Rus Tur Operatörlerinden Zam Uyarısı

Rus Tur Operatörlerinden Zam Uyarısı

Last Updated on 16 Ağustos 2023 by Turizm Günlüğü

Rusya’daki tur operatörleri, Ruble’deki düşüş nedeniyle yurt dışı ve yurt içi tatil maliyetlerinin artacağı uyarısında bulundu.  Rus Tur Operatörlerinden Zam Uyarısı

Rus tur operatörleri, Ruble’deki düşüş nedeniyle yurt dışı ve yurt içi tatil maliyetlerinin artacağı uyarısında bulundu.

Sadece geçen hafta ortasından bu yana yurt dışı seyahat fiyatlarının yüzde 10 oranında arttığına değinen piyasa temsilcileri, fiyat artışının hem lüks hem de ekonomik destinasyonlarda olmak üzere tüm segmentlerde kaydedildiğini dile getirdi.

Aynı zamanda sadece otel hizmetleri değil, turların yapısında da önemli bir paya sahip olan uçak biletlerinin de daha pahalı hale geldiği kaydedildi.

“EKONOMİK DESTİNASYONLAR BİLE BUNDAN ZARAR GÖRECEK”

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, Prime Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, tur fiyatlarındaki artışın döviz kurundaki artışla doğrusal bir seyir izlediğini vurgularken, “Uçak biletleri artık oldukça pahalı ve bilet bileşeni seyahat maliyetini etkilemeye başladı. Mısır, Sri Lanka, Goa gibi ekonomik destinasyonlar bile bundan zarar görecek” diye konuştu.

Gazetemru’nun haberine göre Muradyan, Ruble’deki değer kaybının aynı zamanda Türkiye ve Mısır gibi ülkelerin hedeflediği Rus turist sayısını olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.

Türkiye’nin yılın ilk yarısında ne kadar Rus turiste ev sahipliği yaptığı açıklandı.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Türkiye İstatistik Kurumu ve Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine atıfta bulunduğu açıklamasında, 2023’ün ilk yarısında Rusya’dan Türkiye’ye turist akışının bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 79 artarak 2 milyon 600 bin yolcuyu aştığını bildirdi.    Rus Tur Operatörlerinden Zam Uyarısı

Bu sonuçların 2019 yılına göre yalnızca yüzde 3 daha az olduğunu hatırlatan ATOR göstergedeki artışın İstanbul’a çok sayıda kısa ziyaretin sonucu olduğuna dikkat çekiyor.

İstanbul’un uluslararası seyahatlerde en büyük aktarma merkezlerinden bir halini aldığına vurgu yapan ATOR, bu yılın ilk 6 ayında toplam Rus turist akışında İstanbul’un payının bir milyondan fazla turistle yüzde 70 olduğunun altını çizdi.

Uzmanlar, Rusların İstanbul ziyaretlerinin pandemi öncesine göre yüzde 195 daha fazla olduğuna ve bir yıl öncesine göre neredeyse iki katına çıktığına değinirken, bu keskin büyümenin yalnızca havalimanlarında transit geçişler ve yurt dışına yolculuklar arasında kısa süreli kalışlarla açıklanabileceğine inanıyor.

Aynı zamanda, Antalya ve Akdeniz sahillerine Rus turist akışının Türkiye’ye giden toplam turist sayısının sadece yüzde 50’sini oluşturduğu, vurgulanırken, 2019’da bu payın yüzde 78’e ulaştığını hatırlatan ATOR, ilk altı ayda Antalya’yı 1 milyon 300 bin, Muğla’yı 124 bin 300 ve İzmir’i 21 bin Rus turistin ziyaret ettiğini de ekledi.