Korsan taşımacılıkta yeni ceza UBER’i de kapsıyor

Uber Türkiye'de yasaklandı!

Karayolları Taşıma Yönetmeliği’ndeki yeni düzenlemeye göre taşıtını çeşitli korsan internet uygulamalarına kullandıran D2 belgesi sahipleri, aldıkları belgeyi 2 yıl boyunca kullanamayacak.

Başbakan Binali Yıldırım’ın talimatıyla gerçekleştirilen düzenleme D2 yetki belgesiyle çalışan UBER’i de kapsıyor.

Cumhuriyet’te yer alan habere göre Başbakan Binali Yıldırım’ın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığına verdiği talimat doğrultusunda düzenlenen Karayolları Taşıma Yönetmeliği’ne göre karayolu taşımacılığı faaliyetinde bulunmak için belge alanların, kendi taşıma kapsamları dışında çalışmaları veya belgesi olmayanlara taşıtlarını kullandırmaları durumunda, belge sahiplerine çeşitli cezalar verilecek.

2 YIL YASAKLAMA

Buna göre, taşıtlarını yasa dışı faaliyetler için kullandıran D2 belge sahiplerine ilk tespit için 50 uyarı cezası verilecek. Bu uyarılar 3 bin lira yatırılarak kaldırılabilecek. Yasa dışı faaliyetlerin tekrarı durumunda ise belge iptali ve 2 yıl yasaklanmaya varacak idari işlemler uygulanabilecek.

Ayrıca taşıtlarını yasa dışı faaliyetler için kullandıran D2 belge sahiplerinin 1 yıl içinde iki defa aynı ihlali gerçekleştirdikleri tespit edilirse, yetki belgeleri iptal edilecek ve aynı faaliyeti 2 yıl boyunca yapmaları yasaklanacak.

UBER sürücülerine kesilen cezaları kim ödüyor?