Troia Müzesi için geri sayım

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yapımını gerçekleştirdiği Troia Müzesi’nin açılışı yaz ayları ortalarında yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacak.

Bu yıl, antik kentin UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınışının 20’nci yılı olduğunu belirten Kazı Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan, “Müzenin açılması bu önemli yıla denk geldi. Troia Müzesi için büyük bir hızla çalışıyoruz” dedi.

Troia Ören Yerindeki bilimsel kazıların, ören yeri çevre düzenleme ve bilgilendirme sistemi uygulamaları Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izin ve maddi yardımlarıyla, İÇDAŞ firmasının ana sponsorluğunda kesintisiz bir şekilde devam ettiğini söyleyen Rüstem Aslan, “İÇDAŞ tarihi alanın bakım ve temizliğinin sağladı. Troia’ya yakışır bir modern kazı evi inşa edildi. Turistlerin ören yerini daha iyi anlamaları için Türkçe ve İngilizce broşürler bastırıldı. İngilizce bir Troia kitabı yayınlandı. Ören yeri çevre düzenleme projesi gerçekleştirildi. Bu çalışmalarda yeni dönemde ören yerinin ziyaretçi yolu ve bilgilendirme panoları tümüyle yenilecek, bir mobil bilgilendirme uygulamasının temeli de atılmış olacak. Ayrıca ören yerinde bedensel engelliler için biz gezi güzergâhı oluşturulacak” dedi.