Oman Air, İstanbul-Muskat uçuşlarına başlıyor

Oman Air, 1 Haziran 2018 itibariyle İstanbul-Muskat uçuşlarına başlıyor

Last Updated on 3 Mayıs 2018 by Yaşar Çelik

Umman’ın ulusal havayolu şirketi Oman Air, TÜRSAB’da düzenlediği toplantıyla yaklaşık dört yıldır offline olan İstanbul-Muskat uçuşlarına 1 Haziran 2018 itibariyle her gün başlayacağını sektöre duyurdu.

Oman Air’in, 1 Haziran’dan itibaren her gün başlayacak olan İstanbul-Muskat uçuşlarının tanıtım toplantısı 2 Mayıs Salı günü TÜRSAB Genel Merkez Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya Oman Air GSA (Genel Satış Acentası) Müdürü Haluk Aksoy, Oman Air Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Rogier De Jager ile Oman Air Ticari Planlama Yöneticisi Bernhard A. Krupka, TÜRSAB Kurumsal İletişim Direktörü Ela Atakan ile davetli seyahat acentaları katıldı.

Toplantıya Oman Air GSA (Genel Satış Acentası) Müdürü Haluk Aksoy, Oman Air Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Rogier De Jager ile Oman Air Ticari Planlama Yöneticisi Bernhard A. Krupka, TÜRSAB Kurumsal İletişim Direktörü Ela Atakan ile davetli seyahat acentaları katıldı.
Oman Air GSA (Genel Satış Acentası) Müdürü Haluk Aksoy, sunum yaptı.

“İSTANBUL-MUSKAT SEFERLERİNE BAŞLAMAMIZ BİZİM İÇİN ÇOK CİDDİ BİR ADIM”

Açılış konuşmasını yapan Oman Air GSA (Genel Satış Acentası) Müdürü Haluk Aksoy, bu toplantılarının kendileri için ciddi bir adım olduğunu belirterek, “Bu adım özellikle yaklaşık dört yıldır offline olarak temsilciliğini yaptığımız Katera Şirketler Grubu bünyesindeki Oman Air’in 1 Haziran’dan itibaren kendi uçağıyla online olarak her gün İstanbul-Muskat uçuşlarının başlaması sebebiyledir. Öncelikle başta TÜRSAB Başkanı Sayın Firuz B. Bağlıkaya ve Yönetimine, TÜRSAB Kurumsal İlişkiler Direktörü Ela Atakan Hanıma yardımları ve desteklerinden dolayı şirketim adına çok teşekkür ediyorum” dedi.

Oman Air Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Rogier De Jager ile Oman Air Ticari Planlama Yöneticisi Bernhard A. Krupka.

“EŞSİZ BİR GÜZELLİĞİ OLAN UMMAN’DA TURİZM CİDDİ BİR GELİŞİM İÇİNDE”

Destinasyon olarak Umman’ı katılımcılara kısaca tanıtarak konuşmasına devam eden Aksoy, “Umman sultanlıkla yönetilen bir ülke. Umman Sultanlığı, güneybatı Asya’da, Arap Yarımadası’nın güneydoğu kıyısında yer alır. Kuzeybatıda Birleşik Arap Emirlikleri, batıda Suudi Arabistan, güneybatıda ise Yemen ile sınır komşusudur. İstanbul’dan yaklaşık 5 saatlik direk uçuş mesafesindedir. Yüz ölçümü 139 bin 500 kilometrekare olan Umman’ın 5 milyon civarında nufüsü vardır. Resmi dili Arapça’dır. Doğal kaynakları petrol ve doğalgaz olan ülke balıkçılık ve turizm ağırlıklıdır. Turizm faaliyeleri olarak daha çok Münferit Seyahatler, Grup Seyahatleri, Incentive ve MICE, Doğa Sporları, Balayı Seyahatleri ve Golf Turizmi olarak turizm hareketlerini görebiliyoruz. Bu arada çok yeni 4 bin kişilik bir kongre merkezi düzenleniyor. Burada bir endişe, konaklama olarak bu kadar yataklama kapasitesi sağlanabilecek mi konusu gündemde. Ancak onu da yeni bazı oteller açmak üzere faaliyet gösterip çözmeye çalışıyorlar. Bu da tabii Umman’da turizmin geliştiğine dair ciddi bir veridir. Topraklarının yüzde 82’si çöllerle kaplı olan bu eşsiz güzellikteki ülkenin başşehri Muskat, yaklaşık 70 kilometrelik kıyı şeridine yayılmıştır. Bir liman kenti olan Muskat, eskiden beri denizcilikle uğraşan ticaret limanıdır” şeklinde konuştu.

“İSTANBUL, KAZABLANKA VE MOSKOVA YENİ DESTİNASYONLARIMIZ OLACAK”

Oman Air hakkında da bilgiler veren Aksoy, şunları söyledi: “Oman Air’in tarihine bakacak olursak 1970’li yıllardan itibaren havacılık sektöründe yer alıyor ama esas olarak kuruluş yılı 1993’tür. Dubai ve Hindistan uçuşlarıyla başlayarak sivil havacılık hayatına girmiştir. Uçuş ağı olarak 2018 yılı itibariyle 54 destinasyonumuz var. 2022 ylına kadar planlanan 62, hatta 70 de olabileceği söylentileri var. En son networkümüz İstanbul, 1 Haziran’da başlıyor. Yeni destinasyon olarak Kazablanka uçuşlarımız Temmuz, Moskova uçuşlarımız ise Ekim ayında başlıyor. Uçak filosu olarak şu an itibariyle 49 tane uçağımız var. Son derece modern ve yaş itibariyle de genç uçaklara sahibiz. 2022 yılında uçak sayımızın 62’ye ulaşması planlanıyor. Bu sene sonuna doğru 4 yeni uçak daha filoya katılmış olacak. İstanbul uçuşlarımızı B737-800/900ER ve MAX modelleriyle yapacağız. Vize konusunda şu anda geçerli olan T.C vatandaşları kapı girişinde vize alabiliyorlar. Ayrıca arzu eden yolcularımız daha önce de konsolosluklara da müracaat ederek oralardan da vize alabiliyor. Kapı girişinde 30 güne kadar vize alma imkanı var. Vize ücreti 32 Umman Riyali’ne tekabul ediyor. Bir Umman Riyali yaklaşık 10.8 Türk Lirası yapıyor. Ancak yeni bir çalışma var. Bu bilgi de şu anda 10 güne indirilecek bir vize uygulaması söz konusu. O vizede de çok sembolik bir rakam tespit etmek üzere Umman hükümeti çalışıyor. Yakın bir zamanda bu konuda bilgi alacağız ve onu da sizlerle paylaşmış olacağız. E-vize alma imkanı da var ama o sistemde de bazı değişiklikler olacak. E-vize ücreti de çok daha sembolik bir rakam olacak”.

Oman Air’in, 1 Haziran’dan itibaren her gün başlayacak olan İstanbul-Muskat uçuşlarının tanıtım toplantısı 2 Mayıs Salı günü TÜRSAB Genel Merkez Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

“ÖDÜL KAZANMAYI ALIŞKANLIK HALİNE GETİRMİŞ DURUMDAYIZ”

Oman Air Avrupa Bölge Başkan Yardımcısı Rogier De Jager de, önümüzdeki yıllarda yeni destinasyonları da uçuş ağlarına ekleyeceklerini belirterek, şunları söyledi: “Yeni destinasyonlar eklemek kadar mevcut destinasyonlarımızdaki faaliyetlerimizi de yoğunlaştırarak artırma stratejisi de izliyoruz. Örneğin haftada 4 gün uçtuğumuz yerlere günlük uçuşlar koyduk. Günde bir sefer uçuş yaptığımız yerlere iki sefer, iki sefer düzenlediğimiz yerlere -örneğin Hindistan- üç sefer uçmaya başladık. Özellikle ekonomik segmente yönelik stratejimizde uçuş sıklıklarımızı artırma yolunu seçtik. Diğer bir stratejik hamlemiz de ürünümüze odaklanmak oldu. Bir havayolunu, özellikle çevresinde rekabet ortamının bu kadar zorlu olduğu bir ortamda farklı kılan en önemli şeylerden biri ürünüyle farklılaşmasıdır. Rakiplerimizden farklı olarak ne yapabiliriz diye kendimize sorduk. Bunun cevabını da servis kalitesinde bulduk. Bizim servisimiz oldukça esnektir. Özellikle büyük uluslararası havayolu taşımacılarına kıyasla çok daha fazla esnektir. Yerel birimlerimiz istekleri karşılayabilecek esnekliğe ve dinamikliğe sahip olmak için büyük çaba göstermektedir. Ayrıca defalarca ödüle layık görülmüş bir ürünümüz var. Üst üste ikinci kez Seven Stars Luxury Lifestyle ve Konaklama Ödülleri’nde 2017’de ‘Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da En İyi Havayolu’ seçildik. Tabi ki bu da ürünümüzün ucuz olmadığı anlamına geliyor. Ucuz kitle turizmi taşımacılığı için doğru bir seçim değiliz. Bu amaçlar için lütfen başka yerlere gidiniz. Umman’ın ikinci Puket’e dönüşmesine izin vermeyeceğiz. Otantik yapısıyla ve misafirperver insanlarıyla Umman’ı bu haliyle tutmaya çalışacağız. Umman’da insanlar inanılmaz derecede arkadaş canlısı ve misafirperverdir. Ödül kazanmayı alışkanlık haline getirmiş durumdayız. En iyi ürün, en iyi servis, en iyi business class vs. Bu bağlamda her zaman daha iyi ürün ve daha iyi hizmet sunarak standartların üzerinde kalmayı hedefliyoruz. Son kilometre taşımız da diğer havayollarıyla stratejik işbirliğidir. 300 farklı destinasyona uçma gibi bir niyetimiz yok. Bu sebeple stratejik ortaklık arayışlarımız olmaktadır. Şu anda halihazırda THY ile ortaklığımız söz konusu. Lufthansa, Air Canada ve Bangok Airways gibi çok güçlü işbirliklerimizin olduğu ortaklarımız var” dedi.

Barşan Tourism İncoming Müdürü Gülizar Bardakçı, Oman Air’den 2 kişilik Business Class İstanbul-Muskat gidiş-dönüş bileti kazandı.

ÇEKİLİŞLE İKİ ACENTAYA 2 KİŞİLİK İSTANBUL-MUSKAT UÇAK BİLETİ HEDİYE EDİLDİ

Soru-cevap kısmın ardından yapılan çekilişte Barşan Tourism İncoming Müdürü Gülizar Bardakçı, Oman Air’den 2 kişilik Business Class İstanbul-Muskat gidiş-dönüş bileti kazandı. Global Business Travel’dan Gürkan Orta ise Oman Air’den konaklamalı 2 kişilik Business Class İstanbul-Muskat gidiş-dönüş bileti kazandı. Toplantı hep birlikte aile fotoğrafı çekilmesiyle son buldu.

Global Business Travel’dan Gürkan Orta ise Oman Air’den konaklamalı 2 kişilik Business Class İstanbul-Muskat gidiş-dönüş bileti kazandı.