UBER sürücülerine kesilen cezaları kim ödüyor?

Uber'in Türkiye'deki lobicilik faaliyetleri ifşa oldu!
Uber'in Türkiye'deki lobicilik faaliyetleri ifşa oldu!

Last Updated on 24 Mayıs 2018 by Turizm Günlüğü

Mobil uygulama üzerinden hizmet veren UBER’in başı şimdi de denetim cezalarıyla dertte! Sivil Trafik Ekipleri tarafından yapılan kontrollerde UBER sürücülerine ve yolculara ceza kesilirken cezaların kimin tarafından ödendiği ise merak konusu oldu.

Taksici-UBER tartışmalarında sular daha durulmamışken bir de İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne bağlı Sivil Trafik Ekipler Amirliği ekipleri tarafından UBER sürücülerine ve yolcularına kesilen cezalar gündemde!

Yeni Şafak Gazetesinde yer alan habere göre İstanbul’un birçok noktasında denetim gerçekleştiren polis ekipleri Beşiktaş Etiler’de UBER olduğunu tespit ettikleri araçlara “İlgili belediyeden izin ruhsatı almaksızın, belediye sınırları dahilinde ticari amaçlı yol taşımak” suçundan ilk kez yakalanan sürücülere 3 bin 8 lira ceza, birkaç kez yakalanan sürücülere ise 5 bin 14 lira ceza kesti. UBER kullanan yolculara ise, “Ayırıcı işareti bulunmayan ve ilgili belediyeden izin veya ruhsat almadan faaliyet gösteren araçlardan taşımacılık hizmeti almak” suçundan 334 lira ceza kesildi.

CEZALARI UBER Mİ KARŞILIYOR?

Cezai işlemler hakkında açıklamalarda bulunan UBER sürücüsü Emre Çalışkan, “Yolcum olmadığı için sanırım ceza yemeyeceğim. Cezayı UBER’in avukatları mahkeme yoluyla iptal ediyor. İptal edilmeyen cezaları da UBER karşılıyor diye biliyoruz. Sürücü belgesi puanım etkilenmiyor ama vergi borcu olarak çıkıyor” dedi.

Başka bir UBER sürücüsünün ifadesi ise şöyle: “Ellerinden öper bu 3’üncü cezam. 5 bin lira ceza alacağım, ceza bana kesiliyor ama ben ödemiyorum. Nasıl ödendiği ise bizde kalsın.”

THY, Türkiye’yi UBER listesinden çıkardı