Bu yıl Türkiye’ye 70 bin misafir göndermeyi hedefliyor

HalalBooking.com CMO’su Ufuk Seçgin

HalalBooking.com CMO’su Ufuk Seçgin, 2017 yılında Türkiye’ye 70 küsur ülkeden 35 bin misafir gönderdiklerini belirterek, 2018 hedeflerinin ise 70 bin olduğunu söyledi.

Alternatif tatil sektöründe online satış yapan küresel bir web sayfası haline dönüşen Londra merkezli HalalBooking.com’un CMO’su Ufuk Seçgin, helâl turizme Almanya başta olmak üzere İngiltere, Fransa, Belçika, İskandinav ve Körfez ülkeleri ile eski SSCB ülkeleri Rusya, Kazakistan, Azerbeycan, Özbekistan ile Cezayir’den büyük ilgi olduğunu söyledi. Helâl turzimdeki bu talep artışına paralel olarak HalalBooking.com’un da son beş yılda her yıl ortalama yüzde yüz büyüdüğünü ifade eden Seçgin, 2018 yılında da aynı büyüme hızlarının devam ettiğini söyledi. Helâl turizmin inanç turizmiyle karıştırılmaması gerektiğini belirten Seçgin, “İnanç turizmi dini anlamda önem arz eden yerlere gitmektir. Helâl turizm ise eğlence ve gezme amaçlı tatillerin İslami normlara uygun olarak yapılmasıdır” dedi.

ADİN BEACH HOTEL

“HELÂL TURİZM İLE İNANÇ TURİZMİ FARKLI”

HalalBooking.com’un CMO’su Ufuk Seçgin, Turzimgunlugu.com’a yaptığı özel açıklamada şunları söyledi: “Helâl turizmde bir şehir turu yapıyorsanız; konakladığınız otellerdeki yemeklerin helal özellikli ve alkolsüz olması, bay ve bayanlar için ayrı hizmetlerin ve olanakların sunulması, turların namaz vakitlerine göre ayarlanması gerekir. Tatil köyleri için de yine daha çok eğlence amaçlı ailelere, özellikle çocuklu ailelere uygun bir şekilde tatillerini geçirebilme imkânı sunulmalı. Otelin içkisiz olması, bayanlara rahat bir şekilde havuzları, hatta denizi bile kullanabilecekleri olanakların sunulması… Daha çok tatil amaçlı yapılan helâl turizmde tabii ki insanların inançlarına müdahale edilmiyor. Bazısı aşırı muhafazakâr olabiliyorken -peçeli misafirlerimiz bile var- tesettür kullanmayan misafirlerimiz de var. Namaz kılanların yanı sıra kılmayanlar da olabiliyor. Burada önemli olan bu kurallar çerçevesinde hareket etmek. Kimseyi rahatsız etmeyecek, çocukların kötü örnekleri görmeyecek şekilde tatillerini yapabilme imkânı sunmak.

BERA ALANYA OTEL

“HELÂL TURİZM, EĞLENCE VE TATİL AMAÇLI YAPILIYOR”

Dışarıdan sanki helâl otellere geldiklerinde hiçbir etkinlik ve eğlence yokmuş gibi gösterebilirler ancak aksine helâl oteller tamamen eğlence ve tatil amaçlı mekânlardır. Dolayısıyla muhafazakâr bir insan da eğlencesini ve tatilini bu otellerde yapabiliyor. Ancak bunu tabii belirli kurallar çerçevesinde yapılabiliyor. Buna rağmen yine de bazı sıkıntılar da olmuyor değil. Bazısı biraz daha katı kurallar içerisinde hareket edip belirli şeylerden rahatsız olabiliyor. Müziği haram olarak yorumladıkları için bazı insanlar müziği istemeyebiliyor. Ama Müslümanların ve özellikle de bu tatillere gelenlerin çoğu sıkıntı görmeyip müzik isteyebiliyor. Bu tip noktalarda bazen sıkıntı yaşayabiliyoruz ama müzik olduğu vs. zaten sitemimizde de belirtiliyor. Kendileri de biraz araştırma yaptıklarında bunu görebiliyor. Buna göre de herkes seçimini yapıyor. Türkiye’de helâl turizm alannında çalıştığımız şehir otelleri, tatil köyleri, villalar ve termal oteller var. Dört kategoride yaklaşık 300 civarında otel ve villa ile çalışıyoruz ve bunların sayısı da hızla artıyor. Özellikle şehir otelleri kategorisinde hızlı bir büyüme oranı var.

ADENYA RESORT HOTELS & SPA

“HELÂL TURİZMDE ALANYA BÖLGESİ DÜNYADA BİR NUMARA”

Tatil köyleri yoğunlukla Antalya Alanya’da. Fethiye civarında 3-4 tane otel var. Bodrum ve Marmaris ile İzmir taraflarında da az da olsa helâl otel var. Ancak dediğim gibi asıl helâl tatil bölgesi Antalya Alanya bölgesi. Bu destinasyon sadece Türkiye için değil, dünya çapında da bir numara. Türkiye dışına çıksanız bile bu şekilde hizmet sunan bir tane dahi otel bulamazsınız. Sadece her şey tatil konseptinden bahsetmiyorum… Bay ve bayan havuzların kapalı ve açık olması, çocuklara sunulan hizmetler, eğitim programları, animasyonlar, aile ortamının tasarlanması, hatta bayanları özel hizmetler sunulması vs. bunları başka yerde bulamazsınız. Bu Türkiye’ye has olan bir özellik ve bunu da Türkiye ve yurtdışına gururla pazarlıyoruz. Geçen yıl 70 küsur ülkeden Türkiye’ye 35 bin misafir gönderdik. Bu sene ise 70 bini hedefliyoruz. Bu sektör gittikçe büyüyor ve Türkiye için de ciddi bir gelir kaynağı oluyor. Aynı zamanda Türkiye’nin farklı bir tanıtımını da yapıyorsunuz. Herkesin bildiği bir konvansiyonel tatil turizmi var, bir de 15 yıldır yapılan bir helâl turizm var ki bu da hızlı büyüyen bir sektör. Riskin azaltılması anlamında helâl turizm, Türk turizmi için çok faydalı oldu. Özellikle boykotlar ve darbe girişimin olduğu son iki yılda turizm ciddi manada sıkıntıya girdi. Turist sayısında yüzde 50’ye varan düşüşler oldu. Fakat helâl turizm tam tersine iki kat büyümeye devam etti. Bizim misafirlerimiz o kadar basit bir şekilde Batı propagandasına kulak asmıyor. Biraz daha ayrıntılı görebiliyor ve o kadar paniklemiyor. Bu açıdan da helâl turizm Türkiye için güzel bir ayrıcalık.

WOME DELUXE HOTEL

“HELÂL TURİZME YENİ YENİ İLGİ GÖSTERİLMEYE BAŞLANDI”

Konvansiyonel Batı ve Rusya turizmine bağlılığımızı biraz azaltmış oluyoruz. O yüzden helâl turizmin Kültür ve Turizm Bakanlığı seviyesinde vs. tanıtımı biraz daha kapsamlı yapılsa hem bu alanda çalışanlar hem otel sahipleri ve acentalar hem de turizm için ekstra bir gelir kaynağı olur. Bu yönde bir takım görüşmeler de yaptık. Yeni yeni bu sektöre ilgi gösteriliyor. Açıkçası bir sene öncesine kadar Turizm Bakanlığı’nın bu alanda her hangi bir çalışması yoktu ama son Turizm Şurası’nda helâl turizmle ilgili bazı görüşmeler oldu. Bugüne kadar her hangi bir çalışma olmamasına rağmen sektör kendi kendine gelişti. Helâl turizmde online sehayat acentası olarak faaliyet gösteren birçok web sayfası var. Google’a girip ‘helâl tatil’ veya ‘İslami tatil’ diye aradığınızda birçok web sitesi karşınıza çıkıyor. Ama onlar daha çok Türkiye pazarı odaklı olup uluslararası çalışmıyorlar. Çoğu da aslında teknoloji merkezli şirketleri olmadığı için sitelerin kullanışlılığı da çok iyi değil. Çünkü daha çok klâsik bir seyahat acentası, daha sonra bir web sayfası da açalım, iyi bir domain ismi buldum onu bir değerlendireyim zihniyetiyle yola çıkılmış. Belli bir seviyeye getirmişler ama orada tıkanıyorlar, daha farklı mecralara ulaşamıyorlar. Evet bizim Türkiye pazarında rakiplerimiz var ama o sâdece Türkiye pazarı için geçerli. Türkiye dışında onlarla yarışmıyoruz. Türkiye pazarının dışına pek çıkmıyorlar çünkü. Bizim farklılığımız, biz teknoloji şirketiyiz. Bütün yazılımlar vs. her şey bize ait. Dolayısıyla istediğimiz şekilde sitemizi geliştirebiliyor ve kapsamlı yapıyoruz. 6 dilde hizmet veriyoruz. Rusça ve Arapça dilinde bir web sayfası kurmak çok basit bir şey değil. Çok ciddi manada yazılım backgroundu gerektiriyor. Biz bunları başardık. Hatta Arapça dilinde en iyi rezervasyon sitesi olduğumuzu iddia ediyoruz.

MODERN SARAYLAR

“SEYAHAT ACENTALARINA DA SİTEMİZİ AÇTIK, YAKLAŞIK BİN ACENTAYLA ÇALIŞIYORUZ”

Aslında biz direk tüketiciye ya da münferit müşteriye ulaşmak için web sayfası kurduk ama acentalardan da ‘Sizin sayfanızı kullanabilir miyiz? Rezervasyon yapabilir miyiz?’ şeklinde talepler gelince baktık ki orada da ayrı bir kanal veya imkân var. Ve pazarı da analiz ettiğinizde tüketicinin bir kısmının klâsik tüketici olduğunu görüyorsunuz. Online için belki kâbiliyeti, güveni vs. olmadığından seyahat acentasına gidip oradan hizmet almayı tercih ediyor. Orada da ciddi bir kitle var. Bu nedenle seyahat acentalarına da sitemizi açtık. Bizim acenta programımız var. Şu anda yaklaşık bin acenta sitemizi kullanıyor, orada hesapları var. Normal münferit bir vatandaş gibi komisyon karşılığında rezervasyonlarını yapıyorlar. Onlara yönelik de reklamlar yapıyor, Fam Trip organizasyonları düzenliyoruz. Acentaları da tekrar heyecanlandırdık, yeni bir ürün ortaya çıkarttık. Bundan da hoşnutlar çünkü otelin yanında transferini de satıyor, uçak biletini de veriyorlar. Daha önce de bu tür otellere giden müşterileri vardı ama sadece uçak biletini verebiliyorlardı. Otel rezervasyonu yapma imkânı bulamıyorlardı. O yüzden acentalar bizimle çalışmaktan memnunlar. Bir de açıkçası son 10-15 yıldır Türkiye’nin trendi de değiştiği, insanlar biraz daha muhafazakârlaştığı için Avrupa’daki vatandaşlar da helâl turizme daha bir ilgi gösteriyor. Bu da acentaların onlara sunabilecekleri ayrı bir ürün olmuş oluyor”.

HalalBooking.com, Alanya’nın helal tatil otellerini Fam Trip ile acentalara tanıttı