Riva’nın en değerli arazisi 71 milyon TL’ye alıcı bulamadı!

Last Updated on 10 Ağustos 2017 by Yaşar Çelik

Galatasaray Spor Kulubü’ne ait arazinin 3 milyar 100 milyon liraya satılmasından sonra daha da popüler hale gelen Riva’da maliyeye ait 35 bin metrekareye yakın arazinin ihalesi, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nı tarafından (ÖİB) dün yapıldı. Beykoz Riva’daki arazi için yeterli teklif gelmedi. İki firmanın verdikleri teklif ÖİB’nin belirlediği 71 milyon liralık rakamın altında kalınca, ihale düştü. Son kararı komisyon verecek.

Mülkiyeti Maliye hazinesine ait olan Riva Mahallesi’nde 212 nolu parselde yer alan 17 bin 687 metrekare büyüklüğe bir alan ile 213 parselde yer alan 16 bin 625 bin metrekare büyüklüğe sahip iki parsel Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından satışa çıkarıldı. 49 yıllığına işletme hakkının verilmesi yöntemiyle özelleştirilecek arazi, bölgedeki en değerli arazisi konumunda.

Arazideki oteli Galip Öztürk işletiyor

Galatasaray’ın arazisinden daha değerli olduğu açıklanan arazi üzerinde 186 odalı turizm işletmesi yer alıyor. Arazideki turizm işletmelerini ise halihazırda 5 yıldan bu yana Metro Turizm’in sahibi olan Galip Öztürk’ün işlettiğini biliniyor. Galip Öztürk’ün otel markası Legend adıyla işlettiği tesis 35 bin metrekare alan üzerine kurulu.

Dün yapılan ihaleye Galip Öztürk’ün şirketi de katıldı

ÖİB’nin satışa çıkardığı 35 dönüm üzerindeki arazi için ihale dün yapıldı. İhale için, Metro Holding şirketi Anadolu Terminal Hizmetleri A.Ş ve SBK Holding A.Ş teklif verdi.

İhalenin başlamasından kısa süre sonra ÖİB’nin arazi için yaptırdığı kıymet taktiri rakamı açıklandı. Buna göre söz konusu arazi için belirlenen değer 71 milyon TL olarak açıklandı. Bu açıklamadan sonra sıra iki firmanın sundukları kapalı zarfların açılmasına geldi. Açılan zarflarda, her iki firmanın verdiği teklifin de 71 milyon TL’nin altında olduğu anlaşıldı. Edinilen bilgiye göre SBK Holding’in teklifi Anadolu Terminal’in verdiği teklifin üstünde bir rakamdı. Bu aşamadan sonra ihale teknik olarak sona erdi.

Araziyi alan otelinde 49 yıllık sahibi olacak

İhaleye konu arazi iki parselden oluşuyor. Parsellerden biri 17 bin 687 metre kare diğeri ise 16 bin 625 metre kare. İhaleyi alan firma söz konusu arazide 49 yıllığına üst kullanım hakkını elde etmiş olacaktı. İhaleye konu arazi üzerine 186 odalı bir otel bulunuyor. Söz konusu oteli 2009 yılından bu yana Metro Holding’e bağlı şirket işletiyor. Metro’dan önce de söz konusu otel Milli Takım’ın oteli olarak hizmet verdi.