Rusya’da Tur Satışlarında Düşüş

Rusya’da Türkiye Tatili Fiyatları

Last Updated on 22 Ağustos 2023 by Turizm Günlüğü

Rusya’da tur satışlarında düşüş: Rusya’da tur satışları ruble nedeniyle düştü.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), ülkede faaliyet gösteren seyahat acentelerinin Ruble’nin değer kaybetmesi nedeniyle tur satışlarında yüzde 12’ye varan düşüş yaşadığını bildirdi.

Tur operatörlerinden gelen bilgilere atıfta bulunan birlik, tur satışlarında gerilemenin şu ana kadar kritik olmasa da yaşandığını vurgularken, açıklamasında, “Dolar ve Euro’daki artış sonrası Rusya’daki tur operatörleri satışlarda bir yavaşlama hissetmiş, ancak bu durumun henüz kritik olmadığı doğrulanmıştır. Turistlerin uyum sağlamak için zamanları olduğu, döviz kurlarındaki değişiklikler nedeniyle ancak belirli destinasyonlarda satışların gerileyeceği tahmin edilmektedir” ifadelerini kullandı.

ATOR Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, Mayıs ayından bu yana Dolar ve Euro döviz kurlarının istikrarlı bir şekilde arttığını hatırlatırken, “Turistler bu duruma zaten uyum sağladı ve belirli bir hoşgörü ortaya çıktı. Ancak satış derinliği önemli ölçüde azaldı” diye konuştu.    Rusya’da tur satışlarında düşüş

TUR OPERATÖRLERİNDEN ZAM UYARISI

Rusya’daki tur operatörleri, Ruble’deki düşüş nedeniyle yurt dışı ve yurt içi tatil maliyetlerinin artacağı uyarısında bulundu.

Sadece geçen hafta ortasından bu yana yurt dışı seyahat fiyatlarının yüzde 10 oranında arttığına değinen piyasa temsilcileri, fiyat artışının hem lüks hem de ekonomik destinasyonlarda olmak üzere tüm segmentlerde kaydedildiğini dile getirdi.

Aynı zamanda sadece otel hizmetleri değil, turların yapısında da önemli bir paya sahip olan uçak biletlerinin de daha pahalı hale geldiği kaydedildi.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan Prime Haber Ajansı’na yaptığı açıklamada, tur fiyatlarındaki artışın döviz kurundaki artışla doğrusal bir seyir izlediğini vurgularken, “Uçak biletleri artık oldukça pahalı ve bilet bileşeni seyahat maliyetini etkilemeye başladı. Mısır, Sri Lanka, Goa gibi ekonomik destinasyonlar bile bundan zarar görecek” diye konuştu.

Uzman, Ruble’deki değer kaybının aynı zamanda Türkiye ve Mısır gibi ülkelerin hedeflediği Rus turist sayısını olumsuz etkileyeceğinin altını çizdi.

Kaynak: Gazetemru