Ruslara Schengen Vizesi Vermeye Başlıyor

Rusya’da da Schengen Krizi Yaşanıyor

Last Updated on 13 Mayıs 2024 by Turizm Günlüğü

Bulgaristan, Ruslara Schengen vizesi vermeye başlıyor.

Bulgaristan’ın Moskova Büyükelçiliği, RIA Novosti’ye yaptığı açıklamada; Bulgaristan’ın, Rusya’da yaşayan vatandaşlara Schengen bölgesi içinde serbestçe seyahat etmeleri için vize vereceğini duyurdu.

Diplomatik misyon, Bulgaristan’ın Rusya Büyükelçiliği konsolosluk departmanının, Ruslara Bulgaristan ve tüm Schengen ülkelerine seyahat etme imkanı sağlayacak Schengen vizesi vereceğini belirtti.

Nisan ayında, Rusya’daki Bulgar diplomatik misyonu, 2 Nisan’dan itibaren Ruslara yönelik Schengen vize başvurularını kabul etmeye başlayacağını duyurdu. Ancak, Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR), Bulgaristan’ın bu vizeyi henüz Rus vatandaşlarına vermediğini bildirdi.          Ruslara Schengen Vizesi Vermeye Başlıyor

AB Konseyi’nin kararına göre; 31 Mart’tan itibaren Romanya ve Bulgaristan, Schengen alanına dahil edildi ancak bu ülkelere yönelik sınır kontrolleri şimdilik sadece deniz ve hava sınırlarında kaldırılıyor, kara sınırlarında ise bu kontroller sürüyor.

Avrupa Komisyonu, Romanya ve Bulgaristan’ın Schengen bölgesine tam entegrasyonuna ilişkin kararın bu yıl içinde verilmesini bekliyor.

OKUMA ÖNERİSİ: Bulgaristan ve Romanya, Schengen Bölgesine Katıldı

Romanya ve Bulgaristan’ın daha fazla entegrasyonu, yasadışı göçle mücadele koşullarının yerine getirilmesine bağlı olacak. Özellikle kendi sınırlarından AB’ye giren göçmenlerle bizzat ilgilenmek ve onların başka ülkelere geçmesine izin vermemek zorunda kalacaklar.

OKUMA ÖNERİSİ: “Bir Ülke Daha Türkler İçin Vize Başvurularını Durdurdu” İddiası

Kaynak: Haberrus