Turizmin Oscarı artık Diyarbakır’ın!

Geçtiğimiz ay FIJET tarafından bu yıl Diyarbakır’a verileceği duyurulan ve “Turizmin Oscarı” olarak adlandırılan “Altın Elma” ödülü sonunda sahibini buldu.

Diyarbakır, zengin tarihi ile kültürel değerleriyle turistlerin ilgisini çekmesi ve güven ortamının da sağlanmasıyla birlikte Dünya Seyahat Gazetecileri ve Yazarları Federasyonu (FIJET) üyelerince “Altın Elma” ödülünü almaya hak kazandı.

NTV’de yer alan habere göre Diyarbakır Surları ve Hevsel Bahçeleri, İçkale Müze Kompleksi, İslam’ın 5. Harem-i Şerif’i olarak kabul edilen Ulu Cami, peygamber makamları ve türbelerin bulunması; ilk 4 aylık dönemde geçen yılın aynı dönemine göre yerli ziyaretçi de yüzde 72, yabancı turistte ise yüzde 94 artış kaydetmesine neden oldu.

HEDEF 1,5 MİLYON TURİST

Turizm anlamında iyi bir sezon geçirdiklerini ifade eden Diyarbakır Otelciler Derneği Başkanı Havva Doğan, Diyarbakır’ın gelecek yıl 1,5 milyon turiste ev sahipliği yapmaya hazırlandığını belirterek “Neredeyse turizmde patlama denilebilecek rakamlara ulaştık, otellerde yüzde 100 doluluk mevcut. 2019 hedefimizi tutturabilmek için kentteki bütün turizm bileşenleri çok çaba sarf ediyor” şeklinde konuştu.

3 MARKA OTEL KAPILARINI AÇMAYA HAZIR

Neredeyse bütün marka restoranların açıldığını da söyleyen Havva Doğan, “Bunların düzenlediği aktiviteler, konserlerin zaman zaman basında yer alması Diyarbakır’a ilişkin olumsuz algıyı değiştirmiş oluyor. Diyarbakır’da otelciler, restoranlar, kafeler ve halk da bu hazırlığa kendilerini kattı. İnşallah hedefimizi tutturacağız. Başta konaklama ve yemek hizmeti veren sektörümüz olmak üzere tüm Diyarbakır misafirlerini karşılamaya hazır. Diyarbakır mevcut kapasitesiyle 1 milyon misafiri ağırlamaya hazır ama şu an inşaatı devam eden 3 marka otel de bu yıl kapılarını misafirlerine açacak” dedi.

Turizmin Oscar’ı Altın Elma Diyarbakır’a!