Vizesiz seyahatte en güçlü pasaportlar

Türklere kapıda vize uygulamasını başlattı
Türkiye Cumhuriyeti umuma mahsus pasaportu (Bordo pasaport)

Last Updated on 14 Eylül 2017 by Yaşar Çelik

Uluslararası danışmanlık şirketi Henley & Partners’ın vizesiz seyahat edilebilen ülkeler temel alınarak hazırladığı en güçlü pasaportlar listesi açıklandı.

Geçen seneye göre üç basamak gerileyen Rusya 63’üncü sırada yer aldı. Türkiye de 195 ülke arasında 80’inci sırada, “yüksek kaliteli vatandaşlığa” sahip ülkeler arasında gösterildi.

Şirketten yapılan açıklamada, “Rusya vatandaşları, eskiden olduğu gibi Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkeleri içinde vizesiz seyahat konusunda en fazla imkana sahipler. 2016 yılında 106 ülkeye vizesiz veya sınırda vize alarak gitme hakkına sahip oldular. Bu ülkelerin sayısı 2010 yılında 100 idi” denildi.

Rusya, listede gerilemesine rağmen, vatandaşlığı “yüksek kaliteli” olarak kabul edilen “yeşil grup”taki ülkeler içinde yer aldı.

AB üyesi olan Litvanya ve Letonya hariç, eski Sovyet ülkeleri Kazakistan, Belarus, Ermenistan, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan ve Tacikistan ise “orta kalitede” vatandaşlığa sahip ülkeler kategorisinde gösterildi.

2016 yılında pasaportu en değerli ülke, önceki beş sene olduğu gibi yine Almanya oldu. Sıralamada bu ülkeyi Danimarka ve Fransa takip etti. İspanya, İsveç ve Norveç ilk beşteki diğer ülkeler.

Kaynak: TürkRus