Booking.com’a erişim engeli devam edecek

Last Updated on 26 Mayıs 2017 by Turizm Günlüğü

Booking.com’un kendisi hakkında verilen engelleme kararına yaptığı itiraz mahkeme tarafından reddedildi. Booking,com, ‘hayal kırıklığı yaşadık’ dedi.

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin (TÜRSAB), haksız rekabetten dolayı Booking.com’u ihtiyati tedbir kararıyla Türkiye’deki faaliyetlerin durdurulmasından sonra ara dava görüldü. Hurriyet.com.tr’de yayınlanan habere göre TÜRSAB ve Booking.com avukatlarının yanı sıra otel ve işletme sahiplerinin temsilcileri de katıldığı davada, talep edilen ihtiyati tedbir kararına yönelik itirazı reddedildi. Başka bir deyişle Booking.com, 5 Haziran’da görülecek davaya kadar Türkiye’deki ziyaretçilerine hizmet veremeyecek.

TÜRSAB avukatları, Avrupa Adalet Divanı’nda akıllı telefon üzerinden araç çağırma uygulaması Uber’in Pop servisini engellediğini ve Booking.com’un benzer bir operasyon gerçekleştirdiğini iddia etti. Bunun üzerine Booking.com avukatları ise Uber POP ile Booking.com’un yasal mevzuat çerçevesinin uyuşmadığını ifade etti. Ayrıca Booking.com avukatları, siteye yönelik yasağın sadece Türkiye’de olduğunu yeniden vurguladı.

Davaya katılan otel işletmecilerinin avukatları ise davada iş hacimlerinin düştünü ve Booking.com’a yapılan ihtiyati tedbir kararının kaldırılması gerektiğini ifade ettiler.

BOOKING.COM: HAYAL KIRIKLIĞI YAŞADIK

Booking.com’dan karara ilişkin yapılan açıklama şöyle:

“Mahkemenin ihtiyati tedbir kararının kaldırılmasına yönelik yaptığımız itirazın reddine karar vermesi tarafımızda hayal kırıklığı yaratmıştır. Gerekçeli kararın her bir tarafa tebliğini takiben 2 haftalık yasal süre içinde karara itiraz edeceğimizi bildiririz. Türkiye yasalarına ve hukukuna her zaman bağlı kalacağımızı bu vesileyle yinelemek isteriz. Dolayısıyla itirazımızın değerlendirileceği süre içerisinde Türkiye’den Türkiye içerisine yapılan işlemlere erişim mümkün olmayacaktır.

Ancak Türkiye’den yurtdışına ve yurtdışından Türkiye’ye yapılacak rezervasyon hizmetlerimiz kesintisiz devam edecektir. Hizmetlerimizin, Türk turizmine katkıda bulunmak adına bizimle işbirliği yapan 13 binden fazla otel için hatırı sayılır bir konaklama potansiyeli ve katma değer yarattığına inanıyoruz. Birçok otel, ihtiyati tedbir kararının yol açtığı hizmet kesintisinden telafisi çok zor olan ölçekte zarar gördüğünü beyan etmiş ve davaya müdahil olmuştur. Dolayısıyla dava ile ilgili haklılığımıza dair inancımız devam etmektedir.”

KARAR 29 MART’TA ÇIKMIŞTI

İstanbul 5. Asliye Ticaret Mahkemesi’nin 2015/1174 E. sayılı dosyası ile açılan davanın 29.03.2017 tarihli duruşmasında Booking.com benzeri şirketinin, Booking.com internet adresi üzerinden veya oluşturacakları başka bir adres üzerinden, Türkiye’de yerleşik otel, konaklama tesislerinin pazarlanması ve pazarlanmasına aracılık edilmesi yönündeki faaliyetin durdurulmasına, bu konuda Bilgi Teknolojileri Kurumu’na yazı yazılmasına karar verilmişti.