UFTAA’dan Türkiye turizmine önemli katkı

TÜRSAB Genel Merkezi’nde 9 Aralık Cumartesi günü gerçekleştirilen UFTAA’nın İstanbul Global Turizm Açılış Töreni; Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, TÜRSAB Genel Sekreteri Çetin Gürcün ve UFTAA Başkanı Sunil Kumar’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

“UFTAA Global Turizm Ofisi, Türkiye ve İstanbul turizmine önemli katkıda bulunacak”

Açılış konuşmasını yapan Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Genel Sekreteri Çetin Gürcün, UFTAA ve TÜRSAB’ın beraber gerçekleştirmiş olduğu bu faaliyetin hem kendi adlarına hem de dünya barışı adına önemli bir girişim olduğunu söyleyerek “UFTAA Global Turizm Ofisi, Türkiye ve İstanbul turizmine önemli katkıda bulunacak” dedi.

Çetin Gürcün’ün ardından konuşmasını yapmak için mikrofonu alan UFTAA Başkanı Sunil Kumar, “UFTAA Global Turizm Ofisi’ni bugün İstanbul’da açıyoruz. Öncelikle UFTAA’nın bu ofisi turizm profesyonelleri için bir buluşma noktası olacak. Alanında uzman profesyonelleri buluşturup birleştirerek turizme odaklanacağız. İlk hedefimiz dünya barışı için faaliyet göstermek olacak. Daha sonrasında eğitim amacıyla turizme katkı sağlayacağız. Eskiden UFTAA’nın ismi Dünya Seyahat Acentaları Birliği idi şimdi yeni adı Evrensel Dünya Seyahat Acentaları Birliği oldu. Bu nedenle evrensel anlamda barışa ve turizme odaklanacağız” dedi.

Geçen sene UFTAA olarak bazı güvenik sıkıntılarının olduğu dönemde Türkiye’ye geldiklerini belirten Kumar, “Altın Jübile Kongresini Çetin bey ve Başaran bey’in destekleriyle gerçekleştirdik. TÜRSAB’a; UFTAA’ya, Türkiye ve İstanbul turizmini geliştirmek için yaptığımız çalışmalara destek ve fırsat verdiği için teşekkür ederim” dedi.

“Bu bir iş toplantısı veya ofis açılışı değil. Bu bir barış toplantısıdır”

Açılışta bir konuşma yapan TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, şunları söyledi:

“Sayın bakanımıza değerli vakitlerini bize ayırdığı için teşekkür ederiz. Ayrıca UFTAA yönetim kuruluna da teşekkür ederim. Şöyle bir söyleyeceğim; dünya haritasını alın bakın tüm ülkeler dikeydir ancak Türkiye yataydır. Biz bu coğrafya da huzur köprüsü olacağız. UFTAA ofisi ile güzel çalışmalar yapacağımıza inanıyorum. TÜRSAB olarak tüm turizm bakanlarımızla çok iyi çalışmalara imza attık. Sayın Bakanımız Numan Kurtulmuş’la da çok kısa zamanda çok büyük projelere imza attık ve bugün burada olduğu gibi atmaya da devam ediyoruz. Bu bir iş toplantısı veya ofis açılışı değil. Bu bir barış toplantısıdır. İnsanları birbirine yaklaştıracağız. Türkiye geleceğini turizme bağlamıştır. UFTAA yani Evrensel Dünya Seyahat Acenteleri Birliği İstanbul’da bu ofisi açarak tüm dünyaya şu mesajı verecek: ‘Türkiye ve İstanbul güvenlidir. Bizde Türkiye turizminin gelişmesi için katkı sunmaya devam edeceğiz.’ TÜRSAB’da yolun sonuna geldiğimi ve ayrılık vaktinin yaklaştığını ifade etmiştim ancak TÜRSAB, yoluna ve amaçlarına devam edecektir.”

“Turizm ve kültürün dünya barışına katkısı çok önemli”

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy’un konuşmasının ardından bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ise şunları söyledi: 

“UFTAA’nın değerli yöneticileri, TÜRSAB’ın değerli temsilcileri ve bizi izleyen herkese memnuniyetimi sunarım. UFTAA, World ismini Universal olarak değiştirerek evrensel olma yolunu açtı. Ülke ekonomileri içinde 7.6 trilyon dolarlık katkısı olan turizmin, tüm ülkeler için öneminin farkındayız. 2018’de de turizmin küresel ekonomi içindeki önemi artarak devam edeceğini görüyoruz. Bugün burada açılış vesilesiyle şunun altını çizmek isterim; turizm ve kültürün dünya barışına katkısı çok önemlidir. Türkiye’nin 12 ay boyunca kültürel zenginliği ve çeşitliliğini barış için kullanması önemli bir ayrıcalıktır. Dünyanın maalesef her geçen gün yeni bir siyasi karışıklıkla karşı karşıya kaldığı bir dönemde UFTAA’nın açılışını ve toplantısı yapmak önemlidir. Siyasetçilerinin üstüne düşen görev, dünyayı terörden korumak ve karışıklığa gidecek yollardan kaçınmaktır. Trump’ın Kudüs ile ilgili yaptığı anlamsız, insanlığa faydası olmayan açıklamalarını eleştirdiğimi söylemeyi borç biliyorum. Kudüs’ün çok kültürlü yapısını bozacak her türlü siyasi kararın yanlış ve kötü sonuçlar doğuracağını da ifade etmek istiyorum.”

“Türkiye dünyanın kültür hazinesidir”

Bakan Kurtulmuş konuşmasının sonunda; turizmin ve siyasetinin dilinin başka olduğunu, turizmin, siyasetin ortaya çıkardığı gerilimleri azaltacak bir potansiyele sahip olduğunu söyledi.

“Türkiye’ye bu yıl gelen 3 milyon Alman turist, eğer kendi siyasetçilerini dinleseydi ülkemize gelmezdi” diyen Kurtulmuş, “Türkiye dünyanın kültür hazinesidir. Halkının misafirperver olduğu bir ülkedir ve UFTAA ile TÜRSAB arasındaki bu faaliyetin hem dünya barışına hem de Türkiye turizmine fayda sağlayacağına olan inancımız tamdır” dedi.