Turizm Bakanı: Almanya ile Türkiye’nin dostluğunu kimse bozamaz!

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş

ITB Berlin Fuarı’na katılan ve Berlin Türk Büyükelçiliği’nde onuruna verilen yemekte konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Fuarda yedi büyük tur operatörüyle görüştüm. Hepside Türkiye satışlarının yüzde 50 arttığını söyledi. 2018’de Almanlar Türkiye’ye yoğun bir şekilde geri dönüyorlar. Bu da sizlerin ve bizlerin sayesinde oldu” dedi.

Dün açılan 52. Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı’na katılan ve Türkiye standının açılışını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, akşam da Berlin Türk Büyükelçiliği’nin onuruna verdiği yemeğe katıldı.

Turizm Günlüğünün de yerinde takip ettiği Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı’na turizmin önemli isimleri katıldı. İlk günün akşamında Berlin Türk Büyükelçiliği’nde verilen resepsiyon, Türkiye’nin Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın ve ITB Fuarı’na katılan Türk acentelerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Çok sayıda davetlinin katıldığı resepsiyona TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı ve TÜROFED Başkanı Osman Ayık da katılım gösterdi.

“TÜRK TURİZMCİLER SAYESİNDE ALMANYA TÜRKİYE’NİN ANA PAZARI OLMAYA DEVAM EDECEK”

Resepsiyonun açılış konuşmasını yapan Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın şunları söyledi:

“Türkiye ile Almanya arasındaki ilişkiler köklü ve güçlü bir yapıya sahip. Yüzeysel dalgalanmalar olabilir. Siz Türk turizmciler sayesinde Almanya Türkiye’nin ana pazarı olmaya devam edecektir. Ayrıca ITB Berlin Fuarı’nda yapacağınız anlaşmalarla bu ilişki daha da güçlenecek.”

ALMANYA’DAN 5 MİLYON TURİST GELECEK

Büyükelçi’nin konuşmasının ardından kürsüye çıkan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş da Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı ve Türkiye turizmi hakkında şunları söyledi:

“Geçen yıl Türk turizminde büyük bir geri dönüş gerçekleşti. Türkiye, 2015 ve 2016’da yaşadığı kötü günleri geride bıraktı. Geçen yıl sonu itibarıyla 32 milyonu aşkın turist sayısı, 26,5 milyar dolar turizm gelirine ulaştı. Bu oranlar turizmimizin krizlere ne kadar dayanıklı olduğunu göstermesi bakımından önemlidir. Aynı şekilde Türkiye dostlarının Türkiye’den kolay kolay vazgeçmeyeceğini göstermesi bakımından da son derece önemlidir. Almanya iki yıllık bir düşüşten sonra yeniden Türkiye’yi ziyaret etmeye başlamaları ve geçen yıl sonu itibarıyla 3,5 milyonu aşkın bir oranla Türkiye’ye gelmeleri fevkalade önemli ve güzel işaretler taşıyan sevindirici bir sonuç. Erken rezervasyon sonuçlarına dayanarak bu yıl sonu itibarıyla Almanya’dan gelecek turist sayısının 5 milyonu bulmasını ümit ediyoruz. Rus turistlerinin İngiliz ve diğer Avrupalı turistlerin Türkiye’ye gelişlerindeki rakamlar süratle yukarıya çıkmaktadır. 2018 yılı sonu toplam turist rakamında 38 milyonu aşkın turisti ağırlayacak bir sonuca ulaşacaktır.

SİYASİ İLİŞKİLERİ TURİZM YUMUŞATIR

“Turizmin dili başka bir şey, siyasetin dili başka bir şey. Turizmin dilini iyi kullanmayı başarırsak siyasetteki gerginliklerin yumuşamasına vesile olmak mümkündür. Almanya ile aramızda bazı konularda farklılıklar bulunmasına rağmen süratle aramızdaki siyasi ilişkilerin de son derece normalleşmeye başladığını görüyor ve bundan memnuniyet duyuyoruz. Siyasi ilişkilerin normalleşmesi, halklar arasındaki ilişkilerin de normalleşmesi bakımından turizmi yumuşak güç olarak görüyoruz. Bu nedenle 52. Berlin Uluslararası Turizm Borsası (ITB) Fuarı bu iki ülke için son derece önem teşkil ediyor.”

TÜRKİYE SATIŞLARI YÜZDE 50 ARTTI

Türk ve Alman ilişkilerinin yüz yıllık bir geçmişi olduğu ve Türklerin bu ülkeye 1960’larda emekleriyle çok şeyler kattığını belirten Numan Kurtulmuş sözlerine şöyle devam etti:

“Bunlar dostluğumuzu çok güçlendirdi. Evet siyasette ufak tefek dalgalanmalar oldu ama iki halkın birbirinden kopmayacak düzeyde iç içe geçtiğini bu sene turizmdeki artış ile göreceğiz. Bugün fuarda 7 büyük tur operatörüyle görüştüm. Hepside Türkiye satışlarının yüzde 50 arttığını söyledi. 2018’de Almanlar Türkiye’ye yoğun bir şekilde geri dönüyorlar. Bu da sizlerin ve bizlerin sayesinde oldu. Daveti düzenleyen Büyükelçimize ve Türk turizmine katkılarından dolayı burada olan herkese teşekkür ederim.”

HÜSEYİN BARANER’İN TÜRSAB YURTDIŞI TEMSİLCİLİĞİ BİTTİ

Davete katılan TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Hüseyin Baraner’in TÜRSAB Yurtdışı Temsilciliği’nin seçimle birlikte bittiğini, yeni yönetimin ise şu an bu alana bir atama yapmadığı söyledi.