için 4 milyar dolarlık bütçe

St. Petersburg’dan Haftada 120 Uçuş

Last Updated on 16 Mart 2023 by Turizm Günlüğü

Rusya, yabancı leasing şirketlerinden daha fazla yeni uçak satın almak için harekete geçti.            Rusya’dan yeni uçaklar için

Batı yaptırımlarının devreye girdiği anda 75 uçağı ülke dışında kalan ve bunları geri getiremeyen Rusya, yabancı leasing şirketlerinden daha fazla yeni uçak satın almak için harekete geçti.

Rusya Ulaştırma Bakanı Vitaliy Savelyev, hükümetin yabancı leasing şirketlerinden uçak satın alımına 300 milyar Ruble (yaklaşık 4 milyar Dolar) bütçe ayırdığını açıkladı.

Bu kaynakların bir kısmı ile Rus havayolu şirketi Aeroflot’un 10 adet uzun menzilli uçak satın aldığını aktaran Bakan, Rusya’da mevcut uçakların uçuşa elverişliliğinin en fazla 10 yıl daha korunabileceği bilgisini verdi.        Rusya’dan yeni uçaklar için

Turkrus.com’un aktardığı habere göre Savelyev; Rusya’da şu anda 1167’si yolcu, kalanları kargo amaçlı olmak üzere 1297 uçağın kullanıldığını da sözlerine ekledi.

Aeroflot, daha önce yabancı leasing şirketlerinden 8 tane Airbus A330, 10 tane de Boeing 777 satın aldığını duyurmuştu. Uçakların çoğu İrlandalı leasing şirketinden alınmıştı.