CP Istanbul Florya’da hedef, ortalama oda gelirlerini yüzde 15-20 arttırmak

Crowne Plaza Istanbul Florya Genel Müdürü Volkan Öztürkler

Last Updated on 31 Mart 2018 by Yaşar Çelik

Crowne Plaza Istanbul Florya’nın Genel Müdürü Volkan Öztürkler, doluluklarda yaşanan artışı oda fiyatlarına yansıtmak için çalıştıklarını belirterek, geçen seneki ortalama oda gelirlerini bu yıl en az yüzde 15 arttırmak istediklerini söyledi.

Türkiye’nin marka şehri İstanbul’da otel doluluklarında yaşanan artış, henüz oda fiyatlarına istenilen oranda yansımadı. Ancak bazı oteller, uyguladıkları farklı strateji ve yeniliklerle oda fiyatlarını yukarıya çekme yolunda öne çıkmayı başardı. 306 odasının tamamına yakını deniz manzarasına sahip ve yine odalarının tamamına yakınında balkon bulunan, city-resort olarak konumlandırılmış Crowne Plaza Istanbul Florya‘nın Genel Müdürü Volkan Öztürkler, doluluklarda yaşanan artışı oda fiyatlarına yansıtmak için çalıştıklarını söyledi. Geçen seneki ortalama oda gelirlerini bu yıl en az yüzde 15 arttırmak istediklerini belirten Öztürkler, “Böylece geçen yıl 306 odadan kazandığımız toplam gelirimizi de yüzde 15-20 oranında arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

Yurtdışından gelen iyi markaların ülkemizi seçmesi çok olumlu bir gelişme. Demek ki ülkemiz ve özellikle de İstanbul, büyük yatırımcılar ve profesyonel otel işletmecileri için hâlen çok câzip bir destinasyon.

“İSTANBUL HÂLEN CÂZİP BİR DESTİNASYON”

2018 yılının ilk iki ayı itibariyle İstanbul’da otellerin doluluk oranlarında ciddi anlamda artış yaşandığını belirten Öztürkler, şunları söyledi: “Turizmde pozitif sinyaller devam ediyor. Normal şartlarda Türkiye’nin turizmi her zaman iyi olur. Ülkemiz güzel, tesislerimiz güzel ve turizme yatkın bir kültürümüz var. Ancak turizm, yaşanabilecek olumsuzluklardan çok çabuk etkilenen hassas bir sektör. Tabii uluslararası ilişkiler de bu noktada çok önemli. Bununla beraber İstanbul’a hâlen güzel yatırımlar olduğunu duyuyor ve görüyoruz. Bir turizmci olarak bundan büyük memnuniyet duyuyorum. Yurtdışından gelen iyi markaların ülkemizi seçmesi çok olumlu bir gelişme. Demek ki ülkemiz ve özellikle de İstanbul, büyük yatırımcılar ve profesyonel otel işletmecileri için hâlen çok câzip bir destinasyon.

IHG’nin (Intercontinental Hotels Group) Türkiye genelindeki 20’yi aşkın oteli içerisinde misafir memnuniyeti olarak bu ayın birincisiyiz.

“MİSAFİR MEMNUNİYETİ ODAKLI BİR OPERASYON TARZIMIZ OLDU”

Crowne Plaza Istanbul Florya olarak biz ilk baştan beri yaptığımız plan üzerinden yolumuza devam ediyoruz. Biz misafir memnuniyeti oranımızı yükseltmek istiyoruz ki bu güzel tesisimizde hem finansal hem de misafir memnuniyeti olarak istenilen seviyedeki sonuçları alalım. Bununla ilgili olarak da operasyon standartları üzerinde çok çalışıyoruz. IHG’nin (Intercontinental Hotels Group) Türkiye genelindeki 20’yi aşkın oteli içerisinde misafir memnuniyeti olarak bu ayın birincisiyiz. Son dört aydır hep birinci ya da ikinciyiz. Bu da tabii Repeat Guests dediğimiz misafir geri dönüşlerini veya misafirin bir daha bizi tercih etmesini olumlu yönde etkiliyor.

Gezmek, eğlenmek, hafta sonunu geçirmek ve deniz kenarında olmak için gelen misafirlerimizin yanı sıra hem düğün hem etkinlik olarak da iyi servis ve güzel lokasyonumuzla tercih edilen bir otel olacağız.

“DENİZ KENARINDA 650-700 KİŞİLİK BİR AÇIK HAVA DÜĞÜN ALANI İNŞA EDİYORUZ”

Bunun yanı sıra tesisimizde fiziksel olarak bir kaç değişiklik yapıyoruz. Çok şık bir açık havalı düğün alanı kuruyoruz. Burası 650-700 kişilik nişan, düğün ve kına organizasyonları yapabileceğimiz denizin önünde çok güzel bir alan olacak. Aslında zaten elimizde var olan bir alanı, bir iki küçük değişiklik yaparak değerlendiriyoruz. Böylelikle gezmek, eğlenmek, hafta sonunu geçirmek ve deniz kenarında olmak için gelen misafirlerimizin yanı sıra hem düğün hem etkinlik olarak da iyi servis ve güzel lokasyonumuzla tercih edilen bir otel olacağız. Bununla beraber iş toplantılarına da bayağı bir ağırlık verdik. Önemli toplantı grupları ve önemli şirketler ile anlaşmalar yapıyoruz. Ayrıca sporla ilgili de güzel gelişmelere imza atıyoruz. Basketbol Federasyonu, tenis turnuvaları gibi spor alanını destekleyen güzel çalışmalar yapıyoruz. Etkinlik yönetiminde ATRAX gibi büyük şirketlerin tercih ettiği bir marka olduk. Otelimiz önemli organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Crowne Plaza Istanbul Florya’nın Genel Müdürü Volkan Öztürkler…

“ARTIK OFİSTE MÜMKÜN OLDUĞUNCA AZ OTURMAMIZ GEREKİYOR”

Otelcilikte artık çok hızlı bir yönetim tarzı var. Bu tabii hem teknolojinin hem de turizm kültüründe yaşanan değişimin getirdiği bir sonuç. Biz yöneticiler olarak anında geri dönüş istiyoruz. Çünkü misafir anında geri dönüş istiyor. Bu şikâyet olur, bu soru olur, bu geri bildirim olur… Bu yüzden biz yöneticiler taleplerin anında sonuçlandırılarak geri dönülmesini istiyoruz. Bence otelcilikte yaşanan en önemli değişim bu. Artık her kademedeki çalışanın işe direkt dahil olduğu bir yapı oturdu. Her kademedeki çalışanın ve yöneticilerin iç içe olduğu, her bir işi birer proje olarak ele alıp birlikte sonuçlandırmanın ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Ve bence otel yöneticisinin en hızlı ve en çok çalışan kişi olması gerekiyor. Otelcilikte yeni yönetim tarzı, ofiste mümkün olduğunca az oturmamızı gerektiriyor. Hatta ofis sayısını da düşürmeliyiz. Çünkü artık teknoloji gelişti, elimizdeki bilgisayarla otelimizi devamlı gezerek, operasyonun içinde olarak yönettiğimizde sözünü ettiğim sonuçlar ve geri dönüşler hızlı bir şekilde oluyor. Bu şekilde bizim belki de birkaç senede alacağımız sonuçları burada birkaç ayda aldık.”